fbpx

Що побачити в Івано-Франківську? Місто на годину, день і вихідні

«Привіт, порадь, що можна подивитись в Івано-Франківську?» На такі випадки «Куфер» підготував три ґайди для туристів: якщо вони проведуть в місті лише кілька годин, цілий день або ж залишаться на вихідні.

Кілька годин

Частина туристів, що прибувають до Франківська, проводять у місті не так багато часу — зазвичай, це люди, що прямують у гори або повертаються з них. Якщо є лише кілька годин, а провести їх в залі очікування на вокзалі не хочеться, то можна обмежитись короткою прогулянкою.

Піднятись на ратушу

Ратуша, що розташована на площі Ринок, вважається одним з символів міста. Це найвища будівля Івано-Франківська, її висота складає 49,5 м. Це четверта за рахунком ратуша у Франківську, її будівництво тривало у 1928-1939 роках.

На ратуші працює оглядовий майданчик. Щоби піднятись на нього, необхідно буде здолати 166 сходинок. Він працює з вівторка по неділю, з 10:00 до 20:00 (останній підйом о 19:30). Понеділок — вихідний.

Фото: Центр розвитку міста та рекреації

Зазирнути в палац

Колишня резиденція засновників міста польських магнатів Потоцьких не завжди відкрита для відвідувачів, проте варто принаймні зазирнути за її ворота (вул. Шпитальна, 3).

Історія палацу складна й невесела: у ХІХ столітті австрійська влада відкрила тут військовий шпиталь, який пропрацював тут аж до 2000-х років, поки не опинився у приватній власності. За цей час на території палацу добудовували споруди, тож від первинного вигляду тут залишилось небагато. Після того, як палац передали у власність міста, його використовують для різноманітних мистецьких акцій, фестивалів тощо.

До речі, ми писали, як Палац Потоцьких перетворюють на нову креативну міську локацію.

Фото: Ігор Гудзь

Прогулятись Стометрівкою

Центральна вулиця Франківська має назву Незалежності, але її початок – пішохідну вулицю з кав’ярнями, ресторанами та крамницями — в місті називають Стометрівкою. До речі, справжня її довжина — 450 м.

Тут можна купити книжки в букіністичній крамниці, з’їсти морозива чи випити кави, послухати вуличних музикантів чи сфотографуватись на фоні однієї з численних металевих скульптур, що створюють в місті під час щорічного Свята Ковалів.

Зайти на вулицю Тринітарську

Це одна з найдавніших вулиць у місті, практично його ровесниця. Раніше тут була розташована єврейська дільниця, однак після того, як поруч звели палац Потоцьких, а згодом поруч із ним монастир чернечого ордену тринітарів, який існував із 1690 до 1774 року, євреїв перемістили на південь від Ринку.

Ця вуличка досить вузька: колись її ширина була розрахована на проїзд однієї брички.

Фото: Галка

Зараз вулицю зробили пішохідною: зробили освітлення, посадили дерева та встановили лавочки.

Випити кави на найменшій вулиці

Вулиця Івана Труша, що сполучає вулицю Лесі Українки та площу Ринок, є найменшою вулицею Франківська. Її довжина складає 65 м, ширина — 6 м. На цю вулицю виходить один з входів кав’ярні «Говорить Івано-Франківськ» (площа Ринок, 8). Тут можна випити кави чи купити зерна з собою — залежить, скільки часу у вас ще залишилось. У цій кав’ярні готують справді хорошу каву, є десерти, салати чи бейгли. А також грає музика з вінілових платівок.

Оновлено: на жаль, з 20 жовтня 2020 року кав’ярня не працює. Ось тут можна прочитати історії, чому вона була таким особливим місцем.

Фото: Говорить Івано-Франківськ

З’їсти пиріжків

«Пиріжкова» біля центральної пошти — по-справжньому культове місце у Франківську. Пиріжки тут готують ще з 1967 року. До слойок з полуницями чи з сиром можна взяти солодкої, як дитячі спогади, кави зі згущеним молоком і відчути себе справжнім франківцем.

Або пройдіть тест: який ти пиріжок з франківської «Пиріжкової»?

Фото: Олександра Сосніна

Купити щось на пам’ять

Дорогою з центру до залізничного вокзалу можна ще зазирнути до Urban Space 100 (вул. Михайла Грушевського, 19). І мова зараз не стільки про ресторан, як про крамницю, що працює в цьому закладі. Тут можна купити дизайнерські листівки, футболки, світшоти, наплічники, книжки, горнята та чимало інших цікавих речей від франківських та інших українських виробників. Чим не сувеніри на згадку?

Купити книжку

Доповнення до попереднього пункту — якщо звичайні сувеніри вам не дуже цікаві.

Можна зайти до книгарні найстарішого з нинішніх франківських видавництв Лілея-НВ і купити собі щось з прози Тараса Прохаська або вишукати ранні (і маловідомі) книжки Софії Андрухович. Їхня книгарня розташована на вул. Незалежності, 18.

Інший варіант — букіністична крамниця (вул. Незалежності, 19), де можна знайти будь-що: від класиків американської літератури ХХ століття до найсвіжіших новинок українських видавців. Єдине, про що варто пам’ятати — графік роботи. У неділю книгарня не працює взагалі, а у суботу працює лише з 10:00 до 14:00.

Всього ми знаємо про 13 книгарень (або інших місць, де можна знайти книжки.

Фото: Роман Тихий

Цілий день

Потяг привіз вас у місто зранку, а забере лише ввечері? Тоді до попереднього списку справ можна спокійно додати ще кілька.

Завітати у «Бастіон»

Івано-Франківськ (тоді — Станіславів) планувався як військове укріплення. Частина справжніх фортів збереглась до сьогодні. Зараз на цьому місці працює фортечна галерея «Бастіон» (пров. Фортечний, 1). У галереї працюють різні крамниці й ресторани, регулярно влаштовують виставки. На бастіон можна піднятись згори, на терасу, або ж обійти його збоку, через пішохідну вуличку.

Фото: Бастіон

Піти на озеро

Міське озеро зробили штучно у 1950-х роках. У теплу пору року на його березі можна засмагати, читати у затінку чи просто гуляти. Але можна взяти на прокат човен чи катамаран. Посередині озера є так званий «Острів кохання», на який можна потрапити через міст.

Ось, до речі, дуже гарний фотопроєкт з озера.

Фото: Типовий Франківстк

Покататись на колесі огляду

Поруч із озером є парк імені Тараса Шевченка. У XVII столітті тут були ліси, де князі Потоцькі та їхні друзі їздили на полювання. В кінці XIX століття тут заклали міський парк. У ньому працює парк атракціонів, серед яких — колесо огляду, з якого можна оглянути місто з висоти.

Фото: Фіртка

Привітатись з гобітом

У парку є ще одна точка, яку не варто пропускати. Як не дивно, це пам’ятник Тарасу Шевченку. Справа в тому, що місцеві часто порівнюють його з гобітом Більбо Беґінзом, героєм казки Дж. Р. Р. Толкіна. Чи то річ у дивних пропорціях тіла, чи то в образі подорожнього з книжкою — та все одно приємно думати, що Тарас Григорович щойно повернувся зі своєї подорожі до королівства Еребор.

Фото: Галина Добош, Радіо Свобода

Попрацювати й випити на заводі

Одна з нових візитівок Івано-Франківська — завод «Промприлад» (вул. Академіка Сахарова, 23). Завдяки ревіталізації завод перетворився з промислового об’єкту на популярне місце для зустрічей, роботи чи просто відпочинку. На його третьому поверсі зараз працюють коворкінг, галерея, майстерні та бар. Сюди можна прийти, якщо треба десь попрацювати у тиші, або хочеться випити хороших авторських коктейлів. Час від часу на Промприладі відбуваються концерти, нетворкінги або вечірки.

Детальніше з історією заводу можна ознайомитись в нашому тексті тут.

Фото: Промприлад. Реновація

Роздивлятись двері

Це тільки на перший погляд звучить дивно, однак завдяки ініціативі «Франківськ, який треба берегти», за останні три роки у середмісті відновили понад 20 старовинних сецесійних дверей.

Ініціатива займається реставрацією дверей та фасадів, у такий спосіб повертаючи місту його історію. А ще вони просто дуже красиві: кольорові, яскраві і просто створені для того, щоб їх сфотографувати.

Мапа: Ukraїner

Їсти

З року в рік Івано-Франківськ укріплює свою репутацію міста для гастрономічного туризму. Цікавих закладів з хорошою кухнею тут вистачить більше, ніж на один день.

Каву радимо пити у «Фабриці кави» (Південний бульвар, 35) чи «Ростерії кави» (вул. Крушельницької, 2).

На класичні десерти (зокрема, на фірмовий «Франківський торт») варто завітати у Delikacia (вул. Незалежності, 20), а солодке без цукру є у Mondays cafe & store (вул. Івана Франка, 11).

Фото: Олександра Сосніна

Крафтове пиво можна скуштувати у місцевій броварні Copper Head (вул. Гетьмана Мазепи, 6) чи у пабі від гуцульської пивоварні «Ципа Taphouse» (вул. Леся Курбаса, 4). Через дорогу від останнього, до речі, працює інший симпатичний паб з непоганою атмосферою — «ГОСТ бар» (вул. Леся Курбаса, 5).

На італійську кухню треба йти у Fabbrica (вул. Вірменська, 1) (там, до речі, можна купити борошно, яке роблять в самому ресторані, або домашню пасту). Українські страви краще пробувати у «Першій сімейній ресторації Мулярових». (вул. В’ячеслава Чорновола, 5) У Churrasco Grill (вул. Лесі Українки, 4) окрім м’яса подають устриці, а у «Мануфактурі» (пл. Міцкевича, 6) готують, певно, найсмачніші гофри в Україні.

Завершувати день можна у віскі-пабі «Старий пес» (пл. Міцкевича, 4) або на PromBar з коктейлями (вул. Академіка Сахарова, 23).

Фото: Юліан Воробйов

Вихідні

Але що робити, якщо ви залишились в Івано-Франківську на всі вихідні? Є кілька варіантів.

Піти в анатомічний музей

Любите роздивлятись музейні експонати, але шукаєте щось небанальне? Вам варто зайти в Музей анатомії людини (площа Шептицького, 21), який працює при Івано-Франківському національному медичному університеті. Над його входом є напис: Hic mortui docent vivos, що означає: «Тут мертві вчать живих». Справа у тому, що в музеї також навчаються майбутні медики: вивчають препарати з людських органів, знайомляться з анатомією людини.

Це, до речі, найбільший анатомічний музей в Україні.

Фото: Репортер

Поекспериментувати з наукою

Місце, де можна дізнатись про енергоефективність і заодно пограти в баскетбол повітряною гарматою чи побавитись в інтерактивній пісочниці. А також надрукувати щось на 3D-принтері чи поринути у віртуальну реальність.

Цей простір працює у приміщенні інноваційно-виставкового центру ІФНТУНГ (вул. Карпатська, 15). Завітати сюди можна з 9:00 до 17:00 у будні і з 11:00 у вихідні.

Фото: наукове містечко «Нова енергія»

Влаштувати екскурсію арт-просторами

Хочеться трохи відпочити від вражень і спокійно поблукати галереями і пороздивлятись картини?

«Куфер» вже складав великий ґайд арт-просторами Франківська. І його цілком може вистачити на цілий день неспішної прогулянки. Особливу увагу зверніть на Підземний перехід Ваґабундо (вул. Пилипа Орлика, 7) — новий творчий простір, де, окрім виставок, постійно відбуваються різні концерти, кінопокази, зустрічі з письменниками та інші події.

Подивитись на «гуцульський» аеропорт

Міжнародний аеропорт Івано-Франківська наразі не може похизуватись великою кількістю рейсів: зараз сюди прибуває тільки два рейси на день, з Києва. Утім саме приміщення терміналу варте уваги. Будівлю, зведену у 1960-х, згодом переробили у так званому «гуцульському стилі», що поєднує радянську стилістику і псевдогуцульські елементи.

Фото: Вікіпедія

Піти в театр

Проґавити величезну будівлю Івано-франківського драматичного театру, зведену у стилі конструктивізму, доволі важко. Щоправда, з першого погляду так само важко визначити, що це — театр. Та його постановки однозначно варто уваги. Завдяки своєму керівнику Ростиславу Держипільському драмтеатр не боїться експериментів з класикою та працює з сучасною драмою.

До речі, з режисером театру Жулем Одрі можете познайомитись вже.

Фото: karpaty.love

Читайте також:

Головне фото: Віталій Боднар

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: