fbpx

Чи є життя після свят? Як пережити повернення до роботи після зимових гулянь

Свята закінчились, але працюється повільно? Так, для багатьох січень непростий місяць: ніби щойно доїли пампухи, і ось вже знову треба планувати дзвінки з партнерами і наради з колегами. 

Налаштуватись заново на звичайне життя нам допомагає Анна Шийчук — психологиня, психотерапевтка, авторка програм та подкасту «Хтознаяк» на Urban Space Radio.

Жити саме в західній Україні означає, що «давайте після свят» — не жарт, а реальність. Тому і цього року свята мене перемогли.

Я відбайдикувала два тижні, поїла куті у мами і не мала жодного робочого питання за цей час. Тому з відчуттям знавця процесу «з середини» пишу цю колонку для вас і для себе. Бо теж мучуся від необхідності повернення «після свят».

Великий плюс

Найбільша користь від святкування новорічних і різдвяних свят — можливість легально відпочити, відновитися і перевести подих. Під кінець цього періоду зазвичай починають з’являтися світлі думки, зокрема про майбутній розвиток чи оптимізацію життєвих процесів. Є час обдумати теперішнє і майбутнє, насититися приємними емоціями і набутися з тими, хто справді дорогий.

Якщо ефект від свят відчувається вам як негативний — це теж добре, бо, швидше за все, підсвітилися ті процеси, явища чи стосунки, які направду вас не влаштовують та приносять емоційну чи ментальну шкоду. Відповідно, дуже рекомендую не закривати очі й надалі та зробити все від вас можливе, щоб поправити стан справ.

Неочевидний мінус

Нещодавно психологиня Алла Клименко зацитувала психолога Кліффа Арналла, який ввів термін «блакитний понеділок». Це третій понеділок січня, коли люди відчувають себе найбільш сумно за весь рік (для користувачів Юліанського календаря це буде четвертий понеділок січня). Чому так? На це маємо декілька причин:

  • завершуються святкування, а з ними і безтурботна веселість, радість зустрічей та байдикування;
  • невиконані обов’язки, дедлайни та відповідальності нагадують про себе і вимагають вирішення;
  • низький рівень сонця та короткий світловий день знижують бажання вилазити з під ковдри хоч заради чогось;
  • економічний спад гнітить, адже в період новорічних свят ми витрачаємо найбільше за весь календарний рік.

Тож, як повертатися до звичайного життя?

Плановано

Сплануйте, коли і як завершуватимуться ваші свята. Ще до початку першого робочого дня та тижня підготуйте приблизну адженду робочих справ. Зробіть це ще тоді, коли ви у відпустці або на канікулах. Наявність плану знизить тривогу та напругу перших робочих днів.

Плавно: спочатку термінове, потім все решта

Організуйте все так, щоб спочатку займатися лише терміновими і важливими справами. Відкладіть на наступні дні все, що може трохи почекати. Залиште навмисно кілька годин вільними в перші робочі дні.

Дайте собі кілька днів на відпочинок від відпочинку

Не плануйте на останній день вихідних великих вечірок чи яскравих розваг. Навпаки, залиште день-два (чи більше) для простих побутових справ або нічогонеробіння. Нехай цей час буде моральною підготовкою до завершення святкування та початку робочих буднів.

Організуйте «прощальний» вечір і підсумки свят

Можливо, це буде дружня бесіда, в якій можна поділитися спогадами святкування і тим самим підсумувати все пережите. Можливо, година для спогадів на самоті чи перегляд фоток в галереї телефону або постів в соцмережах. Можливо, щось інше. Головне: згадати, як було і поділитися цим з собою та кимось.

Якщо у вас є діти, то цілеспрямовано спитайте їх: які в тебе враження від канікул? Що тобі сподобалося найбільше? Що не сподобалося? Що хочеться повторити на наступні канікули? Так і дитина, і ви будете мати досвід обговорення та здорового завершення процесу святкування.

Залиште частинку свят в звичайному режимі

За період свят з вами відбувалося щось добре. Наприклад, ви прогулювалися щовечора або нарешті виспалися, бачилися з друзями чи, можливо, читали улюблену книгу. Може, ліпили з дітьми сніговика чи каталися на кульку з гірки. Я впевнена, що було чимало дрібних приємних і важливих справ, які можна повторювати і в звичайні вихідні, і в робочі будні.

Не все приємне —  як кутя, обов’язково має чекати до наступного Різдва. Не варто відкладати на рік бажання поцілувати того, кого любиш, чи одягти гарне, чи зібратися разом, чи помити машину, чи…

Що чудового відбулося з вами на ці свята? Продовжіть думку своїм варіантом. Якщо чуєте в собі силу — то напишіть це коментарем!

А я залишаюся з вами на зв’язку і буду рада писати ще про корисну психологію.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: