Здавалось би, що може бути простіше, ніж знайомитись у місті, де всі і так один одного знають? Проте, здається, ці суцільні знайомі можуть не стільки допомагати, скільки заважати ходити вечорами на каву й коктейлі (адже всі це будуть бачити!).
Авторки подкасту «Часіки тікають» Оксана Чиж і Катерина Вітрук спеціально для Куфера пояснюють, у чому особливості особистого життя у Франківську — і що робити тим, хто шукає тут стосунки.
Незнайомі знайомі
Оксана: Коли ми говоримо про дейтінг в Івано-Франківську, треба враховувати особливості дейтінгу у маленькому місті. Не так критично, де саме це маленьке місто розташоване, на Західній Україні чи ні, — у ньому все одно будуть присутні провінційна атмосфера і маленькі соціальні бульбашки, де всі всіх знають.
Катерина: Івано-Франківськ не занадто великий і не занадто малий. У цьому й полягає складність зустріти тут нову людину. Бо ця «нова» людина вже має з тобою якісь соціальні зв’язки: можливо, ви вчились разом в школі, або у вас є спільні знайомі.
Оксана: У мене був досвід дейтінгу через Tinder і у Франківську, і в Києві. У Франківську відчутно менша вибірка — бо менше людей. У цьому й проблема — через тут в Tinder’і зустрічаєш багато знайомих, або людей, яких ти знаєш заочно. Через це свайпання стає дуже неоднозначним.
Наприклад, ти бачиш, що тебе свайпнув хтось знайомий і незрозуміло — чи це справді прояв симпатію чи це просто спосіб сказати «о, привіт, ти теж тут сидиш!».
Оксана: Через це відчуття, що всі всіх знають, коли ти переходиш в стан «в активному пошуку», то не розглядаєш для знайомства людей, яких знаєш заочно. Бо, здається, що ви знайомі (хоча насправді ні) і через це незрозуміло, як далі можуть розвиватись ваші стосунки.
Коли ти когось не знаєш взагалі, можна знайти людину в соцмережах, знайти якусь зачіпку, почати розмову і познайомитись. А коли є заочне знайомство, навіть якщо ви не спілкувались наживо, може бути складніше продовжити ці «стосунки». Ти не можеш написати цій людині, щоб познайомитись — адже ви і так нібито знайомі. Це буде дивно. Тому розвивати ці стосунки зі знайомими-незнайомими людьми дуже незручно.
Катерина: У цієї проблеми є й інший бік: у тебе може скластись наперед неправильне враження про цю людину через плітки або якісь історії, які вже неактуальні. Тобто ти не сам познайомився з людиною і склав про неї своє враження, а щось десь почув про неї від інших.
П — публічність
Оксана: Від життя у маленькому місті буває відчуття незручності — ти ніби у всіх на долоні. Якщо ти виходиш десь на вечерю, то когось зустрінеш і всі будуть бачити, з ким ти прийшов. До того ж, у Франківську взагалі є дуже обмежена кількість хороших місць, де можна з кимось зустрітись.
Катерина: Це не заважає бачитись з кимось, але створює додаткову тривогу. Люди й далі продовжують робити те, що й роблять, просто кожного разу переживають, що їх побачать.
Завжди є страх, що от ти йдеш на «Промприлад» з дівчиною і можеш там зустріти іншу дівчину, з якою ходив туди минулого тижня. Доводиться обирати локації, думати, куди і з ким ти ходиш, поки ти ще не офіційно з кимось в стосунках.
Оксана: Я чула від багатьох людей, що вони не сидять в Tinder’і, бо соромляться, що їх там побачать знайомі. Ця тривога стосується не лише маленького міста — людям часто не хочеться, щоб знайомі бачили їх в таких додатках. Бо, мовляв, це виглядає ніби вони взагалі зневірились і це їхній останній спосіб знайти собі когось. Але в великому місті простіше загубитись серед анкет. А у маленькому місті це ніби прийти і всім сказати, що ти зараз шукаєш дівчину.
Коли твої потуги влаштувати своє особисте життя весь час публічні, це додає тривоги і незручності.
Навіщо все це?
Оксана: Для чого люди взагалі знайомляться? Так, цілі у кожного різні, але глобальна ціль одна – всім хочеться любові, тепла, близькості. Для когось це буде на одну ніч, для когось — на все життя. Але в принципі люди хочуть отримати приблизно одне й те саме. Можливо, колись будуть інші способи досягнути цього, але зараз знайомства — це той шлях, який зараз люди проходять, щоб отримати бажане.
Катерина: Мені здається, що нам потрібна культура побачень. Бо ми, як суспільство, дуже змінились за останні 50 років. Раніше люди часто заводили пару зі свого найближчого середовища. Це давало свої плюси: люди не так довго перебирали між різними варіантами.
Або, наприклад, як раніше знайомились на танцях: ти бачив там незнайому дівчину або хлопця — і підходив знайомитись, бо іншого шансу з ними зустрітись могло й не бути. Зараз це працює по-іншому: якщо ти бачиш людину, яка тебе цікавить, ти відкладаєш це на потім. Немає потреби робити це тут і зараз, коли можна розглядати фотографії в соцмережах.
Оксана: Формат змінюється — але процес залишається той самий. Люди знайомляться, зближуються — і між ними починає щось відбуватись.
Тож як знайомитись у Франківську?
1. Не соромтесь того, що ви шукаєте пару
Не бійтесь того, що хтось десь вас побачить з хлопцем чи дівчиною, і щось про вас подумає. Бо насправді всі думають тільки про себе. Тож якщо у вас є бажання будувати стосунки, забийте на всі соціальні бульбашки.
2. Візьміть справу в свої руки
Якщо зараз для вас це важливо, і ви хочете знайти регулярний секс або постійні стосунки, треба брати справу в свої руки. Можливо, доведеться докласти зусиль, але навряд чи все відбудеться саме собою.
3. Спробуйте скористатись додатками
Варто принаймні спробувати зареєструватись в додатках: попереписуватись, з кимось сходити на побачення.
І навіть якщо вам здається, що ви вже всіх знаєте, у міста часто хтось приїжджає чи переїжджає. Або просто реєструється в додатку.
4. Вийдіть за рамки свого соціального кола
Франківськ може зловити вас на гачок «лінивої соціалізації» — коли ви весь час варитесь поміж людей, яких знаєте роками, через що і не відчуваєте потреби познайомитись з кимось новим (навіть просто для дружби чи роботи). Тут доводиться бути більш проактивними, щоб просто познайомитись з кимось новим. Але ці зусилля і можуть принести вам нові знайомства.