Дерева на вашій вулиці підстригли так, що лишились самі стовбури, а ви не знаєте, кому на це поскаржитись? Щоб розібратись, хто відповідає за дерева в місті і чому їх обрізають, «Куфер» звернувся до директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака.
Хто має право обрізати дерева в місті?
Дерева, що ростуть на території міста (на вулицях, у дворах чи у парках), обрізати можуть виключно уповноважені служби чи підприємства.
Якщо це комунальні дерева (ті, за які відповідає місто), то розпорядником коштів на їхню обрізку є департамент житлової, комунальної політики та благоустрою. Укладається угода з переможцем тендеру, який обрізає дерева. Обрізати можна тільки ті, на які складено акт обстеження. У ньому має бути вказано, що треба зробити з деревом — видалити (тобто, спиляти взагалі) або обрізати. Без цих документів робота з деревами неможлива.
У себе на приватній території обрізати дерева власники можуть самостійно: жодного дозволу для цього не треба.
Якими можуть бути причини обрізки дерев?
За своєю метою, обрізка дерева буває різною:
- санітарна: коли прибирають старі, пошкоджені, гілки, або гілки, які ростуть всередину крони дерева;
- формувальна обрізка: щоб надати дереву естетичного вигляду;
- омолоджувальна: іноді дерево обрізають, щоб стимулювати ріст гілок.
Зрізають дерева теж з різних причин:
- якщо воно засохло, зламалось, пошкоджене або перебуває в аварійному стані.
- якщо є дозвіл на будування будинку, але на цій території ростуть дерева — їх зріжуть, але забудовник сплатить вартість дерев (щоб посадити нові замість зрізаних ).
Хто приймає рішення про обрізку дерев?
За обрізку дерев у Франківську відповідає спеціальна комісія.
Якщо ви хочете обрізати дерево, вам треба написати заяву і подати її до ЦНАПу. Комісія, до складу якої входять екологи та працівники департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою, зеленого господарства, проводить обстеження та складає акт стану дерева.
Якщо дерево обрізки чи видалення не потребує — ви отримаєте відмову, а дерево залишиться на місці.
Які документи мають бути в людей, які обрізають дерева — і чи мають вони їх показувати?
Підрядник, який виконує роботи, завжди із собою має акт на видалення зелених насаджень. Цей документ мають показувати, якщо містяни або правоохоронці питають про це, пояснює Михайло Смушак.
Що робити, якщо ви сумніваєтесь, що дерева обрізають законно, або роблять це неправильно?
Найкраще звернутися в цілодобову оперативну службу реагування (за номером 15-80). Далі вас скерують до поліції або відповідної служби, яка відповідає за конкретний випадок.
Коли найкраще обрізати дерева, щоб їм це не шкодило?
Після скидання листя. Це зазвичай відбувається в кінці осені або на початку зими, але треба дивитись на кожне конкретне дерево.
Чому не можна обрізати так, щоб лишався сам стовбур?
Це так зване «патикування». І ще 5-10 років тому цей підхід часто використовували в Івано-Франківську. Вважалось, що таким чином дерево можна «омолоджувати».
Зараз це робити заборонено, адже це шкодить дереву, а не омолоджує його.
«Патикувати» дерево можна лише, якщо воно ваше і росте на вашій приватній території. Але краще цього все одно не робити.
Як обрізати дерева правильно?
Все залежить від породи, віку дерева та виду обрізки. Якщо це обрізка для омолодження — обрізаються основні верхні гілки дерева, але залишається крона та основні гілки.
Якщо це санітарна обрізка — видаляють тільки пошкодження.
Чи можна їх взагалі не обрізати?
На жаль, у місті — не можна. На це є кілька причин:
- гілки можуть нищити вікна в будинках;
- довкола дерева має бути захисна зона, щоби гілки не торкались електропроводів, бо це може призвести до короткого замикання;
- під час буревію, якщо дерево у поганому стані (старе або пошкоджене), воно може впасти на людину або автомобіль..