fbpx

Як обрати ідеальний велосипед для міста?

З початком карантину попит на велосипеди у Франківську суттєво зріс. Це зручно, швидко й безпечно, адже точно можна зберігати соціальну дистанцію. «Куфер» поговорив з Юрієм Літвішком, власником велосипедної крамниці MTB BIKE, щоб розібратися, які ж бувають велосипеди і як обрати свій.

То які взагалі бувають велосипеди?

Поділити велосипеди можна на чотири базові типи: міські, гірські, шосейні та гравійні. Насправді, їх є безліч, але ми сконцентруємося на цих основних.

Міський велосипед призначений для повсякденних поїздок по місту на невеликій швидкості, здебільшого для нетривалих поїздок. Він легкий, з високим рулем, широким сидінням і, як правило, гладкими шинами.

Міський велосипед

Гірський велосипед створений спеціально для катання бездоріжжям. Він міцний, має широкі шпичасті колеса, і його технічні характеристики забезпечують витривалість. Такий велосипед підходить для тривалих поїздок у гірській місцевості.

Гірський велосипед

Шосейний велосипед дуже легкий, з тонкими колесами й призначений для катання на великій швидкості асфальтованою дорогою.

Шосейний велосипед

Гравійники поєднують у собі характеристики різних типів велосипедів: гірського і шосейного. На такому велосипеді комфортно їхати на довгі відстані і асфальтованою трасою, і ґрунтовою дорогою.

Гравійний велосипед

Також велосипеди класифікують за амортизацією: вона може бути повна, часткова або ж відсутня. Якщо коротко, система амортизація робить катання комфортнішим: в умовах нерівних доріг велосипед буде плавно долати ями й горби, а вам буде легше ним керувати. Амортизація — невіддільна риса гірського велосипеда, але у містах, де є бар’єри (Івано-Франківськ теж серед них) система амортизації є важливою і для міських велосипедів.

Трендом останнім п’яти років у світі є електровелосипеди — хвиля їх популярності лише нещодавно докотилася до України, а у Франківську їх поки мало.

Електровелосипеди також поділяються на міські, гірські, шосейні та гравійники.

Гірський електровелосипед

Власник магазину MTB BIKE Юрій каже, що першочергово варто ділити велосипеди на «ті, що їдуть, і ті, що не їдуть». Останні коштують від 2500 до 8000 грн й навряд прослужать вам довго. Такі велосипеди потребуватимуть ремонту невдовзі після покупки, а зекономлені гроші підуть на заміну компонентів. Ціни на якісні базові велосипеди стартують від 8000 грн.

Як обрати міський велосипед? На що варто звертати увагу? 

При виборі велосипеда важливо врахувати фізичні особливості того, хто на ньому їздитиме. Велосипеди проєктують під зріст людини. Як і в одязі та взутті, тут є свої розміри: S, M, L, XL. Саме тому велосипед не варто обирати наосліп — краще піти до спеціалізованої крамниці й «приміряти» його на себе. Якщо зручно почуваєтеся, велосипед вам підходить.

Міський велосипед повинен мати вертикальну посадку: на ньому ваша спина рівна й перпендикулярна землі завдяки низько опущеному сидінню й високо піднятому рулю.

Посадка на міському велосипеді

 

Також має бути декілька швидкостей. Ідеально мати втулку (центральна деталь велосипедного колеса) планетарного типу з трьома або п’ятьма швидкостями — вона важча, але зручна й дозволить вам перемикати передачі стоячи на місці. Це дозволить легко їхати під гірку та спускатися з неї.

Втулка

Важливо, щоб сідло було зручним: у спеціалізованій крамниці вам допоможуть обрати правильну ширину.

Майте на увазі, що сітібайк — це засіб для комфортного пересування містом, а не для велоспорту чи катання на великій швидкості. На ньому не обов’язково їздити у спортивному одязі: навіть у класичному костюмі чи сукні на міському велосипеді буде комфортно.
Просунутий міський велосипед

Вибір велосипеда залежить як від стилю й потреб людини, так і від міста, в якому вона живе. Скажімо, у Києві популярними є шосейні велосипеди — вони дозволяють їздити швидко на довгі відстані. У маленькому рівнинному Франківську достатньо буде прогулянкового круїзера. Якщо ж ви шукаєте велосипед для катання містом, що лежить на крутих схилах, зверніть увагу на міські велосипеди з вісьмома швидкостями.

Чому велосипедисти їздять містом на гірських велосипедах?

Міський велосипед створений для міст з належними для велосипедистів умовами: зручними велодоріжками й безбар’єрністю.

Через відсутність таких умов містяни часто купують велосипед на всі випадки життя, тобто такий, що підійде і щоб містом пересуватися, і на природу на вихідні поїхати. У нашій реальності це нормально.

Звісно, значення мають і фінансові можливості: не кожен може дозволити собі мати якісні велосипеди для різних типів катання.

Чим жіночий велосипед для міста відрізняється від чоловічого?

Окрім зовнішнього вигляду, різниця у рамі: в жіночому велосипеді вона нижча. Це дозволяє вільно їздити у довгих сукнях чи спідницях. Проте, останнім часом стають популярними й унісекс велосипеди з низькою рамою.

Скільки коштує обслуговування велосипеда?

Базове технічне обслуговування коштує 200 грн. Механік підкручує усі болти, підтягує спиці, підкачує колеса, змащує ланцюг і троси, перевіряє усе компоненти. Не забувайте робити це регулярно: наприклад, ланцюг потрібно змащувати після кожних 100 км, а також після поїздок під час дощу.

А от ціна ремонту вже прямо залежить від класу велосипеда: компоненти для байка середнього класу мають відповідні ціни. Наприклад, обслуговування професійного велосипеда для перегонів буде втричі дорожчим за обслуговування базового велосипеда, а заміна компонентів може коштувати навіть вп’ятеро більше.

Які аксесуари варто придбати?

В першу чергу вам потрібні аксесуари для захисту. Найнебезпечнішими при падінні з велосипеда є травми голови, тому обов’язково потрібен шолом. Шоломи українських виробників, наприклад, бренду ONRIDE, коштують від 600 до 1000 грн. Німецький бренд ABUS або американський Specialized пропонують шоломи від 1500 до 4000 грн. Найдорожчий шолом у MTB BIKE коштує 8000 грн — він створений для велоспорту.

Насправді, шолом навіть за 500 грн виконає свою роботу: при падінні він розколеться, але врятує вам життя.

Хороше освітлення — обов’язкове. Ліхтарі та блималки мають бути дуже потужними. Коштують вони від 100 до 1000 грн.

Також потрібно захистити очі спеціальними окулярами. Вони вбережуть вас від пилу, бруду й комах — чинників, через які очі можуть сльозитися і, як результат, відволікають вашу увагу від дороги. Від подряпин руки й ноги захистять рукавиці та наколінники.

Як обрати надійний замок?

У велосипедному світі існує правило: замок має коштувати 10% від вартості велосипеда.

Замки до 200 грн не врятують велосипед — перерізати їх можна звичайними кусачками. Якісні замки виготовляють з загартованої сталі. Вони бувають трьох типів: класичний U-подібний замок, ланцюговий і сегментний. За міцністю замки поділяють на 15 ступенів захисту. При виборі зверніть увагу на німецький бренд ABUS — вони роблять замки вже понад 100 років.

Інвестувати у дорогий замок варто. Він не просто захистить велосипед, а й відлякає потенційних грабіжників: зламати його важко, і це забере багато часу, а отже збільшується ризик, що крадія спіймають.

Які аксесуари потрібні, щоб возити на своєму велосипеді дитину?

Крісла для дітей на велосипеди поділяються на два типи: з переднім розміщенням для малюків до 15 кг (тобто приблизно до 2-х років) і з заднім на багажнику або рамі. Коштують вони від 1500 до 5000 грн залежно від виробника. Для дитини обов’язково потрібно придбати шолом.

Чи є сенс інвестувати багато грошей у перший велосипед?

Якщо ви купуєте річ вперше і ще не певні, чи будете активно користуватися нею, можна зекономити й купити бюджетний велосипед. Проте, ймовірно, що надто дешевий байк (з тих, які не їдуть) знеохотить вас від катання взагалі. Він не приноситиме задоволення й буде постійно ламатися. Хороший бюджетний велосипед для міста коштує 10 000-12 000 грн й може прослужити вам понад 10 років. Хоч навіть у такому віці не всі велосипеди потребують заміни компонентів.

Скільки коштує велосипед для досвідченого велосипедиста, який їздить щодня?

Просунутий, сучасний легкий (приблизно 10 кг) велосипед коштує від 1000 до 2000 євро. Зазвичай, по свій третій велосипед покупці приходять вже з конкретним списком або моделей, або обладнання, яким має бути оснащений велосипед. Під ці потреби у крамниці шукають потрібний велосипед, або ж покращують замовлену модель окремими компонентами самотужки. Також можна зібрати байк на замовлення.

Найдорожчий велосипед, який продавали у MTB BIKE, коштував 10 000 доларів.

А як щодо вживаних велосипедів?

Часто люди замовляють вживані велосипеди з-за кордону, наприклад, з Німеччини. Вони якісні, але варто враховувати, що і ціна за обслуговування буде відповідна. Якщо велосипед потребує заміни компонентів, це може коштувати від 3000 до 7000 грн. Не завжди така покупка є вигіднішою, ніж якби ви купили новий велосипед.

Також важливо перевіряти легальність велосипеда.

Якщо байк крадений і його продають у тому ж місті, власник може забрати його назад, а ви втратите гроші. Це великий ризик, тому обов’язково треба просити у продавця паспорт на велосипед або гарантійний талон.

Якщо ж купуєте велосипед з доставкою з іншого міста без примірки, то ризикуєте не вгадати з розміром. До того ж, у магазині вам дадуть гарантію: п’ять років на раму, рік на обладнання. Якщо щось зламається, виробник чи крамниця полагодять велосипед безкоштовно.

Чи є сенс купувати електровелосипед?

Бум на електровелосипеди у світі триває вже п’ять років, в Україні їх також вже купують частіше. Існує міф, що на електровелосипеді ви менше рухаєтеся.

Насправді ж, двигун лише допомагає, але не їде за вас. Керувати, крутити педалі, нахиляти й виконувати стрибки усе одно будете ви. Сенс електровелосипеда чудово описує слоган виробника Specialized: «Це ти, тільки швидше».

Юрій порівняє потребу в електровелосипеді з потребою у смартфоні: звісно, можна усе записувати на папері, відправляти листи звичайною поштою, а телефонувати кнопковим телефоном. Але навіщо, якщо можна обрати комфорт?

Чи важливий бренд?

У крамниці MTB BIKE продають чотири основні бренди велосипедів: CUBE (Німеччина), Specialized (США), Giant і Merida (обидва Тайвань). Всі вони належать до преміумкласу. Юрій пояснює, що кожен велосипед потрібно підбирати індивідуально. Головний критерій під час покупки — зручність, тому не варто купувати велосипед тільки через назву бренду. Скажімо, відмінність CUBE і Specialized полягає у геометрії. CUBE є компактнішим і для дуже високих людей з довгими ногами буде просто замалим. І навпаки, Specialized має довшу раму і для когось може бути некомфортним, бо руки будуть натягнутими. Власник магазину Юрій каже, що без примірки купувати велосипед не варто — так він продає лиш один чи два велосипеди за сезон, як виняток з правила.

Чи є в Україні виробники якісних велосипедів?

У нас розвиваються молоді бренди, які займаються нішевими велосипедами, наприклад фіксами, тобто з фіксованою передачею. Такі велосипеди особливо популярні серед кур’єрів. Деякі ж фірми роблять виключно окремі компоненти.

Одним з найвідоміших українських брендів є Streetster.

Чому варто купувати велосипед у спеціалізованому магазині?

Велосипеди — один з небагатьох продуктів, які досі орієнтовані на концепт магазини. Звісно, їх можна придбати і в «Епіцентрі», проте у спеціалізованій крамниці вам допоможуть обрати ідеальний для ваших потреб велосипед.

А ще Юрій впевнений, що секрет успішної велосипедної крамниці — ставлення до справи не лише як до бізнесу, а як до стилю життя. Сам чоловік офіційно займається продажем велосипедів вже 20 років.

Де купити або відремонтувати велосипед у Франківську?

Магазин MTB BIKE знаходяться на вулиці Андрія Мельника, 11. Тут же є майстерня, де вам можуть полагодити велосипед, провести технічний огляд та підкачати колеса.

Читайте також:

Якщо вам подобається наша робота — підтримайте «Куфер»!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: