fbpx

Навіщо нам потрібні психологи та психотерапевти — і де їх шукати в ...

Дбати про своє психічне здоров’я — це нормально. І останнім часом в Україні все більше людей готові змінювати своє ставлення до цього: спілкування з психологами чи психотерапевтами перестає бути табуйованою темою, а стає чимось звичайним, на кшталт пошуку свого сімейного лікаря.

«Куфер» пояснює, чим психологи, психотерапевти та психіатри відрізняються один від одного та де знайти собі фахівця в Івано-Франківську. Розібратись з цим нам допомагали психіатриня Ольга Кузьменко, приватна психологиня Катерина Подтабачна та клінічна психологиня Марта Кукурудза.

Хто саме займається нашим психічним здоров’ям?

Психолог — це спеціаліст, який отримав гуманітарну освіту, знає природу нервових розладів, виявляє їхні симптоми та надає психологічні консультації. Психологи не мають права виписувати рецепти, рекомендувати будь-які медикаменти та ставити діагнози. Психологи, за допомогою консультацій, працюють над усуненням симптомів нервових розладів та стабілізацією психічного здоров’я.

Психотерапевт — це психолог або психіатр, який пройшов додаткове навчання з використання певної психотерапевтичної методики (психоаналіз, гештальт-терапія, психодрама та інші). В середньому таке навчання триває п’ять років і передбачає велику кількість теоретичних та практичних годин навчання та особистий досвід відвідування психотерапевта. У рідкісних випадках психотерапевт може використовувати медикаменти як допоміжні методи (якщо це психіатр-психотерапевт). Основний метод психотерапії — усвідомити проблему і поглиблено працювати, щоб її усунути. Психотерапевт не працює з фізичними травмами організму чи спадковими недугами.

Психіатр — людина з медичною освітою, яка знає особливості роботи людського тіла, вивчає його та намагається відновити нормальну роботу пошкоджених ділянок. Також працює над відновленням психічного здоров’я людини. Психіатр переважно працює з психічними захворюваннями та фізіологічними пошкодженнями. Його основним інструментом є медикаменти, використання психологічних навичок є допоміжними засобами.

Читайте також: Як знайти «свого» сімейного лікаря у Франківську. Інструкція

Як зрозуміти, що мені потрібно звернутись до психолога? 

Спілкування з психологом можна розпочати будь-коли, якщо у вас виникло таке бажання. Але момент, коли звернутись до фахівця може стати необхідністю, залежить від вашого сприйняття світу.

Якщо, припустимо, в один день від вас пішла дружина чи чоловік, вас побили, забрали автомобіль, потім згорів будинок і ви втратили роботу, а на наступний день ви виспались і чудово себе почуваєте, спогади про вчорашні події вас не сильно турбують, а хороша погода на вулиці вам формує гарний настрій — тоді вам не потрібно йти до психолога, ви самі добре справились з проблемами.

А якщо вам хтось в автобусі наступив на ногу, водій на вас непривітно подивився і вас ці події ніяк не відпускають, ви їх постійно згадуєте протягом тривалого часу, не можете нормально спати, відчуваєте емоційну напругу та нестабільність, тоді краще звернутись до психолога.

 

До психолога варто звернутись, якщо ви відчуваєте, що ваші звичні методи вирішення проблем не працюють.

«Важливо тут не терпіти до останнього, бо проблема з часом тільки загострюється», — наголошує психологиня Катерина Подтабачна.

Читайте також: (Не)народжені. Як медики, рідні та друзі можуть допомогти батькам пережити втрату немовляти

До кого йти?

Вперше звернутись можна до будь-якого спеціаліста. У психіатричній клініці первинну консультацію і діагностику з вами проведе психолог і вже далі визначить, до кого вам краще звернутись і які методики будуть для вас ефективнішими. Вам можуть рекомендувати як консультації психолога чи психотерапевта, так і в складних випадках направити на діагностику до психіатра.

«До мене звертаються уже у критичних станах. Але було декілька випадків, коли люди звертались заради психогігієни», — розповідає клінічна психологиня Марта Кукурудза.

Психогігієна — це система знань і навичок, спрямована на збереження і зміцнення психічного здоров’я людини. В Україні вона не сильно розвинена, адже люди дуже рідко звертаються до психологів для профілактики психічного здоров’я.

До речі, згідно з наказом МОЗ від 2008 року, в Україні заборонено займатись психологічною допомогою людям «які мають дозвіл на заняття народною медициною (цілительством), без вищої психологічної або медичної освіти та відповідної післядипломної освіти».

Радимо прислухатись до цієї заборони і при потребі зайнятись своїм душевним здоров’ям не шукати цілителів. Натомість поцікавитись, яка освіта у спеціаліста та якими методами він користується (якщо це психотерапевт — у якому напрямку психотерапії працює).

Де шукати фахівця?

У Івано-Франківській області діє три психіатричні клініки: Івано-Франківська обласна психіатрична клінічна лікарня №1 (вул. Млинарська, 21),  Івано-Франківська обласна психоневрологічна клінічна лікарня №3 (с. Чукалівка, вул. Медична, 15) та обласна психіатрична лікарня №2 (с. Підмихайлівці).

Психологічну допомогу можна отримати телефоном на гарячих лініях:

  • Івано-Франківська психологічна служба допомоги: 77-10-70, 0686357539, 0667749894 (працює з 16:00 до 21:00),
  • Громадська організація «Ла Страда»: 0800500335 (спрямування — гендер, правозахист, протидія насильству у сім’ї, торгівлі людьми) 0800500225 (захист прав дітей),
  • Чеська гуманітарна організація «Людина в біді»: 0800210160 (спрямування — допомога людям які постраждали внаслідок військових дій на сході України).

Також психологи і психотерапевти працюють у приватних медичних центрах. Їхні контакти можна шукати в онлайн-базі українських психологів, або на цьому сайті. Деяких можна знайти навіть на OLX.

Вартість одного сеансу у приватного психолога чи психотерапевта в Івано-Франківську може становити від 50 до 800 грн.

Як зрозуміти, чи підходить вам психолог/психотерапевт?

При першому знайомстві потрібно поцікавитись про його/її освіту, методику роботи та як вона працює. Психолог чи психотерапевт мають вміти пояснити, у чому вони вбачають проблему і які шляхи її вирішення.

«Якщо психолог робить щось потаємно і не може пояснити клієнту, що саме він робить, але обіцяє вирішити проблеми — це ознака непрофесійності», — вважає Катерина Подтабачна.

Доцільно також запитати, чи фахівець сам відвідував психотерапевта.

Коли ви вибираєте психолога чи психотерапевта, важливо, щоб вам було комфортно працювати з ним (або з нею). Якщо ви почуваєтесь некомфортно у його/її присутності, варто про це повідомити. Якщо відчуття дискомфорту виникає внаслідок консультацій чи терапії, вам мають пояснити причини дискомфорту і протягом якого часу він може тривати. Якщо причини інші, варто відмовитись від послуг цієї людини.

Психологи не можуть давати чітких інструкцій та настанов. З вами мають обговорити проблеми та допомогти знайти шляхи їх вирішення, а не давати покрокову інструкцію для досягнення щастя. 

Психолог і психотерапевт не можуть працювати і консультувати людей, з якими у них є емоційний зв’язок: тобто, з друзями, родичами і будь-якими іншими близькими знайомими. Під час роботи психолог чи психотерапевт повинні вміти абстрагуватись від будь-яких емоцій, пов’язаних з клієнтом.

Знайти свого психолога інколи буває проблематично. Тому відмова від роботи зі сторони спеціаліста чи клієнта вважається нормальною практикою.

Як казав Карл Густав Юнг: те, чому ми опираємось, залишається з нами. Тож якщо відчуття, яким ви опираєтесь, постійно ростуть і вже вам набридлі — не потрібно соромитись звернутись до спеціаліста, який допоможе вам впоратись з цим.

Головне зображення: Moodpath

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: