Ці 40+ днів для багатьох з нас оголили питання, до яких не всі були готові: чи можемо ми працювати онлайн? чи подобаються нам люди, з якими ми живемо? чи легко нам змінювати усталені плани? Усі ці зміни і кризу чимало людей переживають важко.
Чому ж карантин — це так непросто, у своїй колонці пояснює психологиня та сертифікована гештальт-терапевтка Любов Медведь, яка зараз допомагає у програмі психологічного супроводу «Супергерої чотирьох стін» (ми про них писали).
Раптовість і тотальність
Ми цю кризу не планували, не були до неї готові. Вона навалилась, як цунамі і одночасно зруйнувала все, до чого ми звикли. Під загрозою опинилися життя, здоров’я, економіка, стосунки та плани. Навіть найелементарніші речі, які нас підтримували, виявилися раптом недоступними. Це викликає цілу гаму людських почуттів одночасно: злість, страх, обурення, безсилля, протест, знов страх. Навіть якщо ці почуття вам притаманні меншою мірою, то навколо люди, які їх відчувають і це впливає на ваше життя.
Що робити
Заземлитися. Оцінити реально власну життєву ситуацію за всіма важливими для вас параметрами. Стан здоров’я і імунітет, матеріальний стан, стосунки… Можливо, все не так погано, ви тримаєтесь на плаву і можете підтримати близьких. Є проблеми? Тоді оцінити, наскільки зараз є можливість їх вирішити і почати робити те що потрібно. Якщо ж такої можливості немає, то залишається стратегія економії ресурсів. Це злить надзвичайно, але дозволить протриматися певний час. У програмі «Супергерої чотирьох стін» щосуботи ми публікуємо релаксації, частина з яких власне орієнтовані на заземлення.
Невизначеність
Ніхто не знає, як будуть розвиватися події, які нові «покращення» введе уряд, саме ви захворієте чи ні, як відреагують на це близькі люди. ЗМІ кожний день розносять подвійні послання, різні фахівці говорять абсолютно протилежні речі. Люди кожний день змушені приймати рішення, не маючи достатньої і достовірної інформації. Закривати бізнес чи протриматися, купити долари чи лишити запас в гривнях. звертатися до лікаря в разі хвороби чи не ризикувати, бо буде гірше, тратити гроші як завжди чи економити. Навіть елементарні походи в магазин викликають тривогу і роздратування. Неможливо спланувати взагалі нічого. Незрозуміло, коли це все скінчиться і незрозуміло, з якими наслідками для психічного здоров’я, стосунків і бюджету ми вийдемо з карантину.
Що робити
Вчитися жити в умовах невизначеності. Приймати рішення і розуміти, що вони можуть виявитися не найкращими. Не гризти себе за недалекоглядність. Прийняти свій тимчасовий дауншифтинг і побути в ньому, без трати сил на роздратування. Спілкуватися з людьми, в яких все гаразд. Саме ці люди можуть допомогти в разі труднощів, підказати вдале рішення, бо вони спокійніші, допомогти з працевлаштуванням. Розуміти, що деякі події взагалі не відбудуться, або відбудуться не так, як ви хотіли, і прийняти це. Дозволити собі максимально жити в таких умовах, при цьому помічати хороше і радіти. А ще всіма можливими способами укріпляти імунітет.
Зміна дистанції між людьми
Звична дистанція між людьми несподівано і без нашої волі змінилася. З кимось ми стали дуже далекими без можливості зустрітися. А з кимось навпаки опинилися в замкнутому просторі. Ми змушені спілкуватися з членами сім’ї 24/7. Діти отримали увагу батьків в неймовірних дозах і віддячують як можуть. Посиденьки з друзями і пікніки нереально організувати. Вся гамма прекрасних почуттів при цьому гарантована.
Що робити
Дбати про кордони. Домовлятися з родиною про спільне проведення часу і паузи для себе. Розмежувати простір для роботи і відпочинку. Не зациклюватися на домашніх справах і обов’язках. Наповнити спілкування новим змістом. Не забувати про свята і приємні ритуали. Їх, до речі, в теперішніх умовах цілком реально організувати з мінімальним бюджетом. Якщо ж ви опинилися в самотності, то організувати спілкування з дорогими людьми не проблема. Для цього є всі можливості. Просто додайте в віртуальне спілкування більше життя. Можете посилати друзям квіти, подарунки, організувати спільну вечерю чи ігровий турнір. А ще. якщо маєте можливість, підтримати тих, кому зараз важко.
Загострення особистих криз і мінімум ресурсів
Якщо у вас в порядку стосунки, фінанси, нервова система і ви насолоджуєтесь карантином, то цей пункт не про вас. Але більшість людей зустрічається з тими проблемами, які в щоденній метушні вдавалося не помічати. Все, чому ми не приділяли достатню увагу, раптом виходить на поверхню. Криза показує нам, де ми неефективні, які стосунки віджили, хто з близьких людей вже не такий близький, де прогалини в вихованні дітей, де слабкі зони бізнесу і професійної діяльності. А ще від стресу загострюються приховані конфлікти і хронічні захворювання. І можна було б подякувати за це карантину, але в нас стало менше ресурсів вирішити наші проблеми.
Що робити
Усвідомити, що те, в якій ситуації ви опинилися, не в усьому залежить від карантину і політики. Проаналізувати, де є ваша відповідальність, які помилки допускали в минулому, чому приділяли недостатню увагу. Якщо є можливість, то почати щось робити вже зараз, щоб виправити ситуацію. Якщо ні, просто перечікуємо цей період по можливості з мінімальними втратами.
А ще, коли бачите, що ваше життя вам не в усьому подобається, це хороший час почати психотерапію.
Агресивний інформаційний фон
Дуже важко зберігати спокій, коли з усіх джерел звучить страшна статистика. Коли стигматизують хворих, чи носіїв коронавірусу, чи тих, хто може стати носіями. Коли на вас вішають відповідальність за здоров’я всіх навколо.
Що робити
Побачити реальне життя. Як ви почуваєтесь? Що з вашими рідними і близькими? Чого вам хочеться саме зараз? Все більш-менш в порядку? Тоді видихайте, і постарайтесь наповнити своє життя приємними моментами.
Будьте здорові і зберігайте спокій.
І приєднуйтесь до програми «Супергерої чотирьох стін» від Zanovo.me, щоб пройти карантин з користю для себе та свого емоційного стану!
Читайте також:
- Акварелі, їжа, медитація. Чого навчилась (або ні) редакція «Куфера» під час карантину
- Новини будуть погіршуватись. Як зрозуміти свої почуття під час карантину
- Аукціон художників, 3 мільйони гривень для франківських медиків та інші добрі новини тижня
Якщо вам подобається наша робота — підтримайте «Куфер»!
Головне фото: Caitlin Oriel