Вибори — справа дуже відповідальна. Аби не перетворювати цей важливий інструмент демократії на ворожіння на картах (себто, на виборчих бюлетенях), головна редакторка «Куфера» Ольга Перехрест зібрала кілька корисних посилань з інформацією про виборчі округи, кандидатів-мажоритарників та політичні сили, які змагатимуться за голоси виборців вже 21 липня.
У 1969 році американська психологиня Елізабет Кюблер-Росс сформулювала п’ять стадій психологічних переживань, які відчуває людина, що дізнається про невиліковність своєї хвороби: заперечення, гнів, компроміс, депресія та прийняття.
Позачергові вибори до Верховної ради відбудуться 21 липня — трохи більше, ніж за тиждень, тож це час нарешті вийти у стадію прийняття і зробити остаточний вибір, за кого голосувати.
«Ти зустрінеш високого чорнявого незнайомця»
11 липня ще чинна Верховна рада проголосувала за новий виборчий кодекс. Одна з ключових змін, які містяться у документі: він скасовує мажоритарну систему. Правда, діяти новий кодекс почне лише з 2023 року, тож наступної неділі усім виборцям, які прийдуть на свої дільниці, доведеться, окрім партій, обирати свого депутата-мажоритарника.
І часом особи цих кандидатів та їхні програми викликають більше питань, ніж їхні рекламні кампанії. Адже поки частина охочих до депутатського мандата обклеюють своїми білбордами пів міста, інші ховаються від преси і аж ніяк не нагадують про свою участь у виборах.
Який у мене одномандатний виборчий округ?
Якщо ви зареєстровані в Івано-Франківську, то, скоріш за все, ваш одномандатний виборчий округ — ОВО №83. Але є кілька дільниць, розташованих на околицях міста, які входять до ОВО №84.
Розібратись із округами та дільницями зручно за допомогою сайту Державного реєстру виборців.
Хто мої кандидати?
На окрузі №83 зареєстровані 10 кандидатів у депутати. Вибір є на будь-який політичний смак: «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Голос», «Аграрна партія», «Самопоміч», «Опозиційний блок», ВО «Свобода» та кілька самовисуванців.
Громадський рух «Чесно» зібрав досьє про кожного з них. Окремо корисно також почитати їхній аналіз плагіату в передвиборчих програмах.
А що там з партіями?
Почнімо з того, що у цих виборах беруть участь 65 (!) партій. Серед них є такі дивовижні політичні сили як «Блок Дарта Вейдера», «Піратська партія України» чи партія «Бджола» ̶(̶В̶і̶к̶т̶о̶р̶е̶ ̶А̶н̶д̶р̶і̶й̶о̶в̶и̶ч̶у̶,̶ ̶м̶и̶ ̶в̶а̶с̶ ̶в̶п̶і̶з̶н̶а̶л̶и̶)̶. Розібратись у цьому розмаїтті політичного життя вже у кабінці для голосування навряд чи вийде, тож краще підготуватись заздалегідь.
Найпростіший тест, що допомагає співставити свої політичні переконання із українсьою політичною пропозицією, розробив Інститут політичної інформації.
Інший тест на політичну сумісність створив проект ProVybir. Що цікаво тут: перш, ніж дати відповідь на питання, можна подивитись, якої позиції дотримується та чи інша партія. А також тут можна виділити питання, які є для вас більш важливими (скажімо, якщо ви щиро вболіваєте за медреформу, але не впевнені у своєму ставленні до відкритого ринку землі). А ще можна обрати саме ті партії, на сумісність з якими хочете перевіритись: скажімо, всі або тільки ті, що мають шанс пройти до парламенту).
Та найповніший інтерактивний проект, що допомагає визначитись зі своїм вибором, створила Українська правда. Тут можна подивитись аналіз позицій партійних програм за темами, співставити їх, а також пройти ще один тест і зрозуміти, позиція якої політичної сили вам є близька.
А місце голосування ви змінили?
Якщо 21 липня ви опинитесь далеко від місця своєї реєстрації і хочете змінити місце голосування, то варто поквапитись. Останній день, коли це можна буде зробити — 15 липня. Як нагадує ЦВК, у вихідні (тобто, 13 і 14 липня) органи ведення Державного реєстру виборців працюватимуть в робочому режимі.
Для зміни місця голосування потрібно взяти з собою лише паспорт.
Відділ ведення ДРВ виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради працює за адресою: вул. Грушевського, 21. Графік роботи: 8:00 — 17:15, перерва: 12:00 — 13:00.
Читайте також: Голосування з батьками та спалені агітаційні брошури. 6 франківчан про те, чому вони підуть на вибори
Трохи статистики
Хто може пройти до Верховної ради? Згідно з опитуванням від соціологічної групи Рейтинг (яке відбулось 6-10 липня), електоральні настрої розподілені таким чином:
- «Слуга народу» — 47% (тих, хто має намір голосувати і визначився з симпатіями)
- «Опозиційна платформа – За життя» — 11,6%
- «Європейська Солідарність» — 8,2%
- «Голос» — 6,6%
- «Батьківщина» — 6,4%
Дещо інші цифри дає Київський міжнародний інститут соціології (чиє опитування проводилось з 25 червня по 7 липня). За їхніми даними, найбільші шанси пройти до парламенту мають наступні партії:
- «Слуга народу» — 48,5%
- «Опозиційна платформа – «За Життя» — 14,1%
- «Європейська Солідарність» — 9,2%
- «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» — 6,2%
А за партію «Голос» готові проголосувати — 4,4%.
Важливо додати, що ці цифри від КМІС розраховані на основі відповідей тих, хто вже точно визначився, за кого буде голосувати.
Замість висновків
Чим довше дивитись на списки партій та/або кандидатів на мажоритарних округах, тим більше на згадку приходить класична колода карт Таро, де є такі карти, як Блазень, Чарівник, Жриця, Священик, Правосуддя, Відлюдник, Повішений, Диявол, Страшний суд та інші.
Однак є там і карта Колесо фортуни. З точки зору карт Таро, якщо вам випаде Колесо фортуни — це означатиме, що все, що стається з вами, є результатом якогось божественого (чи диявольського) втручання, що ви не контролюєте ситуацію і можете лише прийняти її до відома.
Яке щастя, що на дільницях нам видають не карти, а бюлетені.
Головне фото: volkovslava / iStock