fbpx

Було й стало: як змінилась вулиця Станіславська

Вулиця чи провулок, і чиє ім’я пов’язане з нею: графині чи святого? «Куфер» спостерігає, як змінювалась з роками маленька вуличка Станіславська в середмісті Франківська.

Вулиця Станіславська — одна з найдавніших вулиць Івано-Франківська. Вона розташована у центрі, неподалік від площі Ринок, і з’єднує між собою вулиці Галицьку та Шеремети.

1980-ті і наші дні. Фото: Ігор Панчишин; Куфер

Ця вулиця колись була частиною єврейської дільниці, через що до 1870-х років називалась Малою Жидівською. Проте невдовзі сама дільниця змінила своє розташування: після спорудження палацу Потоцьких та монастирю тринітарів її перемістили на південь від площі Ринок.

Пізніше вулицю перейменували на честь графині Катерини Коссаковської, яка була двоюрідною онучкою засновника міста Андрія Потоцького. Катерина фактично успадкувала місто і керувала ним з 1762 до 1792 року. Вона ж, до речі, була єдиною жінкою, яка керувала Франківськом.

Катерина (Катажина) Коссаковська

Вулицю «понизили» у статусі після приходу радянської влади в 1945 році, заодно змінивши знову назву — тепер це був Кооперативний провулок. Хоча вже у 1960-х його знову визнали вулицею.

1980-ті і наші дні. Фото: Ігор Панчишин; Куфер

Сучасну назву вулиця отримала в 1993 році. Одна з можливих причин її походження: за словами франківського історика та краєзнавця Михайла Головатого, за часів Польщі поруч із нинішньою Станіславською була вуличка Святого Станіслава (тепер це безіменний тупик).

У 1990-х та 2000-х вулиця дещо втратила свій оригінальний вигляд (це помітно на фотографіях вище): по лівій стороні будинки стали вищими. Нове дихання вулиця отримала в 2018 році після капітального ремонту. Тоді на вулиці змінили покриття, встановили освітлення та лавочки.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: