«Куфер» пояснює, як змінюється життя міста через карантин.
Що вирішило місто
20 березня комісія з надзвичайних ситуацій прийняла рішення обмежити кількість відвідувачів продуктових магазинів, аптек, банків та ринків до 10 людей одночасно. А також забезпечити дистанцію не менше 2 метрів між відвідувачами.
16 березня комісія з надзвичайних ситуацій в міській раді Івано-Франківська вирішила вжити додаткові заходи на час карантину. Зокрема, в місті закривають всі заклади (харчування, культурні, розважальні, дитячі, спортивні тощо), окрім продуктових магазинів, аптек і заправок. Також продовжать свою роботу банки, Укрпошта та «Нова пошта».
Також обмежать прийом у ЦНАПах, відділах субсидій і соцзахисту; заборонять планові роботи комунальників (на кшталт ремонтів чи заміни лічильників); проведуть дезінфекцію та санітарну обробку на ринках та у громадському транспорті; нагадають аптекам, щоб ті не піднімали ціни на медпрепарати за засоби індивідуального захисту та організують інформування містян про заходи з протидії поширенню вірусу через смс.
Міська ритуальна служба має виділити окреме місце для поховань людей, в яких виявили коронавірус COVID-19.
Заклади
16 березня комісія з надзвичайних ситуацій в міській раді Івано-Франківська вирішила закрити всі заклади громадського харчування: ресторани, кафе, бари тощо.
Тож заклади можуть працювати лише на доставку: можете скористатись великою підбіркою франківських доставок від «Куфера», або ж обрати Glovo.
Наприклад, мережа «23 ресторанів» (а це Urban Space 100, Говорить Івано-Франківськ, Fabbrica, Delikacia, Manufactura, PromBar та PromFood) запустила сервіс 23TakeAway — самовивіз страв та продуктів (меню можна переглянути тут).
Як скористатись сервісом:
- Зробити замовлення через Telegram: написати список страв/продуктів, ім’я, телефон, форму оплати (готівка/картка) та бажаний час отримання замовлення (за дві години до замовлення). Бажано все написати одним повідомленням
- Забрати замовлення з вікна Fabbrica
Зробити замовлення можна з 11:00 до 19:00.
Транспорт
18 березня на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій в міській раді Івано-Франківська вирішили зупинити рух всього комунального та приватного громадського транспорту в місті. Рішення почало діяти з 00:00 19 березня.
Для працівників медичних закладів, аварійних служб, комунальників та інших підприємств, які забезпечують життєдіяльність міста, організували спецмаршрути для доїзду на роботу.
Ввечері 16 березня на засідання Кабінету прийняли рішення з 12:00 18 березня заборонити пасажирське сполучення в межах країни: залізницею, літаками та автобусами. Це стосується і міжміських маршруток. За виконанням цієї постанови має слідкуватиме Нацполіція. А у громадському транспорті обмежити кількість пасажирів: до 10 людей.
Таксі працюватимуть.
Охорона здоров’я
Зміниться робота міських поліклінік. Планові огляди, щеплення, операції, видача документів, робота денних стаціонарів, фізіотерапевтичні процедури та ЛФК, рутинні лабораторні та функціональні обстеження, а також прийом громадян з особистих питань призупиняється до 3 квітня.
Усі консультації з лікарями будуть проводитись дистанційно — онлайн або телефоном. Дистанційно будуть також виписувати препарати за Урядовою програмою «Доступні ліки».
Призупинить свою роботу басейн у Міській поліклініці №2.
Церква
Одна з найпроблемніших тем від моменту запровадження карантину — церква та богослужіння, де збирається чимало людей (що є потенційно небезпечним для поширення вірусу. На засіданні Кабміну 16 березня заборонили проведення будь-яких масових заходів, включно з релігійними, у яких бере участь понад 10 осіб.
У той же день Івано-Франківська Архієпархія Української греко-католицької церкви звернулась до вірян із наступними рекомендаціями:
- не збиратись більше 10 людей у храмах на богослужіннях
- обмежити порядок богослужінь на час карантину тільки служінням літургії
- відмовитись від цілування та іншого фізичного контакту з іконами (чи іншими реліквіями), замінити їх малим поклоном з прихиленням голови
- не торкатись ложечки, приймаючи причастя
- обмежити вітання за руку чи обійми
- не відвідувати богослужіння, якщо ви відчуваєте симптоми хвороби
- не відвідувати богослужіння дітям та людям похилого віку
- дивитись богослужіння онлайн, по телебаченню або слухати їх по радіо
Православна церква України (принаймні поки що) ніяк публічно не прокоментувала свою позицію щодо нових карантинних заходів. А, наприклад, Духовне управління мусульман України ще 12 березня закликала вірян молитись вдома.
17 березня під час оперативної наради в міського голови Івано-Франківська повідомили, що у Франківську Українська церква християн віри євангельської скасувала всі служби до 3 квітня. А римо-католицька громада, навпаки, запровадила додаткове богослужіння українською мовою, щоб дати можливість «розвести» вірян по різних службах і дотриматись вимог з обмеження кількості учасників.
Детальніше про богослужіння онлайн читайте у підбірці «Куфера».
Відповідальність
17 березня Верховна рада України ухвалила законопроєкт №3219 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)». Він, зокрема, передбачає відповідальність за порушення правил карантину, порушення правил санітарно-гігієнічних норм (включно з рішеннями місцевого самоврядування, які приймаються для боротьби з хворобою):
- штраф від 1000 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-34 тис. грн);
- якщо такі дії призвели до зараження інших людей — штраф від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-51 тис. грн) або тюремне обмеження волі чи ув’язнення до 3 років;
- якщо ці дії привели до загибелі людей — від 5 до 8 років ув’язнення.
Ухвалений законопроєкт про коронавірус (№3219) буде чинним 3 місяці.
Від 20 березня патрульна поліція Івано-Франківська почне складати протоколи на порушників карантинного режиму в місті.
Читайте також:
- Церква під час карантину: як франківцям подивитись богослужіння вдома
- Замість планів на тиждень: 8 вартісних ігор для смартфонів
- 10 надійних джерел інформації про коронавірус
- Як через карантин поліклініки Франківська змінять свою роботу
- Чим зайнятись під час карантину: поради редакції «Куфера»
- 14 серіалів, які «Куфер» радить подивитись під час карантину
Залишайтесь на зв’язку з «Куфером»! Ми є у Facebook, Instagram, Telegram та Twitter.
Головне фото: Андрій Назаренко