Осінь — нестабільний час для здоров’я. День стає коротким й темним, на вулиці холодно, та ще й застуда.
«Куфер» за допомогою терапевтки Лікувально-діагностичного центру Святого Луки Марії Зарічняк та психотерапевтки Анни Шийчук розбирається, чому у застуді винна не мінлива погода, а наша власна необережність. А ще пояснюємо, чому хворіти — це нормально (але тільки не з порошками з аптеки).
Якщо я чхнув — це одразу грип чи ще застуда?
Застуда — це велика група схожих хвороб. Вони уражають, у першу чергу, різні відділи слизової оболонки верхніх дихальних шляхів: ніс, горлянку, трахею. Через це ми маємо нежить, кашель та біль у горлі.
Те, що ми називаємо застудою, для лікарів — гостра інфекція верхніх дихальних шляхів. Коли лікар упевнений, що таку інфекцію викликав вірус (найчастіше вірус групи аденовірусів), то називає її ГРВІ — гострою респіраторною вірусною інфекцією.
Найважчою і найнебезпечнішою хворобою з групи ГРВІ є грип. Його симптоми: ломота в тілі, загальна слабкість, біль у голові та м’язах, різке підвищення температури вище 38,5°.
Марія Зарічняк: Є такий майже жартівливий вираз, що якщо хворий не відчуває, ніби його переїхав поїзд, то грипу немає.
На думку лікарки, те, що люди часто плутають грип із банальною застудою, впливає на ставлення до вакцинації: якщо вакцинована від грипу людина підчепить протягом зими нежить, то помилково вирішить, що вакцинація не спрацювала. Насправді вакцинація від грипу захищає лише від грипу: допомагає не захворіти на грип або ж перенести недугу в легкій формі.
Читайте також: Де у Франківську взяти вакцини від дифтерії та ще 5 питань про вакцинацію
Марія Зарічняк: «Я би радила людям не брати на себе відповідальність, а за можливості звертатися до лікаря при виявленні будь-яких симптомів застудних захворювань.
Особливо коли ви помітили в себе симптоми, характерні для грипу — не зволікайте і звертайтесь за медичною допомогою негайно, адже ця хвороба має важкі ускладнення і може призвести до смерті!»
Чому одні люди застуджуються, а інші — ні?
Переохолодження, тривалий стрес, недосипання, незбалансоване харчування послаблюють опір нашого імунітету проти вірусів та бактерій.
Марія Зарічняк: «Тому, якщо людина підхопила застуду, ймовірно, вона зустрілася зі збудником хвороби та паралельно піддала свій організм стресу, виснаженню чи переохолодженню. Бувають віруси, які уражають організм і без додаткових несприятливих умов. Їх називають високовірулентними: грип, гепатит А, кір. Таким вірусам байдуже, чи людина перемерзла, чи стресувала».
Найчастіше гостре респіраторне захворювання вірусного походження спричиняє не так переохолодження, як контакт з іншою хворою людиною.
Як саме виникає застуда?
Причинами застуди можуть бути група аденовірусів або бактерії.
Марія Зарічняк: «Аденовіруси мають зазвичай легші форми, які не дають серйозних ускладнень. Вони минають самі по собі, з лікуванням чи без. Щодо бактерій, то це стафілококи та стрептококи, які й так живуть в нашому роті та носі. Ці бактерії “відчувають слабинку”, варто нам змерзнути чи поспілкуватись з тим, у кого цих бактерій більше.
Загалом можна сказати, що нам погано, коли їм добре, а їм добре, коли нам погано. Бактеріальна інфекція гострих верхніх дихальних шляхів — це власна флора, яка отримала добро на розмноження».
А тепло і гаряче молоко справді допомагає?
Вигрівання дійсно може бути хорошим методом лікування. Але тільки якщо лікар підтвердив, що у вас звичайна застуда.
Марія Зарічняк: «Вигріванням ми посилюємо кровопостачання в ураженій хворобою ділянці слизової. Залучаємо туди цілу армію власних “солдатів” — спеціально створених для цього клітин крові: лейкоцитів, лімфоцитів, моноцитів, котрі справді здатні впоратися з легкою проблемою».
Але коли, наприклад, трахею вражає вірус грипу, що швидко розмножується і є особливо небезпечним, то посилення кровопостачання вигріванням просто рознесе вірус по всьому організму. Клітини крові зазвичай не здатні побороти особливо небезпечні віруси без допомоги медикаментів.
Також не забувайте, що вигрівання протипоказане при високій температурі. І пити треба тепле, а не гаряче. Навіть під час простої застуди.
До речі, про теплі напої.
Марія Зарічняк: «Немає наукових доказів щодо користі теплого молока з жиром. Мабуть, його звикли пити, бо воно калорійне та відновлює сили».
Що ж можна пити натомість? Від температури корисні чаї з малини чи вербових гілочок, бо вони містять природний аспірин. Котрий водночас протипоказаний при грипі, оскільки збільшує проникність судинної стінки для вірусу, викликає її ламкість, що може викликати навіть носову кровотечу.
Лимон, чорна смородина та шипшина, навпаки, зменшують проникність судинних стінок, оскільки містять вітамін С. Їх вживати корисно для полегшення протікання хвороби.
Читайте також: Не кип’ятись. 6 гарячих напоїв для холодної осені
Певно, треба йти в аптеку…
Звичайна застуда вірусної етіології не потребує противірусних засобів. Проте, чимало людей п’ють аптечні чаї на основі парацетамолу. Вони справді на деякий час приносять полегшення, оскільки зменшують головний біль, ломоту в тілі та знижують температуру. Але лікарі радять їх використовувати хіба як жарознижувальні засоби при температурі вище 38,5°. Нижчу температуру збивати не треба, вона свідчить про спробу вашого організму самому побороти інфекцію.
Проте якщо вже маєте температуру вище 38,5° і вирішили її збивати — краще випити просто парацетамол, аніж парацетамол з ароматизаторами.
Марія Зарічняк: «Кажуть, що застуда без лікування ліками минає за тиждень, а з лікуванням — за сім днів. Можна накупити противірусних ліків, але все одно прохворіти тиждень. Винятком є вірус грипу».
Тож навіть якщо у вас просто застуда — ліпше порадьтесь з лікарем. А не купуйте препарати без доведеної ефективності.
Чому ми частіше хворіємо саме восени?
Восени стає холодніше, зменшується тривалість світлового дня — це негативно впливає на організм, оскільки сонце збагачує нас вітаміном D та гормоном радості серотоніном. А ще в кінці року ми зазвичай підбиваємо підсумки: робимо звіти чи здаємо екзамени. У результаті — хронічна перевтома та недосипання.
Усі ці фактори впливають на те, що восени та взимку застуд стає більше. І що ж робити?
Марія Зарічняк: «Шоколад і банани — природні джерела серотоніну, особливо чорний та якісний шоколад. Також раджу вживати рибу, овочі та фрукти — у цих продуктах багато вітамінів та корисних жирних кислот».
Візьміть лікарняний нарешті!
Якщо ви хворі — похворійте. І візьміть для цього лікарняний. Отримати його можна у вашого сімейного лікаря, який має вас оглянути та оцінити працездатність.
Читайте також: Як знайти «свого» сімейного лікаря у Франківську. Інструкція
Марія Зарічняк: «Амбулаторний лікарняний виписується максимум на 10 днів. Але за 5 перших днів треба прийти на огляд, щоб вирішити, чи продовжувати лікарняний. Якщо лікування триває вже понад 10 днів, пацієнт повинен перейти на стаціонар».
Чому ми морально й психологічно боїмося застуджуватися?
Наш світ — швидкий і вимогливий до успіху. Якщо у вас виникає страх, що ви не знаєте, що буде далі, не знаєте, як жити так, щоб все було добре, то, за словами психологині Анни Шийчук, це — нормально.
Анна Шийчук: «Ми кажемо собі: “Я випаду з роботи, світ побіжить вперед і я вже його не дожену”. Це особливість нашого покоління: молодь біжить вперед захоплювати світ. Можуть не знати, куди саме, але бігти треба. Це — наша базова комплектація, енергія й запал, які треба кудись спрямувати».
На нас також впливають страхи попередніх поколінь: чи відчуваємо ми себе в безпеці, раз так переймаємося за майбутнє?
Анна Шийчук: «Ми живемо у країні третього світу і це треба враховувати. Соціальна стабільність і захищеність у нас сумнівної якості. Це означає, що якщо ми не будемо ходити на роботу, то з нами може щось статись. Це наслідок від старшого покоління. Вони жили в країні зовсім іншої ментальності: тоді, якщо ти втрачав роботу, невідомо було, чи знайдеш її взагалі».
Будьте уважними (та обережними)
Через те, що нам страшно захворіти (піти у відпустку на пару днів чи взяти лікарняний), ми до останнього ходимо з температурою, а потім злягаємо на два тижні.
Анна Шийчук: «Ми не навчені турботи й уваги до тіла. З точки зору терапії, треба постійно ставити собі запитання: за чим ми женемося і наскільки це нас виснажує. Треба питати себе, навіщо ми це робимо».
Експертка рекомендує бути більш уважними до себе, до своїх почуттів, переживань. Питайте себе, чи не забагато ви працюєте, якщо застудилися, адже одна з причин застуди — виснаження та стрес.
Анна Шийчук: «Подбайте також і про екологічне середовище свого спілкування. Проаналізуйте, наскільки воно токсичне і подумайте, як мінімізувати цей вплив».