fbpx

Де у Франківську взяти вакцини від дифтерії та ще 5 питань про вакцинацію

Замість того, щоб всю зиму лежати вдома з температурою і хворіти, ліпше завчасно зробити щеплення від грипу та дифтерії. «Куфер» наполегливо рекомендує своїм читачам дбати про здоров’я і не лінуватись зробити всі необхідні щеплення. Ми ж підкажемо, до чого бути готовим і на що звернути увагу.

Чому саме зараз треба зробити щеплення від грипу?

Сезон грипу та респіраторних інфекцій починається в жовтні-листопаді та триває до лютого. Саме в цей період люди набагато частіше, ніж в інший період року, хворіють на грип та ГРВІ.

Відповідно, саме на початку сезону і варто зробити щеплення. На випередження.

«Щепитися від грипу можна протягом цілого року, але найбільш чисельна захворюваність реєструється з кінця листопада до грудня. Можливо, ще перший тиждень січня. Другий стрибок — в лютому, коли закінчуються шкільні канікули та свята. Ще часом буває хвиля в кінці березня — у квітні, але це залежить від того, які штами грипу циркулюють, наскільки вони є агресивні. Прогнозувати не може ніхто», — пояснює керівниця управління охорони здоров’я в Івано-Франківську Марія Бойко.

І багато людей робить щеплення у Франківську?

За словами Марії Бойко, станом на кінець минулого тижня щеплення від грипу зробило 60 мешканців Івано-Франківська:

«Думаю, що на цей тиждень ще приблизно така ж кількість буде. Наша середньостатистична цифра щеплень від грипу — в межах 0,5 % населення України. Відповідно аналогічна ситуація у кожному регіоні. Це дуже невелика кількість людей».

Гаразд, хочу зробити щеплення. З чого почати?

В першу чергу треба мати підписану декларацію з сімейним лікарем. Перед щепленням вам треба буде пройти медогляд, переконатись, що ви здорові і у вас немає протипоказань і взяти направлення.

Читайте також: Як знайти «свого» сімейного лікаря у Франківську. Інструкція

Куди йти?

Зробити щеплення можна лише у комунальній поліклініці чи приватному медичному центрі, де є кабінет щеплень. Також щеплення можуть робити лікарі-ФОПи. Тож спитайте у свого сімейного лікаря, чи може він зробити щеплення сам — чи вам треба звернутись до іншого медичного закладу.

Своїм досвідом вакцинації ділиться фотографка «Куфера» Олександра Сосніна:

«Щеплення від грипу я робила у міській поліклініці №2 (вул. Довга, 42), хоча декларація з сімейною лікаркою в мене підписана у Лікувально-діагностичному центрі Святого Луки. На жаль, у цій клініці поки немає кабінету щеплень».

У поліклініці у вас спитають про направлення від сімейного лікаря. Інші документи не знадобляться. Інформація про щеплення зберігається у поліклініці.

Скільки коштує щепитися і де взяти вакцину?

В Україні вакцинація від грипу не проводиться за державний кошт, тож вакцину треба купляти самим.

Марія Бойко пояснює: згідно з законодавством, від моменту купівлі вакцини від грипу до моменту її введення повинно пройти не більше двох годин — тому потрібно зберегти чек з аптеки, де буде вказаний час продажу вакцини. До того ж, вакцина має зберігатись в холоді.

«Вакцина «Ваксігрип» була лише в одній аптеці, згідно з інформацією на сайті Таблетки.ua. На тому ж сайті можна було її забронювати. Коштувала вона 320 грн. Наступного дня на шляху в поліклініку я її забрала з аптеки у спеціальній сумці-холодильнику (за неї треба було залишити 200 грн завдатку)», розповідає Олександра Сосніна.

Від чого ще треба зробити щеплення зараз?

Листопад — хороша нагода зробити щеплення не лише від грипу, а й від кору, дифтерії та правця.

«У нас і далі реєструють високу захворюваність на кір. Всі діти до 18 років мають отримати дві дози вакцини проти кору. Вакцинацію можуть пройти й люди до 40 років — за власний кошт або за державний, якщо є достатня кількість вакцини», — пояснює Марія Бойко.

Читайте також: Кір близько. Як франківцям надолужити пропущені щеплення і не боятись епідемій

Окрім цього, нагальною потребою є вакцинація (або ревакцинація) від дифтерії, адже за останній час випадки цієї хвороби почастішали.

«Зараз у Франківську достатньо вакцини для дітей на першому році життя — так зване щеплення проти дифтерії, кору, кашлюка. Є вакцина для 6-річних проти дифтерії і правця, для 16-річних і для дорослих. Тому всім варто звернутися до лікаря та отримати своє планове щеплення», — наголошує керівниця управління охорони здоров’я.

Згідно з календарем профілактичних щеплень Міністерства охорони здоров’я, ревакцинацію від дифтерії треба проходити кожні 10 років, тобто у 26, 36, 46 років і так далі.

Якщо ви не були раніше вакциновані або не маєте записів про щеплення — для захисту від дифтерії та правця необхідна триразова вакцинація: після першого щеплення треба витримати інтервал не менше місяця, після другого — шість місяців.

Щеплення від дифтерії у комунальних поліклініках можна зробити безкоштовно. Вакцинацію від дифтерії ви можете пройти навіть без підписаної декларації з сімейним лікарем — у поліклініці за місцем проживання.

 

Головне зображення: Ben Wiseman

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: