Третій тиждень карантину вніс чимало змін у життя міста та країни. Що відбувалось, чи можна тепер ходити в магазин без маски і скільки людей захворіло в Івано-Франківську та області — «Куфер» зібрав головні новини тижня.
Цифри
За даними Міністерства охорони здоров’я станом на 10:00 3 квітня в Україні:
- зафіксували 942 випадки COVID-19
- з них 23 — летальні
- а 19 пацієнтів одужали.
Загалом в Івано-Франківській області зафіксований 81 випадок COVID-19, 5 з них — летальні.
Станом на 17:00 (за даними, які наводить міський голова) ситуація в Івано-Франківській ОТГ* та міських лікарнях наступна:
- всього зробили 333 експрес-тести
- 120 з них — позитивні (тепер їх мають перевірити в ПЛР-лабораторіях)
- у 29 людей підтвердили діагноз COVID-19
- 149 людей перебувають на стаціонарі у міських лікарнях з підозрою на коронавірус
*Дані наведені для міста Івано-Франківськ, а також сіл Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники, Хриплин, Підлужжя, Черніїв, Березівка, Колодіївка, Підпечери, Добровляни та Братківці, які входять до Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади. Ми також зарахували до переліку села Чукалівка та Узин, входження яких до ОТГ вже погодили в ОДА.
Нові обмеження карантину
Карантинні пости
На п’яти напрямках в’їзду в місто (з Калуша, Тернополя, Богородчан, Коломиї, Галича) працюють карантинні пости. Щодня, з 8:00 до 20:00 там чергує патрульна поліція, Нацгвардія та медики. Усім, хто їхатиме до Івано-Франківська, мірятимуть температуру. Якщо температура водіїв чи пасажирів буде висока — мешканцям Франківська пропонуватимуть їхати додому, де піти на самоізоляцію; мешканцям інших населених пунктів — повернутись додому. Інших обмежень в’їзду в місто наразі не планується.
За словами Руслана Марцінківа, за два дні на цих постах виявили 28 осіб з температурою, вищою за 38º. Семеро з них — мешканці Франківська.
Громадські місця
Згідно з рішенням Кабміну від 6 квітня заборонено:
- перебувати в громадських місцях без маски/респіратора;
- ходити вулицями компаніям більшим, ніж двоє людей (виняток — якщо ви супроводжуєте дітей або маєте «службову необхідність»)
А також від 3 квітня (тобто від дня опублікування змін до попередньої постанови) заборонено:
- відвідувати спортивні/дитячі майданчики;
- відвідувати парки, сквери, ліси, лісопарки (винятки: якщо ви вигулюєте собаку або маєте «службову необхідність»);
- підліткам до 14 років — перебувати в громадських місцях без супроводу батьків / опікунів / інших повнолітніх родичів;
- відвідувати заклади паліативної допомоги та соцзахисту;
- відвідувати місця перебування біженців та осіб без громадянства;
- перебувати на вулиці без документів, що посвідчують особу;
- самовільно залишати місця обсервації.
У своїй постанові Кабмін не пояснює, що таке громадські місця. Але це визначення є в інших документах (в законі про заборону курити в громадських місцях або в наказі Міноборони про патрульно-постову службу Військовою службою правопорядку у ЗСУ).
Отже, громадське місце — це частина/частини будь-якої будівлі, споруди, яка доступна/відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Якщо керуватись згаданим вже законом про заборону куріння, то до громадських місць належать: ліфти, заклади охорони здоров’я, навчальні заклади, дитячі майданчики, спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди, під’їзди, підземні переходи, громадський транспорт, заклади громадського харчування, культурні заклади, стаціонарно обладнані транспортні зупинки, приміщення підприємств, установ та організацій усіх форм власності, готелі, гуртожитки, аеропорти та вокзали.
Відповідно, просто вулиця не є громадським місцем.
Хоча ось BBC Україна наводить думку правоохоронців, що «громадське місце — це всі місця у публічному просторі, де можуть збиратись люди». Тобто все, що поза домом.
Що відбувалось в Івано-Франківську?
Коронавірус в пологових будинках
Головною темою тижня в місті став спалах зараження коронавірусом в обласному та міському перинатальних центрах.
31 березня стало відомо, що у 37-річної породіллі з Болехова, яка померла 30 березня, підтвердили діагноз COVID-19. Наступного дня, 1 квітня, під час брифінгу в Івано-Франківській ОДА, повідомили про другу померлу, в якої теж підтвердили COVID-19. Це була 60-річна жінка з Коломиї, яка поступила в лікарню на операцію. Окрім цього, коронавірус виявили у чотирьох працівників перинатального центру.
Оскільки міський перинатальний центр працює в одній будівлі з обласним, місто вирішило протестувати всіх лікарів та пацієнток на коронавірус. 2 квітня в однієї з жінок, яка поступила в міський пологовий, тест підтвердив коронавірус.
2 квітня керівниця управління охорони здоров’я виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради Марія Бойко повідомила, що ще в однієї померлої в перинатальному центрі (на цей раз — в міському) підозрюють коронавірус. Аналізи надіслали до референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України.
Як заявили 3 квітня на брифінгу в ОДА, усіх медиків обласного пологового, які контактували з жінками, в яких підтвердили COVID-19, додатково перевірять за допомогою ПЛР-тестів. Як розповів Руслан Марцінків, у міському пологовому зробили 110 експрес-тестів, 5 з яких виявились позитивними. У 3 з них ПЛР-тести підтвердили діагноз.
Кому потрібна обов’язкова самоізоляція
Згідно з новими правилами від Кабміну, самоізоляції потребують:
- ті, хто мали контакт з хворим на COVID-19 (окрім тих, які робили це через роботу і були в засобах індивідуального захисту у зв’язку);
- ті, в кого підозрюють/діагностували COVID-19 та які не потребують госпіталізації;
- ті, хто старші 60 років (окрім осіб, які працюють над недопущенням поширення COVID-19 чи забезпечують діяльність об’єктів критичної інфраструктури – медики, правоохоронці, комунальники тощо).
Строк самоізоляції визначає лікуючий лікар. У разі призначення зобов’язання щодо самоізоляції людина має (за своєю згодою) вказати місце своєї самоізоляції, контактну інформацію, відомості про стан здоров’я та хронічні захворювання.
За надання неправдивої інформації або недотримання режиму самоізоляції загрожуватиме адміністративна відповідальність. Якщо порушення режиму призведе до тяжких наслідків (наприклад, зараження інших людей або їхньої смерті) – до кримінальної відповідальності.
Під час самоізоляції потрібно:
- постійно бути в місці самоізоляції;
- утримуватися від контакту з іншими особами, крім тих, з якими спільно проживають.
Якщо ви потребуєте самоізоляції, але не маєте COVID-19 та ніхто не може про вас піклуватись, ви можете:
- ходити в магазин та аптеку, якщо ті розташовані на відстані не більше ніж 2 км від місця самоізоляції (але для цього треба мати респіратор або захисну маску без клапану видиху);
- двічі на день вигулювати домашніх тварин;
- у невідкладному стані звернутись за екстреною медичною допомогою.
Контролювати дотримання режиму самоізоляції має Національна поліція та Національна гвардія, лікарі та органи місцевого самоврядування.
А обсервація?
Хто має бути обов’язково направлений на госпіталізацію до обсерваторів (ізоляторів):
- ті, хто добровільно погодилися на обсервацію через неможливість дотриматись вимог самоізоляції;
- ті, хто двічі порушили умови самоізоляції (окрім людей, старших за 60 років)
- ті, хто мав контакт із хворими / мають ознаки інфікування COVID-19 та відмовляються від медичного обстеження;
- ті, хто повернулись з-за кордону (окрім дипломатів, представників міжнародних місій, водіїв та членів екіпажу вантажних транспортних засобів, кораблів та поїздів, якщо немає підстав вважати, що вони контактували з хворими на COVID-19);
- ті, хто в’їхали з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, а також Криму (крім співробітників Червоного Хреста та співробітників акредитованих в Україні дипломатичних місій, якщо немає підстав вважати, що вони контактували з хворими на COVID-19).
Діти, молодші 12 років, підлягають обсервації разом з одним із батьків.
Строк обсервації становить 14 днів.
Що буде за порушення правил карантину?
Нагадаємо, що штраф за порушення правил карантину складає від 17 000 до 34 000 грн.
Якщо такі дії призвели до зараження інших людей — штраф від 17 000 до 51 000 грн, або тюремне обмеження волі чи ув’язнення до 3 років.
Якщо ці дії привели до загибелі людей — від 5 до 8 років ув’язнення.
Лікування коронавірусу COVID-19
2 квітня Міністерство охорони здоров’я опублікувало єдиний протокол лікування хворих на COVID-19. Ознайомитись з ним можна тут.
Що важливо про нього знати:
- у світі зараз немає жодного офіційно схваленого препарату для лікування COVID-19
- зараз в різних країнах проводять понад 350 клінічних досліджень різних ліків
При цьому в офіційному українському протоколі є рекомендації препаратів, ефективність яких щодо COVID-19 лише досліджують. Детальніше ситуацію з протоколом пояснює Liga.net.
Читайте також:
- Які франківські заклади продовжують працювати на доставку
- Ми всі у цьому разом. Як франківці можуть допомогти один одному під час карантину
- Мені справді треба вийти на вулицю під час карантину. Як підготуватись?
- Офіс на кухні. Досвід франківців, які вже давно працюють вдома
Залишайтесь на зв’язку з «Куфером»! Ми є у Facebook, Instagram, Telegram та Twitter.
Інфографіка: Роман Тихий
Головне фото: Андрій Шустикевич