fbpx

Мені справді треба вийти на вулицю під час карантину. Як підготуватись?

По всій країні — та Івано-Франківську зокрема — діє карантин: не працюють школи, університети, заклади, обмежений рух транспорту, чимало працівників перейшли на віддалену роботу. Медики закликають дотримуватись карантину та залишатись вдома. Проте часом справді треба вийти — хоча би в аптеку. «Куфер» пояснює, як зробити це максимально безпечно для себе та інших.

Перш за все, добре зважте, чи не перебільшуєте ви вашу потребу прогулятись. Рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я однозначні: залишайтесь вдома, адже саме карантин та самоізоляція допомагають призупинити поширення коронавірусної хвороби COVID-19.

Але, припустимо, вам все-таки справді треба вийти: за продуктами, в аптеку, на прогулянку з собакою чи на роботу (яку неможливо виконувати віддалено).

Тримайте дистанцію

Між вами та іншими людьми (у чергах, наприклад) має бути відстань щонайменше 1 метр, рекомендують у ВООЗ (але чим більше — тим краще, наприклад, рішення міської комісії з надзвичайних ситуацій закликає до дистанції 2 метри). Тримати дистанцію треба для того, щоби крапельки рідини, які вилітають з рота під час кашлю чи чхання (і які можуть містити вірус) не потрапили до вас, бо саме так можна заразитись коронавірусом.

Не мацайте

…того, що можна не мацати. Кнопки у ліфті можна натиснути суглобом пальця, ліктем або ключами (а їх потім продезінфікувати), двері можна штовхнути плечем, кнопки на світлофорах можна натиснути ліктем тощо. Уникайте всіх можливих контактів з брудними поверхнями.

Не торкайтесь обличчя

Так, про це повторюють всі, але не зайве нагадати: не торкайтесь очей, носу чи рота. Адже саме так ви можете занести вірус з рук просто в свій організм. Якщо ну дуже чухається ніс або щось потрапило в око — спершу помийте руки (або принаймні продезінфікуйте їх).

Уникайте фізичного контакту при вітанні

Медики одноголосно рекомендують відмовитись наразі від обіймів, поцілунків в щічку та рукостискань. Ваші колеги вас зрозуміють, а з друзями ви можете випробувати веселі альтернативи: наприклад, можна вітатись ногами чи ліктями.

Уникайте людей

Так, це реально важко. Проте саме у цьому і є сенс карантину, тому доведеться потерпіти. Ходіть в магазин не в години пік (наприклад, рано вранці чи пізно ввечері). Якщо біля вас є цілодобовий магазин чи аптека — можете сходити на закупи навіть вночі.

Те саме стосується прогулянок на свіжому повітрі (час від часу варто це робити навіть у карантині): дочекайтесь, коли на вулиці буде якомога менше людей та обирайте маршрути, де найменше шансів когось зустріти (ліс чи парк — добре, Стометрівка — погано). Не намагайтесь обдурити самі себе, піша прогулянка не має перетворитись на пікнік у великій компанії: походили — вертайтесь додому.

Дезінфікуйте все

Серйозно, все — або майже все. Все, чого торкаєтесь ви, ваші колеги чи ваші сусіди: обробляйте дезінфектором дверні ручки, вимикачі світла, смартфон, ноутбук, клавіатуру тощо. Якщо вам треба працювати в офісі — подбайте про чистоту свого робочого місця. Якщо йдете в магазин — протріть ручки кошика вологими серветками, а ще краще — обробіть свої руки дезінфектором одразу після виходу з магазину.

Регулярно провітрюйте приміщення, заведіть достатньо паперових хустинок (щоб не чхати на людей, а після того як чхнули — одразу їх викидайте), встановіть достатньо дезінфекторів для рук — і мийте руки, знову і знову.

І купіть крем для рук, бо шкіра від постійного контакту з милом та спиртом тріскається — так вірус може потрапляти в ваш організм теж.

За можливості користуйтесь безконтактною оплатою

Адже простіше обробити дезінфектором одну банківську картку чи смартфон, ніж грати в лотерею «а хто раніше тримав мої гроші».

Чи допомагають гумові рукавички запобігти зараженню?

Ні. Регулярне миття рук набагато ефективніше за гумові рукавички, стверджують у ВООЗ. Адже руками у рукавичках ви можете торкнутись до обличчя — і все одно заразитись.

Але якщо ви хочете скористатись рукавичками, то зверніть увагу на одноразові латексні рукавички (їх можна купити в аптеці). І не забувайте їх правильно знімати — так, щоби не торкатись руками їхньої зовнішньої поверхні.

 

Одноразовими пластиковими рукавичками (які бувають у супермаркетах, у відділах хлібу чи овочів) краще не користуватись: їх буває важко «роз’єднати», тож люди часом облизують пальці, щоб це зробити. Не треба так робити, будь ласка.

А маска?

Щодо цього існують суперечливі рекомендації. Проте ми наводимо офіційну позицію ВООЗ: у світі існує суттєвий брак медичних масок, тож використовувати їх без зайвої потреби означає залишити без захисту того, кому він справді необхідний. Маску треба носити, якщо ви маєте симптоми COVID-19 (кашель, гарячка, утруднене дихання — детальніше читайте у нашому матеріалі).

Якщо вам дуже тривожно без маски, ви можете зробити її самі — ось тут є інструкція, яку зробили в Гонконзі (вона англійською, з фото та відео).

Якщо ви все ж одягаєте маску — переконайтесь, що вона закриває ніс і рот. Не торкайтесь маски, коли вже вдягнули її. Викидайте одноразову маску одразу після використання (носити її можна не більше 2 годин) і вимийте руки після цього. Багаторазову маску можна носити до 3 годин, після цього не забудьте випрати її і попрасувати.

Альтернативою маски може бути і шарф/баф/балаклава тощо — принаймні з ними ви будете рідше торкатись до свого обличчя.

Якщо будете обирати респіратор, а не маску, то звертайте увагу на ступінь захисту: там має бути вказано N95 або FFP2.

P.S.

І ще раз добре подумайте, чи треба вам виходити з дому. У середньому кожна інфікована людина заражає понад двох інших, а заразними люди стають ще до появи симптомів. У зоні ризику — не лише старші люди, але й люди з хронічними хворобами. А чим повільніше поширюватиметься хвороба — тим більше шансів у медичної системи з нею впоратись (детально можна почитати про це у матеріалі, що переклали Тексти.org).

Читайте також:

Залишайтесь на зв’язку з «Куфером»! Ми є у Facebook, Instagram, Telegram та Twitter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: