fbpx

Укушений – не значить переможений. Що робити, якщо вас вкусив собака?

Минулого тижня мешканка Івано-Франківська Катерина Танчак проїжджала біля площі Міцкевича на велосипеді. У неї були плани на цей день, але все довелось змінювати — бо її вкусив собака. 

У колонці для «Куфера» Катерина розповідає, як не розгубитись в таких ситуаціях і куди бігти за щепленнями.

Минулого тижня мене вкусив собака. Маленький і брудно-білий, він наскочив на мою ногу і без будь-якого попереджувального сигналу вчепився в кісточку зубами. Потім високо дзявкнув й побіг далі, забравши із собою мої плани на день та спокій рідних на найближчу годину.

Перша реакція — залишити все, як є. Будній день, дообіддя, центр міста — ніхто й не помітив, тільки нога зрадливо кривавить. Це ж нічого страшного, правда? Перед очима пропливають всі історії про сорок уколів в живіт і згадка про співбесіду, на яку запізнююсь. Перший дзвінок мамі, потім — ґуґл відправляє на сайт МОЗ.

Минає п’ята хвилина з моменту укусу і я вже знаю, що (1) сказ смертельний, (2) щеплення в Франківську є, (3) замовити термінове таксі в центр міста не так уже й швидко.

Зрештою, таксі приїхало і страх минув. У черзі до травматолога я веселила людей з переломами та забоями й ми разом лаяли мого собаку. А ще за пів години появився другий вкушений велосипедист з приблизно таким самим же описом тварини. Ми отримали свої щеплення та поїхали додому, несучи в фейсбук свою успішну історію та вдячність медреформі.

Що робити, якщо вас вкусили — простенький перевірений на собі чекліст далі по списку:

  1. Промити місце укусу та дезінфікувати, зупинити кров і накласти дезінфікуючу пов’язку. Найкраще — промити з милом, якщо є ранка — її можна обробити спиртом або йодом. Не можна використовувати перекис водню.
  2. Травмпункт для дорослих в місті Івано-Франківськ розташований на вул. Матейки, 34. Наразі він повністю забезпечений необхідними вакцинами.
  3. Перш за все, вас розпитують про собаку: як виглядав та поводився, чи не ваш він і чи був з господарем, якщо на вулиці. Пропонують піти його пошукати. Сказ смертельний для всіх, тож якщо тварина, що на вас напала, прожила більше десяти днів і не виявляє ознак хвороби — ви також не заразилися.
  4. Якщо був контакт зі шкірою — укус «по голому тілу», і собаки ви не знаєте, ви маєте право на безкоштовну вакцинацію від сказу. Вакцинуватися рекомендують навіть якщо тварина не прокусила шкіри — слина може бути заразною і вірус потрапляє в тіло через мікротріщини. Схема вакцинації дещо заплутана — 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й дні після укусу, тобто п’ять уколів в плече протягом місяця. Уколи не болючі. Ще пів року опісля не можна вживати алкоголю, перегріватися та переохолоджуватися. Вакцина працює рік.
  5. Разом з тим, якщо вам більше 26 років і ви не робили профілактичного щеплення від правця, вам заодно зроблять і його. Перерва між щепленнями — пів години, другий укол, на відміну від першого, є болючим і може викликати реакцію. Наприклад, я потрапила у щасливий 1% з температурою 37,5. У половини щеплених тримається біль і «крепатура» в плечі, місце уколу може трішки спухнути, виникає загальна слабкість. Симптоми тривають до трьох днів.

Про всяк випадок додам, що правець і сказ після виявлення симптомів практично не лікуються, хоч існує невеликий відсоток видужання. Водночас у більш ніж 90% випадків передаються через укуси тварин і собак зокрема. Єдиним дієвим засобом профілактики цих інфекцій є вчасна дезінфекція та вакцинація.

Минуло сім днів, нога загоїлася до шраму, реакція на щеплення відпустила і друзі пишуть, мовляв, «здається, бачили твого пса». Сьогодні мене чекає третій укол «від сказу», я більше не їжджу «тією» вуличкою сама й завжди зупиняюся, якщо у поле периферійного зору потрапляє собака. Тим не менш, я жива, не кусаю нікого у відповідь і тепер трішки більше довіряю франківським медичним закладам.

Собака може вкусити з різних причин. Окрім хвороби, в неї теж може бути поганий день, слабкі нерви чи особливі сентименти до ваших щиколоток. Тим не менш, укушений — не значить переможений. Я дуже надіюся, що «мій» пес насправді бігає собі десь здоровий. І що все у нас обох буде добре.

 

Ілюстрація: The Secret Life of Pets (2016)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: