fbpx

Святковий стіл, родина і сосиски. Історія вегетаріанки, яка не любить авокадо

Чому вегетаріанство — це не дієта? І як не відмовлятись від улюблених сосисок, якщо ви відмовились від м’яса? Вегетаріанка та digital monster, яка мешкає у Франківську, Аня Махогані розповіла Куферу про свій «досвід» та поділилась порадами, як пережити свята не лише з фруктами і картопляним пюре.

За свій майже десятирічний досвід вегетаріанства я досі не навчилася смачно готувати хумус, але назбирала чекліст речей, які вас обов’язково запитають під час сімейної вечері:

  • Ти ж нікого не вбиваєш!
  • Ти що, навіть курку не їси?
  • То ж риба, а не м’ясо.
  • І що ж ти їси, травичку тільки? Тому така худа!
  • А я от без м’яса не можу, як ти живеш?
  • Я десь читав, що гриби то м’ясо.

Це тільки частина фраз, які я чую щоразу, коли приїжджаю додому в Житомир.

Мені було 16 років, коли я починала свій шлях до вегетаріанства. Це був 2010 рік і слова «фалафель», «артишок», «хумус» були незнайомі не тільки мені, але й продавчині з місцевого супермаркету. Тоді мені дуже допомагала моя мати. Вона не тільки готувала рагу з соєвим гуляшем, але й приносила роздруковані рецепти усіляких смаколиків та страв для вегетаріанців та веганів.

Чому вона їх друкувала? Бо вдома в мене не було інтернету від слова зовсім.

Якийсь час було доволі просто. Перші пів року відмови від м’яса я ще їла рибу й морепродукти. Пам’ятаю, як родички робили компліменти з приводу моєї фігури, всі питали про особливість «дієти». Тому хочу донести щось важливе:

Вегетаріанство — це не дієта.

Якщо ваша ціль схуднути, це точно не те, що вам потрібно. По-перше, кількість вуглеводів, які ви вживаєте, щоб насититись, зростає. А це точно не допоможе скинути вагу. По-друге, ви маєте розуміти, чому і навіщо ви це робите, а «дієта» — це короткострокове явище. По-третє, ви маєте бути готовими відмовитись від улюблених бутербродів з «лікарською» ковбасою.

Є багато упереджень про веганські сервелати та соєві сосиски. Але в мене, дитини 90-х, улюбленою стравою були спагеті з сосискою. Тож не бачу нічого кримінального у рослинних аналогах цих м’ясних ковбасних виробів. Це смачно, швидко й поживно.

Не всі вегетаріанські альтернативи смачні.

Якось мій давній знайомий запропонував скуштувати рослинне молоко. Це був найгірший напій, що я куштувала за все життя.

Досі від мигдалевого, вівсяного, або ще будь-якого молока мене нудить. Хоча те саме стосується і коров’ячого.

Тофу для мене досі невідкритий продукт. Але варто куштувати, експериментувати та знаходити ідеальні поєднання та комбінації.

Які страви варто спробувати?

  • Відбивні з гливи;
  • Котлети з сочевиці;
  • Суп-пюре з гарбуза-сквоша у поєднанні з грінками;
  • Фалафель;
  • Цибулевий пиріг;
  • Смажені онігірі;
  • Гуакамоле та багато іншого.

Святковий стіл

Пам’ятаєте святкування Нового року в дитинстві? Коли ви їсте шоколадні цукерки і запиваєте їх сильно газованим напоєм чорного кольору? До солодкого завжди були: пюре з вершковим маслом, відбивні, м’ясні та сирні нарізки, бутерброди з майонезом та шпротами, зварені яйця, прикрашені майонезом та листочком кучерявої петрушки, олів’є та шуба. Не буду стверджувати, що це точний перелік всіх святкових страв, але в моїх спогадах це меню майже усіх новорічних вечерь.

Для вегетаріанців на столі могли бути свіжі овочі та картопля пюре. Не великий вибір, правда ж?

Читайте також: «Куфер» на кухні. 5 рецептів для новорічної ночі в піжамі

Ідеальний святковий стіл для моєї сім’ї

Так склалося, що мій 4-річний син та чоловік — пескетаріанці. Для тих, хто думає, що це через мій вплив: за весь свій досвід вегетаріанства я ніколи не нав’язувала своїх поглядів будь-кому. Ба більше, коли я жила з батьками та братами, то готувала для них м’ясні страви. До вегетаріанства треба прийти самостійно, а нав’язування буде викликати лише обурення та теми для нових мемчиків.

У виборі святкових страв керуюсь висловом Сократа: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити», тому традиційне застілля — не про нашу вечерю.

На рахунок «святковості» страв… деруни це ж достатньо святково?

Запечена картопля з часником та розмарином, сирне плато, овочі гриль, хумус та хлібні чипси — ось наш новорічний стіл. Та що точно буде на нашому столі, так це вегетаріанське олів’є. Це символ новорічного настрою, тож без нього ніяк. Вам знадобляться:

  • Картопля
  • Морква
  • Сейтан
  • Яйця
  • Зелений горошок
  • Солоний огірок
  • Майонез

Зваріть картоплю, моркву та яйця, наріжте все дрібними кубиками (включно з солоними огірками та сейтаном), додайте горошок та майонез, перемішайте. Цей салат є повною аналогією звичайного олів’є.

Читайте також: «Куфер» на кухні. 5 рецептів для вечора в компанії друзів

На десерт

Дякувати комусь, на початок 2020 року, слово «вегетаріанець» в більшості не викликає подиву. Скуштувати страви вегетаріанської кухні можна майже будь-де, і ми зараз не про салат Цезар або картоплю фрі.

Якщо ви будете у Франківську, то рекомендую спробувати бургер з грибною котлетою в Urban Space, випити молочний коктейль та закусити тортиком наполеон у Vegano Hooligano, з’їсти поленту з овочами у Fabbrica, і, звісно, забронювати столик у Copper Head, щоб спробувати перчики та мариновані огірки фрі.

Вегетаріанство у 2020 році — це просто. Усвідомлене споживання, зокрема їжі, стосується кожного. Наш світ сповнений маркетинговим брудом, якого з кожними роком все більшає. Купуй, будь в тренді, купуй ще! Та наш світ один, він сповнений чудес, тварини ділять його з нами зроду-віку — і вони не заслуговують долі такої, яку будує їм людство. Любімо й бережімо один одного, адже кожне створіння прагне до життя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: