31 січня виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради затвердив новий дизайн міських транспортних карток. Зовнішній вигляд та назву цих карток обирали на конкурсі, який оголосили ще у липні минулого року.
Дизайнер студії Brendari Микола Шкварок спеціально для «Куфера» пояснює, які переваги (й недоліки) має нова картка іванофранківця.
Минулого тижня з’явилась новина, що міськвиконком затвердив зовнішній вигляд транспортної картки іванофранківця.
Сама ідея транспортної картки та факт того, що транспорт потрохи стає комунальним – це хороший цивілізаційний поступ. Це велика справа і від того дивно, чому аж виконком має засідати, щоб затвердити дизайн картки. Це виглядає щонайменше неефективно.
Назву транспортної картки, а потім і дизайн обирали на конкурсі. Найчастіше для таких завдань конкурси — це поганий вибір, бо відповідальність розпорошується на громаду та обираються компромісні «беззубі» варіанти.
Читайте також: Безготівкова оплата у франківських тролейбусах. Як це працює?
Найбільше прикро, що у всіх цих процесах немає жодного професіонала з дизайну ні на етапі створення, ні на етапі затвердження. А щоб залучити професіоналів, потрібно перейти на просту ринкову модель: з боку міста потрібна команда (департамент) із маркетингу та комунікацій, яка знала б ринок і влаштовувала тендери з відповідними бюджетами серед профільних агенцій чи окремих спеціалістів. Потрібні відносини замовник-виконавець, де дефіс означає гонорар.
Запропонований дизайн транспортних карток не є дуже поганим — як не є і дуже добрим. Він такий, «комунальний». На картку вмістили усю потрібну й непотрібну інформацію. В неї навіть є дві назви: народно обрана «Galka» і «Картка іванофранківця» (також виконком затвердив, що на картці має бути напис «Галка» українською мовою — прим. редакції). Думаю, досить було б залишити просто «Galka», а на місці іншої назви (з панорамою міста) проситься нарешті затвердити й розмістити бренд міста.
Також не дуже зрозуміло, навіщо стільки індекс-елементів, які відрізняють типи карток між собою: колір картки, незрозумілі піктограми, різні панорами міста. Вистачить кольору і назви типу картки.
Загалом, нічого поганого не сталося. Але хотілось би, щоб такий носій, який мав би, зокрема, ідентифікувати «франківця», виглядав більш професійно і самобутньо. Людей творить середовище і чим воно естетичніше, тим кращий у його мешканців буде смак.
Хороший дизайн породжує хороший дизайн.
Головне фото: Софія Дейчаківська для «Куфера»