Якщо довго роздивлятись старі світлини й листівки Івано-Франківська, можна мимоволі почати грати у гру «знайди відмінності». Ще кілька десятків років тому у місті було значно більше годинників, веж чи скульптур у місті було більше.
Вебдизайнер, архітектор та творець серії листівок «Теплі Поштівки» Юрій Хмельовський демонструє, як франківські будівлі втрачають свої елементи — через війни або просто в силу плину часу. І розмірковує, чому мало хто звертає на це увагу.
Собор Святого Воскресіння
Адреса: майдан Шептицького, 6.
Опис: цій будівлі досить довго не щастило: єзуїтський храм, який звели у 1729 році, простояв лише 23 роки, а потім через поганий фундамент його розібрали. Новий костел звели у 1763 році — але через 10 років австрійська влада розпустила орден єзуїтів і закрила храм. У 1849 році храм віддали греко-католикам: розписами та іконами займались відомі українські художники, а гроші на реставрацію виділив єпископ Андрей Шептицький.
Втрачений елемент: вежа/ліхтар в центральній частині накриття собору.
Рік та обставини: орієнтовно зник під час Першої світової війни, скоріш за все — через артобстріл.
Готель Дністер
Адреса: вул. Січових Стрільців, 12 / вул. Шевченка, 1.
Опис: Спершу був зведений як готель «Австрія». Готель відкрився у 1914 році. У цій будівлі 3 січня, під час засідання Української Національної Ради ЗУНР, був схвалений історичний Універсал про Злуку з Українською Народною республікою (УНР). Тоді носив назву готель «Одеса». Від дверей цього будинку розпочинався живий ланцюг у день 71-річниці Злуки УНР і ЗУНР (1990).
Втрачений елемент: вежа з годинником над парадним входом.
Рік та обставини: У 1998 році сталася пожежа, під час якої вежа на даху згоріла.
Читайте також: Restauracja / Реставрація. Онлайн-мапа довоєнних вивісок Франківська
Ратуша
Адреса: вул. Галицька, 4а.
Опис: пам’ятка архітектури місцевого значення. Це четверта за рахунком ратуша, яку збудували в місті. Зведена 1935 році у стилі конструктивізм (одна з трьох ратуш в Україні в цьому стилі) інженером Станіславом Трелею. Купол ратуші був зроблений у вигляді військового шолому.
21 січня 1990 року художник Тарас Майстришин виліз на риштування ратуші, яку тоді ремонтували, і першим підняв синьо-жовтий прапор над містом.
Втрачені елементи: бронзові орли з чотирьох кутів 4-го поверху, абстрактна композиція з гербом міста Станіславова.
Рік та обставини: у 1957 році під час ремонту ратуші їх замінили на абстрактні декоративні елементи.
Читайте також: Минуле у кольорі. Нейромережа розфарбовувала старі чорно-білі фото Станіславова
Брама Палацу Потоцьких
Адреса: вул. Шпитальна, 3.
Опис: парадна в’їзна брама — єдине, що зараз нагадує про колишню пишність магнатського палацу, адже саму будівлю палацу знесли ще в кінці ХІХ століття після пожежі.
Втрачений елемент: Сферична скульптура з колон брами.
Рік та обставини: можливо, зникли під час Першої світової війни, одночасно із гербом Австро-Угорщини.
Синагога Темпель
Адреса: вул. Страчених націоналістів, 7
Опис: Реформістська синагога, яку відкрили у 1899 році. Будівля постраждала під час обох світових воєн, але була відновлена. Зараз це пам’ятка місцевого значення.
Втрачений елемент: чотири вежі з цибулеподібними куполами та зірками Давида по кутах споруди.
Рік та обставини: вежі розібрали вже в радянський час, коли приміщення синагоги передали у розпорядження медичного інституту і там обладнали спортзал, студентський клуб та лекційний зал.
Читайте також: Вперед у минуле: як змінився Франківськ за 50 років
Залізничний вокзал
Адреса: пл. Привокзальна, 8.
Опис: Головна станція Івано-Франківської дирекції Львівської залізниці була зведена в 1866 році та перебудована в 1906-1908 роках. Це перша споруда в місті, яку освітили електричними лампами — це сталось 13 січня 1897 року.
Втрачені елементи: скульптура крилатої богині на куполі головного залу, годинник над входом в центральний зал.
Рік та обставини: ймовірніше за все, скульптура зникла в часи Першої світової війни — на фотографіях часів Другої світової війни вона вже відсутня. Годинник зняли у міжвоєнний період.
Чому так стається?
Є декілька причин, чому будівлі втрачають деякі свої елементи.
Перша — воєнні дії. Багато елементів архітектури та мистецтва були втрачені під час Першої та Другої світових воєн.
Друга — зміна політичних режимів. Франківськ був частиною Австро-Угорської імперії, Польської Республіки та Радянського Союзу у різний час. Відповідно при зміні політичного режиму знищувалась символіка попередніх режимів.
Третя — байдужість до деталей. Втрачені та зафіксовані (на фото, рисунках, описах) деталі у мирний час вартувало б відтворити, задля повної картини споруди. Цим повинні були б займатись відповідні спеціалісти — історики, архітектори, політичні діячі тощо.
Та на разі у Франківську при владі нащадки другої причини — зміни політичних режимів, а саме Радянського союзу. Нащадки тих, хто знищував усе, пов’язане з періодом Австо-Угорської імперїі та Польської республіки, і міняли на своє. Але і це своє теж вже знищують.
У матеріалі використані фото EastGalicia, Ретро Франківськ, Robert Eric