Партнер:
Можливо, історії багатьох успішних компаній і справді чимось схожі: у них є місце для цікавих проєктів, гарних офісів та турботі про працівників. Проте суть часто ховається у дрібницях. Зокрема, турботу про працівників можна зробити не просто чимось, що передбачається за замовчуванням — а збудувати довкола цього підходу систему загалом.
Наприклад, так роблять в Israel IT, офіс якої нещодавно відкрився в Івано-Франківську. «Куфер» розповідає, як працює компанія.
У пошуках місця для людей
Шляхи ІТ-стартапів досить незбагненні. Скажімо, ви можете почати працювати в країні, яка ніби створена для того, щоб робити в ній ІТ-стартапи, щоб потім несподівано осісти в Україні.
«У 2016 році ми з партнером заснували стартап з розробки бізнес-додатків й активно шукали девелоперів у команду. Послуги спеціалістів в Єрусалимі коштували дорого, тому ми вирішили пошукати розробників деінде. Зупинилися на Україні, зокрема, Львові. Їхали сюди укладати договір про співпрацю, аби зекономити гроші, а в результаті залишилися під враженням від місцевих спеціалістів, їхньої відданості справі та професіоналізму. В результаті заснували тут компанію», — розповідає співзасновник та СТО Israel IT Гай Амар.
За словами СЕО компанії Сандри Усімванти, компанія прийняла свідоме рішення розвиватись в першу чергу на заході України: мовляв, тут багато класних спеціалістів, які прагнуть саморозвитку, та й гори поруч — можна робити класні корпоративні вечірки. Та у Львові незабаром стало тіснувато, тож після 5 років роботи львівського офісу вирішили відкрити ще один (ще ближче до гір) — в Івано-Франківську.
«В Івано-Франківську є все для того, щоб побудувати класне IT community — люди, чудове приміщення в центрі, є всі потрібні сервіси для обслуговування офісу. То чому б і не відкритись в цьому чудовому місті?», — каже Сандра.
ІТ і люди
Загалом в Israel IT працює близко 270 спеціалістів, у Франківську — 20 (але ця цифра стрімко змінюється, бо склад команди росте). Компанія працює у трьох напрямках:
- внутрішні продукти (фінтех-проєкт для найбільшого ізраїльського банку та конструктор мобільних додатків для малого та середнього бізнесів);
- аутсорсинг (близько 40 клієнтських ІТ-проєктів);
- аутстафінг (близько 15-20 проєктів, пов’язаних з маркетингом, івент-менеджментом, розробкою).
Франківський офіс на вулиці Шевченка відкрили 4 червня. Хоча ще до офіційного відкриття компанія мала тут перших працівників. Як розповідає проєктний менеджер Андрій Блінніков, який прийшов в компанію минулого року, спершу він, як більшість команди, просто працював віддалено з колегами зі Львова.
«Тоді тільки починалась ковідна хвиля: всі сиділи по домах і були настрашені, як же ми будемо працювати. Але ситуація показала, що можна спокійно працювати віддалено.
І якщо раніше компанії намагались привезти людину на релокейт, щоб всі разом сиділи в офісі, тут всі раптом зрозуміли, що можна працювати віддалено. Горизонти розширились.
Я зразу проговорив, що переїжджати у Львів не планую і хотів би лишитись у Франківську. Мені сказали, що без проблем», — каже Андрій.
Утім, відкриття офісу у Франківську — новина хороша. Хоча б тому, що, за словами Андрія, працювати з дому (принаймні для нього) стає все важчим: складно весь час грамотно розділяти домашній та робочий час.
«Це не зовсім типовий офіс: наші працівники, які подорожують Україною і приїжджають у Франківськ, можуть прийти сюди і комфортно попрацювати. Це не обов’язково місце, де ти мусиш прийти працювати — це робочий простір, куди ти можеш прийти», — пояснює Андрій.
Максим Микитин, офіс-менеджер, додає:
«Наші розробники можуть приходити в офіс, коли їм потрібен швидший інтернет або тиша. Наш офіс зараз розроблений так, щоб люди могли дотримуватись дистанції і не сиділи дуже близько один до одного. Я вже звик працювати в офісі — знов же таки, тут є чудовий краєвид з вікна на вулицю Шевченка, спілкування, смачна кава та PlayStation».
Дистанційна робота чи офіс — мабуть, знайома дилема для багатьох у 2021 році (і вона буде актуальною ще довго): який варіант роботи кращий та ефективніший для команди, у що краще вкладатись компанії? Офіс, який не зовсім офіс, міг би стати ідеальним компромісом.
«Весь рік наша команда працює віддалено і бачить один одного лише через монітор, але для більш ефективної командної взаємодії важливий особистий контакт. Я планую всю команду перевезти хоча б на тиждень до Франківська. Було би круто навіть просто змінити обстановку — бо це добре впливає на психологічний стан», — переконаний Андрій Блінніков.
Країна стартапів
Ізраїль — країна, що відома своїми ІТ-стартапами та хорошими умовами для розвитку цього бізнесу. Як пояснює СЕО Israel IT Сандра Усімванта, Ізраїль вкладає величезні ресурси в розвиток інтелектуальної могутності країни.
Тут ставлять на хороше навчання та право на помилки, що разом дозволяє сформувати класних спеціалістів. Крім цього, працівники мають широкі можливості для вибору, де і як їм працювати, та можливості, щоб цей вибір реалізовувати.
«В Ізраїлі вже досить в молодому віці завдяки отриманим знанням, різноманітній інформації та досвіду, навіть не значному, люди знають, чим хочуть займатись, мають ідеї і, найголовніше, підтримку і можливості для їх втілення. Так і маємо країну стартапів», — каже СЕО компанії.
Проте ринок ІТ формує не лише плекання талантів, але й попит на їхні послуги.
«Це стосується не лише ізраїльського ринку: чим прогресивнішим стає світ, тим більше бізнесів діджиталізується. І я маю на увазі не лише зовнішню діджиталізацію, але й внутрішню. Адже окрім сайтів та додатків бізнесам також потрібні і системи внутрішнього менеджменту та обліку даних. Діджитал продукти допомагають бізнесам бути швидшими і ефективнішими. Це по суті і є причина розвитку IT ринку», — каже Сандра.
Вкладайте гроші в людей
Так званий «ізраїльський» підхід до працівників Israel IT перенесли в свої українські офіси. Тут переконують: вкладати(сь) у своїх працівників вигідно, бо це дає свої результати.
«Ми не боїмося вкладати час і гроші у розвиток наших спеціалістів. Компанія заохочує працівників прокачувати свої хард і софт скіли. Також ми вкладаємо багато зусиль в те, щоб створити справжню сімейну атмосферу у нашій спільноті, де колеги підтримають і допоможуть, де люди не бояться втілювати сміливі ідеї.
Нам важливо, щоб люди не боялись робити помилки і пробувати щось нове; щоб вони знали, що будь-яка ініціатива буде підтримана. І що компанія підтримає їх в разі якихось особистих або сімейних проблем», — каже Сандра.
На її думку, важливо переймати корисні та дієві методи й підходи до навчання — і таким чином заохочувати молодь користуватись новими можливостями та змінювати країну. Скажімо, в Israel IT підтримують будь-яку додаткову професійну освіту чи участь у конференціях — пройти курси і отримати сертифікат можна коштом компанії. Крім цього, на користь працівникам йде і досвід міжнародної співпраці з колегами, партнерами та замовниками.
«Не можу говорити про всі ізраїльські компанії, але можу сказати, чому стартапи звертаються до нас. Ми маємо власну систему роботи з ними, яка допомагає швидко, якісно і з мінімальними затратами запускати бізнеси.
Клієнти повертаються, щоб запустити другий, третій, четвертий проєкт. І ось вже ми маємо понад 100 постійних клієнтів, які рекомендують нас друзям, які також стають нашими клієнтами. Ми стрімко розвиваємось, бо добре робимо свою справу», — пояснює Сандра.
На думку проєктного менеджера Андрія Бліннікова, інвестувати в працівників вигідно, бо це допомагає отримати лояльну до компанії людину:
«Взяти студента і навчити його технологіям, можливо, буде просто дешевше, ніж взяти готового спеціаліста. Але це крутий підхід, коли ти береш талановитого студента, інвестуєш в нього час і кошти, вирощуєш з нього спеціаліста. Бо студентам сьогодні тяжко знайти гідне місце роботи.
Коли ти береш таких людей і даєш їм розвиватись — це збільшує лояльність таких людей до компанії. Компанія має фокусуватись на розвитку персоналу, а не на пошуку вже готових ресурсів».
10 хвилин на рішення
Чим більша компанія, тим більш чіткими й відрегульованими мають бути всі процеси у ній. Проте іноді це може створювати певні труднощі в роботі: вертикальна структура управління робить прийняття рішень довшим, а звичайний розробник не завжди має можливість напряму порадитись із своїм керівництвом.
Можливо, це теж вплив цього ізраїльського підходу, проте працівники Israel IT кажуть: в них це відбувається абсолютно не так.
«Я працював в багатьох українських компаніях, і деякий час жив і працював в Лондоні. І, на мою думку, це — найгоризонтальніша в плані ієрархії компанія, яку я бачив. Ти можеш звернутись до власників та керівництва, і вони тобі допоможуть: будуть разом сидіти та овертаймити до перемоги. Це дає можливість висувати найсміливіші ідеї, як покращити продукт або процеси, або взагалі реформувати ті чи інші речі.
Наприклад, ми зрозуміли, що месенджер не підходить нам для роботи — зібрались, проголосували і ось в нас вже новий месенджер. В інших компаніях треба довго чекати, поки якийсь дядько прийме (чи не прийме) рішення. А тут все вирішується за 10 хвилин», — каже product owner geekApps, дочірньої компанії, Роман Теглівець.
P.S.
«Навряд чи в майбутньому існуватиме таке поняття як «локальна команда». Ми будемо просто розвиватись як команда спеціалістів в межах компанії — неважливо, у Франківську чи ні. Бо цей підхід починає застарівати. Офіс стає місцем, де можна створити комфортні умови для людей — неважливо, де саме», — вважає Андрій Блінніков.
Що ж, як би це не називалось, мати ще одне місце, де можна зібратись разом з людьми, з якими ви створюєте нові проєкти — непогана перевага. І Івано-Франківськ чудово для цього підходить.