fbpx

Робота є. Як фрілансять і соціалізуються бабусі й дідусі Франківська

Поки молодь активно пірнає у вир пізнання всесвіту і відкриття можливостей, пенсіонери теж не сидять на місці. Бабусі й дідусі, які є учасниками Ba&Di Club, це доводять. Соціальний проєкт Ba&Di Freelance допомагає літнім людям знайти роботу й соціалізуватися в місті, а охочим — отримати необхідну послугу. І все, що відділяє їх від кооперації — один клік. 

Як живе та працює підприємство Ba&Di Freelance, «Куфер» дізнався у його засновниці Галини Плотницької.

Як все почалось

Ba&Di Freelance — це молодий соціальний проєкт для активних пенсіонерів Івано-Франківська. Він існує на базі громадської організації Ba&Di Club, створеної наприкінці 2019 року.

Бажання почати соціальний проєкт для старших людей з’явилось в засновниці через власний досвід та спостереження: дві хороші подруги Галини пішли з життя, не маючи онуків. Тоді їй здавалось дивним, що людина не має, чим зайнятись на пенсії. Адже сама вона була завжди активна, допомагала дочці виховувати чотирьох внуків:

«Ідея виникла після однієї моєї розмови з жінкою, коли я гуляла в парку з внуками. Я кілька днів спостерігала, як вона дивилась на нас. Не можу сказати, що із заздрісним поглядом, але з тугою. Ну я не витримала, підсіла до неї. І вона каже: «В мене теж є внуки, але вони не біля мене, і мені дуже бракує цього спілкування».

Той випадок змусив Галину вивчати психологію, зокрема старіння. Коли побачила, що «Інша освіта» набирала на програму «IT Діджитал технології» людей 45+, вирішила спробувати.

«І в мене з’явилася думка створити сайт, який би об’єднав дві категорії людей: молоді мами та незайняті бабусі, дідусі. Просто запропонувати молодим те, що ми вміємо — нашу турботу. А тут ще й побачила оголошення, що у Франківську буде проходити хакатон із соціального підприємництва від Social Business in UA, який відбувається за підтримки ЄС. Я бабуся, яка всім цікавиться і пробує. Тицьнула пальцем, зареєструвалася, і в результаті мій проєкт виграв».

Так Галина виграла можливість пройти навчання у SE

Проєкт Ba&Di Freelance також виграв грант від Urban Space 100. Кошти витратили на розробку сайту. У травні цього року його запустили.

Що це і як це працює?

Ba — це бабуся-фрилансерка, а Di — дідусь. Галина пояснює, що назва з’явилася дуже просто.  Коли вона реєструвалась у фейсбуці, хотіла зазначити себе як пенсіонерка. Натомість фейсбук прив’язував її до якогось пансіону. Після декількох наступних спроб майбутня засновниця позначила себе фрилансеркою:

«Я час від часу дописую. Та й думаю: ну я ж є фрилансерка. І от так вирішили, що ми, в принципі, вільні люди: коли хочемо, тоді і працюємо. А коли не хочемо, то не працюємо». 

Це соціальне підприємство — маркетплейс, де можна замовити послугу. На сайті розміщують фото й інформацію про фрілансера. Наприклад, вік, що робить та коли працює, наявність необхідних документів тощо. Сьогодні там 11 портфоліо.

Є дві секції: для замовників та фрілансерів. Аби замовити послугу, клієнт заповнює форму, де вказує дані. На пошту адміністратора приходить повідомлення. Якщо це робочий час, він передзвонює в межах 10-15 хвилин.

Послуги, які надає підприємство, побутового характеру, але це досить широкий спектр. Наприклад, можна замовити догляд за квартирою під час відсутності господарів, вигул і годування домашніх улюбленців, покупки продуктів, ліків, приготування їжі. Також є послуги няні або доглядальниці за старшими людьми. Серед інших: проведення майстер-класів, відеопривітання до Дня народження. Ціновий діапазон, залежно від часозатратності, різний:  від 30 до 70 грн. А от майстер-класи для дітей, наприклад, коштують близько 100 грн. Нещодавно добавили ще декілька послуг: мініекскурсії містом, вивчення історії родини, будинку чи мікрорайону, де мешкає замовник.

«Ми урізноманітнюємо наші послуги. Люди ж не тільки хочуть бути нянями на кілька годин або доглядальниками. Вони хочуть себе проявляти, тому ми стараємось урізноманітнювати і шукати різні шляхи, щоб кожен пенсіонер міг реалізувати свій потенціал, який у нього залишився».

Як вступити?

Для того, аби стати фрілансером у Ba&Di, потрібно виконати певні умови. Найперше, це приєднатись до Ba&Di Club. Сьогодні в ньому 25 учасників. Потім бабусі й дідусі проходять обов’язкове навчання. На лекціях вони дізнаються основи психології, першу домедичну допомогу. В цьому допомагає Департамент освіти і науки, каже Галина. Приходять психологи зі шкіл та садків, викладачі з педуніверситету. Також Відділ зв’язку з громадськістю поліції розповідає правила супроводу дітей. Після теоретичного навчання — місяць практикуму, різноманітні майстер-класи.

«Розуміючи страхи і побоювання клієнтів, у нас є обов’язкові вимоги.

Я пояснюю: ви повинні розуміти, що мами довіряють вам найцінніше. Інші люди довіряють свою квартиру. Ми не можемо просто так взяти з вулиці людину, не знаючи її. Мусимо дотримуватись певних запобіжних заходів для того, щоб убезпечити і тих людей, для яких ми працюємо, та й самих пенсіонерів».

Саме тому необхідно мати довідку із психоневрологічного диспансеру та про відсутність судимості.

Наразі відбулося вже дві школи для охочих доєднатись до проєкту, з яких загалом випустили 17 фрілансерів. Але були дві людини, що не захотіли продовжити участь в клубі після навчання. Як пояснює засновниця, з особистих причин. Ті, хто залишились, погодились з умовами. Сам клуб ще нікому не відмовляв.

Нещодавно прийняли нове правило підготовки: кожен член має відволонтерити 8 годин або в геріатричному пансіонаті, або притулку для неповнолітніх мам. Але наразі ця ідея перебуває на стадії розробки.

Оскільки Ba&Di Freelance — це онлайн-платформа, дуже важливо, аби пенсіонери все ж вміли користуватись як комп’ютером та інтернетом. Для цього клуб створює необхідні умови. По-перше, дизайн сайту легкий. Засновниця каже, що на ньому дуже легко зареєструватись будь-кому.

«Там є лише дві функції «замовити» і «стати фрилансером». Якщо обрати друге, там є лише одне віконечко «напишіть ім’я і номер телефону». Тоді ми до вас подзвонимо і все за вас зробимо. Домовимося про зустріч і все навчимо».

По-друге, навчити пенсіонерів — це одна із головних задач. У двох попередніх школах не було занять із технологій роботи в інтернеті та з комп’ютерами, але в третій його добавлять. Ба більше, організація хоче підготувати посібник, який би вручали кожному пенсіонеру в пенсійному фонді.

Перші учасники

Першою учасницею і співзасновницею клубу стала однокласниця Галини.

«Я прийшла до неї і кажу: слухай, Віра, тут така і така ідея. Я отут начиталася. Будеш зі мною співзасновницею? Вона каже: «Якщо ти мене нікуди не підставиш, то буду». Посміялися і заснували».

Згодом поширювали свою ідею через соцмережі. Завдяки друзям й однокласникам, спрацювало «сарафанне радіо». Засновниця розповідає, чому люди вирішують приєднатись до клубу Ba&Di.

«Основна причина це, звичайно, маленька зарплата, а друга — щоби не було самотньо. Щоб можна було спілкуватись і бути потрібним комусь. Є бабусі і дідусі, в яких є внуки, але вони не живуть разом. Вони живуть в інших містах, а є ті, в кого взагалі їх немає».

Чому бабусі важливі всім

Основний клієнт підприємства це працююча жінка віком 30-40 років, в якої дві дитини, менша з яких ще потребує догляду.

«От є бабусі і дідусі або взагалі одинокі, або які не мають біля себе внуків. А є мами, які хочуть працювати. Я пам'ятаю себе в їхньому віці. Хочеться і кар'єру зробити, і в якихось громадських заходах брати участь, і виглядати. А ще хочеться з подружками посидіти, поговорити. І на все це потрібен час».  

Якщо розглядати ширше, Ba&Di Freelance потрібен не лише для того, аби швидко замовляти послуги й вирішувати побутові справи. Цей проєкт є певним містком між поколіннями. Бабуся, яка забере дитину зі школи чи садка або приготує з нею вечерю, буде з нею спілкуватись, ділитись досвідом і традиціями. Для Франківська він потрібен, аби і пенсіонери відчували, що місто «дружнє» до них.

«У нас дуже активні молоді люди. Вони багато займаються громадською діяльністю, багато комунікують. А старше покоління так ніби трошечки збоку, сидять на лавочках і спостерігають. А я вважаю, що якщо ми інтегруємо нас, пенсіонерів, в ці суспільні проєкти, то наше покоління буде добріше», — ділиться Галина.

Адміністративний штат і фінансування

За адміністративні питання у підприємстві відповідають всього 3 людини: адміністратор, бухгалтер та ідейний керівник, ким і є Галина. Це волонтери. Засновниця розповідає, що поки що цей проєкт живе на самофінансуванні. Сьогодні їм потрібен офіс. До початку карантину міська влада виділила Міську дитячу бібліотеку, але через необхідний там ремонт підлоги, переїхати туди неможливо.

«При відсутності фінансування функціонуємо за рахунок того, що, по-перше, у нас є волонтери дуже хороші й ініціативні, а по-друге, ми постарались сконцентруватись. І власне наші волонтери це люди, які дуже добре розуміються на тому, що вони роблять і дуже чітко поставлені задачі».

Засновниця зізнається, що поки фінанси на оренду знайти важко. Членські внески клубу становлять 50 грн, що не дозволяє отримати потрібну суму. За її словами, кошти, які заробляються на підприємстві, допомагають підтримувати активне життя громадської організації, а саме організації дозвілля, активного способу життя. Наприклад, члени клубу пройшли курс по здоровому харчуванні, майстер-класи по психології для жінок. Вони також організовують походи на покази фільмів тощо.

Карантин

Через карантин Ba&Di Freelance частково припинили роботу. Але функціонували як громадська організація. Галина ділиться, що особливо важкими були перші місяці, у людей виникли стрес і криза.

«Ми перевели наші зустрічі онлайн, провели кілька майстер-класів, робили вечірні посиденьки в Zoom. Тобто, старались спілкуватись, говорити і підтримувати один одного».

Сьогодні засідання клубу відбуваються наживо щосуботи. А це, зізнається, не так часто, як було раніше. Вони збираються в різних локаціях: парку, кав’ярні тощо, і дотримуються дистанції.

Коли умови карантину послабили, на роботу вийшли дві бабусі. Однак засновниця зізнається, що зараз і сама не рекламує підприємство, оскільки літній сезон неактивний. Рекламну кампанію планують провести у вересні, починаючи з Дня вуличної музики.

«Якщо все буде добре, то 5 вересня на вулиці Курбаса хочемо і презентувати наш фільм про вулицю і показати рекламний ролик. І вже тоді повністю починати рекламну кампанію та навчання». 

Виготовлення безкоштовного рекламного ролика проєкт виграв у конкурсі від «Відеоматики». Засновниця надіслала резюме, і з-поміж інших соціальних підприємств, обрали Ba&Di Freelance. Галина також пробувала подавати на гранти. Але поки організація робить все самотужки.

Як повторити

Галина ділиться власними відкриттями, як створити соціальне підприємництво, щоб воно дало якісні результати:

  • Не поспішати. Потрібно виділити достатню кількість часу, щоб розбудувати, в першу чергу, громадську організацію.
  • Зайнятись просвітництвом. Розповісти, що таке волонтерство, який вклад має робити кожен і в організацію, і у роботу, якою займається.
  • Детально прописати, з яких процесів складається робота організації. Розбити це підприємство на види робіт і процеси. Подивитись і постаратись поставити тих людей на ті процеси, які їм дуже добре даються від природи.
  • Постаратись мінімізувати витрати.
  • Спілкуватись. Важливо постійно мати зворотний зв’язок. Перевіряти постійно, чи те, що ти робиш, дає результат для інших людей.

Що далі?

Окрім рекламної кампанії та навчальних нововведень, є й інші плани. В майбутньому організація хоче зробити кооперативи. У них має міститись дитяча кімната, де батьки можуть залишити своїх дітей на декілька годин, місце для навчання і дозвілля членів клубу. Також це може бути місце, куди можна буде звернутись з дрібним ремонтом, за послугою тощо.

Якщо всі послуги підприємства будуть розміщені по мікрорайонах, так буде зручніше і для самих пенсіонерів, бо менше доведеться їздити в транспорті, і для мешканців мікрорайону. Тому що це будуть люди, яких вони знають, а значить до них буде більше довіри.

«Дуже хочеться в перспективі зробити ці клуби. Щоб там могли бабусі і дідусі прийти.. хтось пограти в шахи, хтось зайнятись улюбленою справою, хтось обговорити фільм, хтось посидіти. Щоб це були клуби-бари для старших людей. Це було би цікаво для міста».

Читайте також:

Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов’язково збігаються з офіційною позицією NED.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: