Можливо, саме таким Івано-Франківськ ви ніколи не бачили, адже ми не завжди звертаємо увагу на будинки довкола. Бо просто не знаємо, на що саме звертати увагу.
«Куфер» зібрав три екскурсії від архітекторки Анастасії Обрізків — про франківські вілли, польський функціоналізм та радянську житлову архітектуру. Щоб було зручніше ними користуватись, ми намалювали до них мапу.
Функціоналізм, або польські 1920-ті
Міжвоєнну архітектуру Івано-Франківська можна впізнати за лаконічністю форм, відсутністю зайвих прикрас та увагою до функціональності будинку. Бачите старі сірі будівлі з аскетичними фасадами — скоріш за все, це як раз і є польський функціоналізм 1920-х.
Хоча вони не такі «листівкові», як австрійські кам’яниці, вони теж варті уваги. До того ж, будівлі міжвоєнної архітектури у Франківську не мають статусу пам’ятки архітектури, тому, поки у нас є можливість побачити їх без пінопласту, варто звернути на них увагу.
Всю прогулянку можна подивитись тут.
Будинки поміж садів, або вілли Австрії та Польщі
Для багатьох Франківськ саме таким і уявляється: містом маленьких вуличок з невисокими будівлями. Садибну забудову і справді можна знайти в різних районах міста, до того ж, жодна вілла не буде схожа на свою сусідку.
З сумного: власники цих будинків не завжди дбайливо ставляться до історії, тож часто ремонтують і перебудовують на свій смак (чим невідворотно змінюють міський ландшафт).
Всю прогулянку можна подивитись тут.
Недолюблені панельки, або новий погляд на радянську архітектуру
Радянська забудова рідко входить до переліку того, за що ми любимо Івано-Франківськ. Але спробуйте поглянути на неї інакше і роздивитись в типових проєктах житлових будинків локальні риси, милі деталі та впливи іншої міської архітектури.
Хто зна, може ця екскурсія змусить подивитись вас по-новому на власний будинок чи будинки сусідів.
Всю прогулянку можна подивитись тут.