fbpx

Було й стало: як змінився франківський вокзал

Перша будівля міста, де провели електричне освітлення і головний транспортний вузол: «Куфер» спостерігає, як змінювався франківський залізничний вокзал.

Залізничний вокзал в Івано-Франківську один з найстаріших в Україні. Його відкрили у 1866 році (через три роки після відкриття вокзалу у Львові і раніше, ніж у Києві (1870) чи Харкові (1869). У той час Івано-Франківськ був важливим транспортним вузлом для австрійської влади (зокрема, тут працювала дирекція залізниці). 

Як змінювався вигляд будівлі протягом її історії

Вокзал відкрили 1 вересня. Ця дата зафіксована на металевих стовпах на пероні станції. У цей день він приймав перший потяг зі Львова до Чернівців.

Кінець ХІХ століття

Перша будівля вокзалу (на фото вище) суттєво відрізнялась від того, яким ми його знаємо сьогодні. Перший вокзал був менший за сучасний і зведений у мавританському стилі (з великою кількістю арок, різьблення та ліпнини). А у 1897 році вокзал став першою міською будівлею, куди провели електрику. Цим займалась німецька фірма «Сіменс і Гальське», яка провела освітлення не лише у будівлі, але й на площі перед нею, на пероні та у майстернях.

Вокзал після реконструкції

У 1906 році вокзал почали перебудовувати: пасажирів ставало все більше, і у старій будівлі їм ставало тісно. Роботами займався віденський архітектор Ернест Баудіш (він же спроєктував будівлю дирекції залізниці — зараз це головний корпус медуніверситету).

Вокзал до реконструкції і після

Нову будівлю у стилі неоренесансу відкрили в 1909-му. На пам’ять про цю реконструкцію зберегли дати початку і завершення робіт: їх можна знайти на бічних павільйонах, з боку перону.

Перша половина ХХ століття

Раніше на куполі була скульптура крилатої жінки, що символізувала залізничний рух, але після 1920-х вона зникла. У міжвоєнний час зник також і годинник над входом до центрального залу.

Після того реконструкцію та ремонт вокзалу робили у 1999 та 2014 роках. У грудні 2019 будівлю прикрасили новою підсвіткою. А влітку 2020-го у дирекції Укрзалізниці заявили, що фасад вокзалу мають відремонтувати.

Фото: Куфер, а також Старий Станіславів, Західний Кур’єр, SkyscrapperCity

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: