Якщо ви захочете побачити Карпати під снігом — добре підготуйтесь, щоби ваша подорож минула безпечно. Щоб допомогти з цим, «Куфер» зібрав поради від гірського рятувальника з 12 літнім стажем роботи Володимира Жолобчука та члена хмельницької Федерації альпінізму і скелелазіння Богдана Калина, який підіймався на Ельбрус та Казбек, а також ходив у зимові Татри та Фанські гори.
Чому зимові походи в гори відрізняються від літніх?
Гори взимку і влітку дуже сильно відрізняються. Вершини, на які без проблем можна піднятись у теплу пору року, стають небезпечними у холодну: наприклад, для зимового походу на Хом’як чи Говерлу знадобляться спеціальний інвентар і хоча б базові знання альпінізму.
«Велика проблема туристів у Карпатах — вони недооцінюють складність зимових гірських походів», — каже Володимир Жолобчук.
Як обрати гори для зимового походу?
Поділімо Українські Карпати на три групи. Перша — вершини, які не потребують особливого спорядження і відносно легкі для підйому. На таких маршрутах є протоптані стежки, чітко видно напрям руху, більша частина маршруту пролягає через ліс і тільки на вершині гори відчутні різкі пориви вітру.
Серед таких вершин: гора Магура (підйом з Яблуниці, Татарова або Ворохти) або Маковиця (підйом з Яремча). Пройти весь маршрут по таких горах можна від трьох до шести годин, залежно від підготовки та наполегливості. З собою не обов’язково брати багато їжі, вистачить термосу з чаєм і кількох шоколадних батончиків.
Гори другої групи складніші у підйомі та мають доволі круті схили. Хоча вони досить безпечні, але тут з’являються ризики. Наприклад, сходження лавин.
До цієї групи можна включити такі вершини: Ягідна, Кукул чи Явірник-Ґорґан. Проходження такого маршруту триватиме від п’яти до десяти годин. Доведеться докласти більше зусиль, а також взяти з собою калорійну їжу та вдосталь гарячих напоїв у термосі.
Третя група гір — гори, де багато відкритих ділянок з великою кількістю стрімких спусків. Відсутність лісу на маршруті значно ускладнює його проходження зимою.
До таких гір можна віднести Говерлу, Петрос, Хом’як, Синяк, Близниці та багато інших. Вони є найнебезпечнішими в Українських Карпатах. Переважно саме там губляться туристи або потрапляють під лавини. Похід навіть на один день буде досить виснажливим.
Що одягнути?
Базове спорядження для зимового підйому в гори — спеціальний одяг. У ньому ви маєте якнайменше пітніти під час підйому, але водночас не мерзнути. Допомогти може термобілизна, яка не нагріває тіло, відводить вологу і швидко сохне. Зверху вдягніть флісову кофту, зимову штормову куртку і штани (або лижну куртку і штани). Також варто мати з собою ще одну тонку куртку або светр, які можна буде вдягнути на зупинці.
Корисні трекінгові шкарпетки: вони виводять піт назовні та дозволяють швидше сохнути стопам. Також потрібно мати високі черевики, які разом зі штормовими штанами не дозволять снігу потрапити під штани і в черевики (додатково для цього ще використовують гірські бахіли). Варто взяти дві пари рукавиць: тонкі, у яких зручно йти, коли не надто холодно, і грубші, які можна одягнути поверх тонких під час сильного вітру і морозу.
Читайте також: Як обрати ковзани та почати кататись: відкриваємо сезон ковзанки у Франківську
Не завадить багатофункціональна пов’язка-баф, яку можна вдягнути як головний убір, якщо не надто холодно, а ще вона добре захищає шию та обличчя. Також можна взяти з собою лижну маску на випадок вітру та сонця.
Як щодо додаткового спорядження?
Окрім правильного одягу, їжі та чаю, подбайте про спорядження (особливо для гір другої категорії). Візьміть з собою трекінгові палиці, які стануть додатковою точкою опори під час руху. Для пошуку людини під снігом після лавини знадобиться лавинний датчик (біпер) та лавинний щуп. А щоб не потрапити глибоко під сніг, потрібен рюкзак з подушкою безпеки.
Також варто взяти з собою GPS навігатор, бо навігація на вашому смартфоні менш точна.
А ще у снігопад користуватись телефоном просто незручно.
Пам’ятайте, що на морозі мобільний телефон розряджається швидше, тож не забудьте про додатковий зовнішній акумулятор. Ваш телефон завжди має бути зарядженим, щоб в екстрених умовах ви змогли зв’язатись з рятувальниками.
Забираємось вище: яке спорядження потрібне альпіністам?
Щоб піднятись на гори третьої категорії, знадобляться кішки, за допомогою яких можна рухатись по обледенілому снігу і кризі; льодоруб, який допоможе спинитись під час падіння; мотузки, з якими група може рухатись у зв’язці.
Снігоступи допоможуть комфортно проходити через пухкий сніг. А снігова лопата — викопати людину з-під снігових завалів і, в разі потреби, збудувати захист від вітру і морозу.
Усе спорядження (від намету до снігоступів) можна купити у професійних магазинах туристичного спорядження, а можна взяти в оренду. Скажімо, вартість комплекту лавинного спорядження (лопата, щуп та передавач) у різних магазинах коштує близько 10 000 грн, натомість його прокат обійдеться близько 100 грн на день.
Як щодо походу з ночівлею?
Оптимальна тривалість походу — три дні та дві ночі. За цей час ви встигнете насолодитись мандрівкою, але вам не доведеться переходити у режим виживання та економії ресурсів.
«У Карпатах краще складати такі маршрути, щоб на шляху були колиби й будівлі для ночівлі», — рекомендує Богдан Калин.
Адже щоб заночувати зимою в наметі, потрібні значно тепліший спальник і додатковий теплий одяг. Також доведеться готувати місце для намету і забути про те, щоб розслабитись з гарячим чаєм біля вогню перед сном. А зранку, після вітру і снігопаду, ще знадобиться докласти зусиль, щоб з намету вибратись. Тому краще скористайтесь мапою з позначеними колибами у Карпатах.
Для ночівлі в колибі достатньо мати зимовий спальний мішок, туристичний килимок і пилку чи сокиру для заготівлі дров.
Пам’ятайте, що інколи колиби бувають зайняті. Чотиримісну колибу може зайняти одна закохана пара, тож доведеться нагадати, що колиба — прихисток для всіх мандрівників. І наочно продемонструвати, що туди ще легко поміститеся ви і четверо ваших друзів.
Часом, особливо на Новий рік, будівля справді може виявитись зайнятою: коли у чотиримісній колибі вже святкує 16 скаутів, ви навряд чи знайдете там місце для ночівлі. Тож краще сплануйте маршрут так, щоб мати кілька варіантів.
Не забудьте, що взимку світловий день короткий, тож прибути на місце ночівлі треба не пізніше 16-ї години. Інакше облаштовуватись будете у темряві.
Що їсти в горах?
Зібрали одяг та спорядження — час подбати про меню.
Скоріш за все, ви не захочете зупинятись для приготування обіду. Тому постарайтесь спланувати все так, щоб в обід з’їсти щось готове (бутерброди, енергетичні батончики, горіхи або іншу приготовлену висококалорійну їжу). Зранку і ввечері можна запарити кашу або пакети з сублімованою їжею.
Не забудьте ввечері знайти воду. Якщо не вдасться знайти джерело, доведеться топити сніг. Зранку, перед виходом, у вас має бути з собою літровий термос гарячого напою або простої води.
Якщо плануєте похід тривалістю до трьох днів, можна не сильно рахувати кількість їжі — просто візьміть трохи більше, ніж плануєте з’їсти.
У туристичних магазинах є багато варіантів легкого і багатофункціонального посуду: силіконовий розкладний посуд чи титанова ложка-вилка. І не забудьте про розкладний ніж і металевий посуд для підігріву води.
Про які правила безпеки треба ще пам’ятати?
Рятувальники та альпіністи наголошують: фізична підготовка — важлива. Якщо ви не займаєтесь боксом, бігом, плаванням або іншим видом спорту, постарайтесь принаймні багато ходити або їздити на велосипеді. І краще спершу кілька разів сходити у гори влітку, а вже потім планувати зимовий похід.
Читайте також: Вперед і в гори: 13 маршрутів з Франківська в Карпати на один день
Як рятувальники, так і альпіністи категорично не рекомендують підійматись у гори одному.
Оптимальна кількість учасників походу — чотири особи. Присутність людей поруч справді може врятувати життя.
І не забудьте аптечку зі знеболювальним, таблетками від харчового отруєння, звичайним та еластичним бинтами, засобами для дезінфекції та лейкопластирами.
Чому підготовка — це так важливо?
Інвентар, адекватна оцінка складності підйому і знання основ альпінізму допоможуть сходити в гори безпечно та отримати задоволення. Якщо ж ваша ціль сходити в гори один раз, повернутись хворими і більше ніколи не ходити туди, можете проігнорувати більшість рекомендацій і піти у звичайному зимовому міському одязі.
Але ми рекомендуємо відмовитись від походу без належного інвентарю та підготовки.
Інша причина скасувати похід — погана погода.
«Рятувальники, — наголошує Володимир, — двічі на тиждень проводять огляд маршрутів та визначають рівень лавинної небезпеки».
Рятувальники мають актуальний прогноз погоди з місцевої метеостанції та додатково проводять перевірки у випадку різких змін погоди. Тому безпосередньо перед підйомом проконсультуйтесь з ними. У випадку сильного вітру, опадів чи підвищеної лавинної небезпеки — скасуйте похід.
Також обов’язково зареєструйтесь на пункті пропуску та збережіть номер місцевих рятувальників. Або зареєструйтесь наперед телефоном (номери є в кінці цього матеріалу). Вкажіть правдивий план маршруту з місцями, де плануєте ночувати.
Якщо ваш маршрут не найпростіший, будьте готові до невдоволеного тону рятувальників. Адже саме їм у разі проблем доведеться вас шукати. Часом вони не в захваті від таких перспектив.
Через недооцінену небезпеку і помилки під час походу кожної зими в Українських Карпатах гинуть люди. Тому подбайте про свою безпеку: розповідайте усім, куди йдете та коли повинні повернутись.
Куди дзвонити у надзвичайних ситуаціях?
Якщо ж з вами або вашими близькими щось все ж трапилось, то збережіть собі номери телефонів гірських рятувальників області:
- Відділення в Івано-Франківську: 067 342 04 92
- Відділення в Яремчі: 067 342 04 94
- Відділення у Ворохті: 067 342 04 95
- Відділення у Верховині: 067 342 04 96
- Відділення у Косові: 067 342 04 97
- Відділення в Осмолоді: 067 342 04 98
- Відділення у Вигоді: 067 342 04 99
- Відділення у Явірнику (пост на горі Піп Іван): 094 922 84 12
- Спеціалізована пошуково-рятувальна частина: 067 342 04 91. Зареєструвати групу у рятувальників можна за електронною адресою: rescuer-if@ukr.net.
А ще їх можна знайти у Facebook.
Головне фото: Alexandra Luniel