fbpx

Тече вода каламутна. Що робити, якщо вас залили сусіди — або якщо їх залили ви

Передбачити, коли вашу квартиру затоплять сусіди, складно. Одного ранку ви можете просто прокинутися від того, що зі стелі капає вода. Або ж навпаки: хтось стукатиме у ваші двері, бо вода тече з вашої квартири.

Судовий експерт Віталій Чащин, юристка Вікторія Сікора та начальник управління житлової політики департаменту житлово-комунальної політики та благоустрою Геннадій Пономаренко розповіли «Куферу», що робити в таких випадках.

Береженого управитель береже

По-перше, не треба панікувати. По-друге, треба розібратись, хто ж відповідає за ваш будинок.

Відповідальним за житловий будинок може бути представник управляючої компанії, аварійна служба, інспектор по території або голова ОСББ у вашому будинку. Щоб дізнатися, на чиєму балансі перебуває будинок, можна зателефонувати на гарячу лінію міськвиконкому міста за номером 15-80. Дочекайтесь з’єднання з оператором — вам підкажуть, що робити далі та дадуть необхідні контакти управителя або голови ОСББ, або ж передадуть інформацію в інші служби для ліквідації потопу.

Але ж зі стелі тече вода!

Поки відповідальні служби до вас їдуть, спробуйте визначити можливу причину затоплення і, якщо це можливо, ліквідувати її. Якщо тече гаряча вода — це може бути проблема з системою опалення, якщо холодна — водопостачання.

У випадку аварійної ситуації ви можете самостійно вимкнути воду по всьому стояку, без дозволу балансоутримувача. Для цього треба спуститися у підвал (скоріш за все, він буде замкнений — доведеться розпитати сусідів, в кого саме з них є ключ) та оглянути труби. За словами начальника управління житлової політики Геннадій Пономаренко: кран для перекриття стояка ви побачите одразу — він буде або великий і круглий (якщо будинок старий), або схожий на важіль.

Якщо доступу до основного крана немає, варто перекрити найближчий кран на трубі. А вже представник управителя вирішуватиме, як діяти далі.

Після того, як ви (чи комунальники) ліквідували причину затоплення, вам доведеться разом із сусідами вирішувати, що робити далі і які наслідки матиме дана ситуація.

У сусідів жодних слідів затоплення. Хто винен?

Зважте на те, що причини підтоплення бувають різні. І це не завжди стається з вини сусідів. Геннадій Пономаренко пояснює: вода може пошкодити квартиру через стару розводку водопроводу в будинку, або ж може бути забита рівнева каналізація, де збираються дощові води тощо.

Читайте також: Тест для (не)хороших містян: який ви міський рагуль?

Якщо справа в цьому, не забудьте вказати це в акті (як саме його скласти, ми пояснимо далі). Тоді за відшкодуванням збитків можна буде звертатися безпосередньо до управителя будинку, а він вже муситиме доводити, на підставі фактів та документів, чи підтримували будинок у належному стані.

«Наприклад, управитель будинку може показати документ, який підтверджує черговий огляд стану водомережі. Або ж раніше відбулись збори мешканців будинку, які відмовилися ремонтувати те, що згодом спричинило затоплення», — говорить Геннадій Пономаренко.

У іншому випадку, за словами Віталія Чащина, відповідальні власники квартири:

«За те, що трапляється в межах квартири, несе відповідальність її власник, навіть якщо помешкання орендують. З орендарями власники мають порозумітися самостійно. У своїй квартирі ви повинні слідкувати за станом труб системи опалення, каналізаційної системи, труб водопостачання тощо».

Але якщо я просто орендую квартиру?

Якщо ви орендар, зверніть увагу, чи прописані подібні випадки (і хто за них відповідає) у договорі оренди. Ви не несете жодної відповідальності, якщо договору оренди немає.

Але мої сусіди не відчиняють… Кому дзвонити?

Згідно з статтею №8 закону «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку або ж виконавець комунальних послуг мають доступ до житла та інших об’єктів нерухомого майна, якщо потрібно ліквідувати аварії, усунути неполадки санітарно-технічного та інженерного обладнання або ж встановити чи замінити його.

Однак все не так просто. За словами Геннадія Пономаренка, навіть ця стаття закону не гарантує вам потрапляння у квартиру винуватців підтоплення:

«Це болюче питання, бо навіть поліція не має права доступу до приватної власності. У такому випадку варто говорити із іншими сусідами та шукати родичів, близьких винуватців підтоплення та інших шляхів порозуміння і вирішення ситуації». 

Юристка Вікторія Сікора каже, що у випадку затоплення потрапити в квартиру можна лише, якщо призначать додаткову експертизу з оцінки збитків. Це вирішує суддя або ж постраждала сторона може подати клопотання на додаткову експертизу.

«Ця ухвала є загальнообов’язковою і, якщо винуватці підтоплення не дають оглянути помешкання — це передбачає кримінальну відповідальність», — каже Вікторія Сікора.

Що робити після підтоплення?

Якщо ви все ж знайшли винуватців підтоплення (сусідів зверху) та зрозуміли його причину — час складати акт.

Акт — це документ довільної форми, який є законним у випадку, якщо його підписали три особи, які бачили ситуацію в квартирі. Акт є відправною точкою і лише фіксує те, що сталося. У цьому документі треба вказати контактні дані мешканців, що його підписали. Бажано, щоб також був присутній представник управителя. Втім, це можна зробити і без нього. У акті потрібно зафіксувати дані постраждалих та винуватців аварії, дату, час затоплення, інформацію про квартиру, яку затопили, а також описати ситуацію, що трапилась.

Варто розписати абсолютно все, що бачите, включно з калюжами і плямами від води на стінах. Зафіксуйте наслідки аварії на фото та відео.

Обов’язково вкажіть можливу причину затоплення. Не забудьте наприкінці документу вказати: як саме відбуватиметься ліквідація наслідків або відшкодування збитків — шляхом переговорів чи в судовому порядку.

Якщо ви домовились вирішити все мирно, напишіть, що «винуватець підтоплення зобов’язується ліквідувати причину затоплення, забезпечити належне обслуговування приладів в квартирі і унеможливить повторення даної ситуації».

Завершити акт словами: «претензії один до одного знято, наслідки ліквідовано». І не забудьте про дату й підпис.

Юристка Вікторія Сікора радить оформляти такий акт у нотаріуса, щоб потім жодна із сторін не оскаржувала справжність підпису. А також після відшкодування збитків протягом трьох років зберігати чеки на матеріали для ремонту. Оскільки саме таким є термін позивної давності у цій справі.

Ще щось треба написати?

Можна, крім висновків наприкінці акту, написати розписку. Цей документ теж має юридичне підґрунтя. Винуватці ситуації вказують свої контактні дані, номери паспортів та зобов’язання відшкодувати збитки через ремонт підтопленої квартири. Та обов’язково підпишіться.

Читайте також: Смішно, довго, (без)болісно. 5 правил для пошуку квартири у Франківську

Втім юристка переконує, що розписка є ненадійним документом, який згодом можуть оскаржувати в суді.

«Розписку можна кваліфікувати по-різному, все залежить від використаних в ній формулювань», — каже Вікторія Сікора.

Не хочемо миритися. Як оцінити збитки і що робити далі? 

Вирішили йти до суду? Перед цим варто найняти ліцензованого спеціаліста — судового експерта, який оцінить усі збитки та опише це згідно з правилами. Водночас він володіє усією необхідною документацією, яка знадобиться, якщо справа перейде в юридичну площину. Це називається оціночно-будівельною експертизою. Якщо вода пошкодила меблі і техніку, необхідно також провести товарознавчу експертизу, що допоможе встановити суму, на яку були завдані збитки.

Експертну оцінку збитків при підтопленні можуть запросити обидві сторони.

Як розповідає Віталій Чащин, суд може тривати пів року, рік або і два — все буде залежати від судді та завантаженості суду.

Вартість позивної заяви про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок залиття квартири, орієнтовно становить 1500 грн. До цього додайте послуги судового експерта (від 3000 до 10 000 грн), адвоката (від 1500 до 15 000 грн) та судовий збір (розраховується як 1% від ціни позову, тобто від тої шкоди, що була завдана).

Якщо суд прийме рішення на користь позивача, стягнення коштів відбувається через виконавчу службу. Тобто людина повинна мати можливість заплатити. Якщо ж відповідач довго не виплачуватиме кошти, то на його майно накладуть арешт, або й заборонять виїзд за кордон.

Втім, точного проміжку часу, за який має бути виконане рішення суду, немає.

Тому Вікторія Сікора переконує: дешевше, швидше та ефективніше для обох сторін вирішити цю справу мирно. 

Якось можна убезпечити себе від таких «пригод»?

Якщо хочете убезпечити себе від непередбачуваних витрат внаслідок підтоплення — страхуйте помешкання. У страхових компаніях є різні страхові пакети на різні суми (страхова сума переважно коливається в межах від 10 до 100 тисяч гривень). 

У окремих компаній, крім захисту майна, можна також застрахувати відповідальність перед сусідами за залиття. 

Але що робити, якщо цей сусід, який всіх заливає — це я?

Усі поради (від комунікації з сусідами до оформлення акту про факт підтоплення) однаково стосуються як тих, хто затопив, так і тих, кого затопили.

Звертайте увагу, якщо з водопровідними трубами чи системою опалення у ваші квартирі щось не так, слідкуйте за станом техніки (пральної чи посудомийної машинки) та відкривайте двері, якщо до вас почнуть стукати сусіди, яких ви випадково залили. Усі експерти рекомендують залагоджувати такі справи мирно і не доводити до суду. Проте слідкувати за правильно оформленими документами — справа не лише потерпілих, але й винуватців аварії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: