fbpx

Перша допомога: як її надавати і де навчитись цьому у Франківську

Надавати першу допомогу варто вміти кожному, адже це вміння може знадобитися у найменш очікуваний момент.

Про те, як визначити, чи перехожий потребує медичної допомоги і як діяти в такій ситуації «Куфер» розбирався за допомогою Олександра Борищака з Мальтійської Служби Допомоги та інструктора з першої допомоги Івано-Франківської Обласної Організації Товариства Червоного Хреста Андрія Жиравова.

Що таке перша допомога?

Перша допомога — це дії, які ви здатні зробити для полегшення травми або хвороби постраждалого до приїзду швидкої.

Як зрозуміти, кому вона потрібна?

По-перше, людина на вулиці може сама звернутись до перехожих по допомогу. Якщо ж ви бачите людину, яка не може втриматися на ногах, варто підійти і перевірити, чи не має у неї симптомів інсульту чи інфаркту.

Симптоми інсульту:

  • деформація міміки — при спробі усміхнутися виникає крива посмішка (один кутик губ підіймається, один опускається);
  • частина тіла або повністю паралізується, або частково втрачає чутливість;
  • порушення мовлення — людина не здатна чітко розмовляти, висловити свою думку.

Симптоми інфаркту:

  • біль, що тисне і віддає у ліве плече або щелепу (це — найбільш характерний симптом);
  • блідість;
  • пришвидшене серцебиття;
  • холодний піт.

У випадку інсульту та інфаркту треба одразу викликати швидку медичну допомогу (за номером 103 або за єдиним телефонним номером виклику екстреної допомоги 112). Поки ви чекаєте на прибуття медиків — полегшіть дихання хворого (покладіть на бік, розстібніть комір), забезпечте спокій та зручне положення. Щодо інших дій краще проконсультуйтесь з диспетчером швидкої.

Гаразд, я бачу людину, яка потребує допомоги. Як діяти?

Перш за все — перевірте, чи вам самому не загрожує небезпека.

Якщо мова йде про пожежу чи автокатастрофу — викликайте швидку, пожежників, поліцію і чекайте на їх прибуття у безпечному місці.

Проте якщо ви впевнені, що небезпека вам не загрожує, перевірте стан свідомості потерпілого. Повністю притомна людина усвідомлено відповідатиме на ваші запитання. Частково непритомна реагуватиме на голос (ворушитиме кінцівками, буде видавати звуки) або біль (якщо людина не реагує на голос, потрібно потерти кісточками пальців її грудну клітку, у відповідь вона може видавати якісь звуки, кліпати, буде намагатися ворушити пальцями, кінцівками).

Глибоко непритомна людина не реагує ані на голос, ані на біль. Перевірте дихання: притуліть своє вухо якомога ближче до носа та рота потерпілого — ви або відчуєте подих на своїй щоці, або почуєте його. Поспостерігайте за грудною кліткою, чи вона підіймається, щоб побачити дихання.

Пульс у таких випадках перевіряти не варто, оскільки у стресових ситуаціях ви, скоріш за все, відчуєте тільки власне серцебиття. Окрім того, навіть якщо людина не дихає, пульс у неї ще деякий час може бути наявним.

Якщо людина частково або глибоко непритомна, викликайте швидку. Повідомте диспетчеру своє ім’я, місце події, що трапилося, кількість потерпілих та їхній стан.

І це все, чим можна допомогти?

Просто сидіти і чекати на лікарів – не варіант. Глибоко непритомній людині, яка не дихає, терміново потрібна серцево-легенева реанімація (непрямий масаж серця).

Будьте готові: ця процедура — дуже виснажлива. Тому, якщо є можливість, залучіть до надання першої допомоги свідків. По-перше, так ви зможете розділити обов’язки: поки хтось викликає швидку, ви можете приступити до непрямого масажу серця. По-друге, можна буде робити непрямий масаж серця по черзі — таким чином кожен з вас встигатиме відпочити.

Серцево-легенева реанімація вимагає попередньої підготовки, та навіть якщо ви не вчились її робити, постарайтесь допомогти потерпілому — адже через 5 хвилин після зупинки дихання починаються незворотні процеси мозку, що значно зменшує шанси потерпілого на виживання (навіть після надання професійної медичної допомоги).

Як робити серцево-легеневу реанімацію:

  • Переконайтеся, що людина лежить на рівній твердій поверхні
  • Виконуйте непрямий масаж серця: ваші руки складені в замок, лікті прямі, плечі над точкою опори, здійснюйте натискання на нижню частину грудини з частотою 100-120 натискань на хвилину (боїтесь збитись з ритму? Наспівуйте пісню Stayin’ Alive гурту Bee Gees — кардіологи встановили, що її ритм співпадає з ритмом масажу серця). Уникайте навалювання, дозволяйте грудній клітині повертатись у первинне положення після кожного натискання.
  • Кожні 30 натискань чергуйте з двома вдихами: голова потерпілого закинута, затисніть ніздрі та зробіть два короткі вдихи, тривалістю 1 секунду, до початку помітного підняття грудної клітини. Перерви між компресіями мають бути не більше 10 секунд
  • Не припиняйте виконання серцево-легеневої реанімації до появи очевидних ознак життя потерпілого, або поки вас не змінить напарник чи медики.

Якщо це кровотеча

Якщо у потерпілого кровотеча, її потрібно зупинити. Але оскільки вам не завжди відомо, чи є у людини інфекційні або шкірні захворювання, старайтесь уникати прямого контакту із її тілом. Аптечку (з бинтами та разовими стерильними рукавичками) можна знайти в більшості автомобілів. Якщо ж під рукою нічого нема, використовуйте підручні засоби — поліетиленові пакети замість рукавичок, футболка замість бинта.

Кровотеча — венозна (кров рівномірно та безперервно витікає із судин)? Потрібно надійно затиснути рану, щоб зупинити кров. Артеріальна (кров б’є струменем)? Затисніть ділянку з раною і накладіть джгут вище місця кровотечі (не забудьте вкласти записку з часом, коли був накладений джгут).

Якщо це перелом

Якщо у потерпілого перелом, старайтесь не чіпати його і не пересувати в інше місце — щоб не травмувати ще більше. Викличте швидку, і дочекайтесь її прибуття разом з потерпілим.

Але якщо потерпілий з травмою або переломом не дихає — приступайте до  серцево-легеневої реанімації.

Якщо це напад

Якщо ви бачите непритомну людину, по тілу якої проходять судоми — це означає, що у неї епілептичний напад. Щоб допомогти, покладіть її голову собі на коліна, або ж підкладіть їй під голову щось м’яке — светр або шарф. Коли судоми припиняться, м’язи тіла почнуть розслаблятися. Тоді переверніть людину на бік і відкрийте їй рот.

Викликати швидку у таких випадках потрібно тільки якщо:

  • напад триває більше 5 хвилин;
  • людина сама про це попросила, коли прийшла до тями після нападу.

Найпоширеніші помилки при наданні першої допомоги

Намагатися витягти язик у людини, в якої епілептичний напад, щоб він не запав, і не перекрив дихальні шляхи

Під час нападу усе тіло людини дуже напружене, і язик запасти не може. Тож вибивати людині зуби, або розтискати їх у благородному пориві врятувати її від задухи не варто.

Давати потерпілому медичні препарати

Медичні препарати може призначати лише лікар. Вам не відомо, які у людини хвороби, які медикаменти вона приймає, чи має алергію або індивідуальну непереносимість на певні складники препарату. Якщо у людини хронічна хвороба, потрібні ліки вона матиме з собою — і ви можете допомогти їх прийняти. Виняток становить інсульт: якщо людина хоче прийняти власну таблетку, утримайте її від цього — під час нападу її ковтальний рефлекс порушений, тож вона може захлинутися.

Ігнорувати людей, які потребують медичної допомоги

Навіть якщо ви не знаєте, що робити, викликати швидку — це вже надати допомогу.

Де можна навчитись надавати першу допомогу у Франківську?

Навчання з надання першої допомоги регулярно проводять:

  • Обласний клінічний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (вул. Софіївка, 39, Facebook-сторінка), 
  • Івано-Франківська Обласна Організація Товариства Червоного Хреста (Facebook-сторінка, телефон: 0342 752 837, вул. Василіянок, 6)
  • Мальтійська Служба Допомоги (Facebook-сторінка, сайт, телефон: 050 338 2333, вул. Лесі Українки, 1)
  • Курси першої домедичної допомоги «САВ» (Facebook-сторінка, сайт, телефон: 097 003 8998 вул. Тролейбусна, 13)

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: