fbpx

Ні, не соромно. До яких фахівців звернутись, якщо у вас проблеми з сексом

Секс — частина нашого життя, і говорити про нього не тільки нормально, а й корисно. Адже від його якості залежать стосунки у парі, а також настрій і самопочуття людини.

Тож, по-перше, не забувайте відверто говорити про свої вподобання або незручні моменти зі своїм партнером/партнеркою. А по-друге: не забувайте звертатись до фахівців, якщо вас щось турбує.

До кого йти, якщо у вас виникають питання чи проблеми з сексуальним здоров’ям, «Куферу» розповіли уролог Олексій Себро та сексолог* Святослава Федорець.

Хто чим займається?

Сексолог вивчає все про стать у межах норми; біологічні, соціальні, психологічні аспекти сексуальності. Ним може бути лікар, педагог, психолог або біолог, які пройшли відповідне навчання. Важливо, що фахівець не проводить огляд, не призначає лікарські препарати, якщо він не медик, а тільки слухає чоловіка, жінку (чи обох разом), визначає проблему та допомагає її вирішити.

Сексопатолог — обов’язково лікар, зокрема психіатр, гінеколог або уролог, який додатково пройшов спеціалізацію в медичній академії післядипломної освіти. Сексопатолог вивчає, діагностує та лікує атипову сексуальну поведінку (наприклад, ексгібіціонізм, педофілію, вуаєризм тощо).

Сексотерапевт — психотерапевт, який має сексологічну освіту та займається розв’язанням сексуальних проблем психогенного характеру.

Уролог займається лікуванням захворювань органів сечовидільної системи у жінок та чоловіків, а також проблемами чоловічих статевих органів. Деякі урологи спеціалізуються на лікуванні інфекцій, що передаються статевим шляхом, допомагають парам у випадку чоловічого безпліддя, лікують проблеми з ерекцією та лібідо. Таких спеціалістів ще називають андрологами.

Якщо андрологи лікують хвороби статевої системи чоловіків, то гінекологи — захворювання жіночої статевої та репродуктивної систем.

Читайте також: Навіщо нам потрібні психологи та психотерапевти — і де їх шукати в Івано-Франківську?

Сексологом може стати й сімейний лікар. На думку Олексія Себро, в амбулаторії має бути медик, здатний фахово проконсультувати пацієнтів та порадити колегам, як краще вчинити у різних ситуаціях, особливо в житті підлітків.

«Саме до сімейного лікаря звертаються молоді батьки щодо догляду за хлопчиками та дівчатками, з питаннями статевої гігієни. Він має берегти здоров’я пацієнтів, займатися профілактикою, а не виключно лікуванням», — вважає уролог.

Коли треба йти до лікаря? 

Зазвичай українці йдуть до лікарів, коли хвороба (будь-яка) вже запущена. Це стається через відсутність культури завчасного чи профілактичного звернення до лікаря, вважає Святослава Федорець.

«Якщо у пари з різних причин зникає статеве життя, то не варто чекати, що проблема вирішиться сама.

Є таке поняття як «точка неповернення». Якщо пара проходить цю точку, то повернення статевого життя суттєво ускладнюється», — каже сексолог і закликає не зволікати з візитом до фахівця.

Спеціаліст радить прислухатися до свого тіла й емоцій.

Чоловікам треба звертатися до уролога, якщо є:

  • скарги щодо сечовипускання
  • біль або дискомфорт в попереку, в промежині або статевих органах
  • виникають зміни на шкірі статевих органів
  • виникають зміни кольору сечі або сперми, особливо з’являються домішки, що нагадують кров або виділяється кров
  • якщо спостерігається не поодиноке ослаблення ерекції або тривала відсутність сексуального бажання

Лікарі рекомендують відвідувати уролога раз на рік, коли нічого не турбує, і обов’язково після 40-45 років. Консультація не є зайвою перед появою нового статевого партнера або після незахищеного акту.

Жінкам допомога гінеколога знадобиться, якщо є дискомфорт, біль, виділення зі статевих органів або потреба часто ходити в туалет.

Читайте також: Як знайти «свого» сімейного лікаря у Франківську. Інструкція

Проте якщо вам треба:

  • владнати сексуальні проблеми психогенного характеру (передчасна еякуляція, відсутність оргазму в жінок, синдром тривожного очікування невдачі тощо)
  • повернути статевий потяг (особливо якщо ви — зріла пара)
  • налагодити комунікацію з партнером/партнеркою
  • подолати міфи та стереотипи, які заважають сексуальній гармонії
  • дізнатись про межі норми та патології, про особливості психосексуального розвитку дитини
  • навчитись реагувати, якщо партнер/партнерка має незвичайну сексуальну фантазію та просить її задовольнити
  • скорегувати наслідки неправильного статевого виховання.

тоді варто звернутись до сексолога.

Проблеми з сексом частіше виникають під час негармонійних стосунків та при хронічному стресі, особливо коли людина ще й замало відпочиває, зловживає алкоголем, курить та вживає наркотики.

За словами Олексія Себро, негаразди з’являються й через інфекції, що передаються статевим шляхом. Варто згадати й гіподинамію та інші «хвороби цивілізації» — гіпертонічну хворобу, цукровий діабет ІІ типу, ожиріння. Молоді люди іноді нехтують правилами гігієни перед сексом або не користуються презервативами, що теж має наслідки.

«Запальні процеси можуть спричиняти не тільки бактерії, що відносяться до збудників венеричних хвороб, але й ті, які потрапляють з ротової порожнини під час оральних пестощів. Або всім відома кишкова паличка, яка дуже корисна в кишківнику, синтезуючи зокрема вітамін К, потрапивши в піхву або в уретру, часто стає причиною простатиту, кольпіту та інших запальних захворювань внутрішніх статевих органів у чоловіків та жінок», — додає Олексій Себро.

Щоби не йти до лікаря, коли запальні процеси вже почались, не забувайте про гігієну, а також про презервативи (або латексні серветки).

До сексолога варто піти не тільки, якщо ви хочете повернути гармонію у стосунки, а й щоб стати більш сексуально грамотним.

«Від багатьох  пацієнтів можна почути скарги про проблеми в інтимному спілкуванні. Це стосується і молодих пар і тих, хто має досвід. Одна з причин — довгий період табу теми сексу в суспільстві, коли на частину людської природи накладається кліше, що це — гріх», — зауважує уролог.

А через сором, який відкладає візит до уролога, гінеколога, сексолога, варто переступити.

«Сором з питань власної статевості формується з дитинства і може бути наслідком неправильного статевого виховання. У когось таке відношення зберігається все життя. У будь-якому випадку, як нормально піти до стоматолога полікувати зуби, так і нормально вирішувати непорозуміння з партнером чи індивідуальні проблеми у статевій сфері», — зауважує сексолог.

«Сексуальність — така ж здорова сфера життя, як і будь-яка інша. Вона потребує такої ж уваги, яку ми приділяємо своєму зовнішньому вигляду, стану ротової порожнини чи стану своєї домівки», — переконує Святослава Федорець.

Читайте також: Романтична урбаністика. Як пов’язані між собою побачення та міські простори

Де шукати у Франківську фахівців, які покращують сексуальне здоров’я

На жаль, у комунальних лікарнях та поліклініках посад сексолога та сексопатолога немає. Тут оглядають та консультують гінекологи й урологи. До них записатися на прийом можна безпосередньо. Контакти можна знайти на сайті міської лікарні.

Записатись на прийом фахівця також можна на сайті Асоціації сексологів та сексотерапевтів України.

Якщо є проблема з зачаттям дитини, то з цим допоможуть у жіночих консультаціях, а також у Прикарпатському центрі репродукції людини.

Урологи та гінекологи працюють у багатьох франківських приватних клініках. Перелік закладів можна поглянути тут. Тут прийом коштує у середньому 300-400 гривень. Ціна включає спілкування та первинний огляд. Якщо додатково здаєте аналізи, то й сума буде більшою.

P.S.

І не забувайте любити себе і своє тіло. А також бути сексуально здоровими та обізнаними — це робить життя більш наповненим.

*Так, «Куфер» вживає фемінітиви, але на прохання Святослави Федорець ми підписали її саме як сексолога.

 

Головне зображення та ілюстрації: Sex Education (Netflix)

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: