fbpx

Коляда рішає: де слухати карпатські, джазові та театральні колядки

Різдво має безліч традицій, і одна з них — колядки. Частину з них знає практично кожен (як, наприклад, всесвітньо відомий «Щедрик»), частину ж цих обрядових пісень заспіває далеко не кожен.

Якщо ж ви хочете пройтись вертепом по місту або завітати до знайомих, «Куфер» пропонує до цього підготуватись і для настрою переслухати колядки, а вони бувають дуже різні. 

Вивчити слова

Навіть вертеп може стати діджиталізованим. У 2015 році в Івано-Франківську тоді ще студенти Северин Пархоменко та Тарас Сливка створили мобільний додаток з колядками.

Ця програма може стати в нагоді тим, хто хоче вивчити слова (й акорди) найрізноманітніших колядок — як українських, так й іншомовних. Також у додатку можна знайти щедрівки, віншування, засівання — тобто, усі необхідні пісні для зимового періоду свят.

Скачати онлайн-колядник безкоштовно можна у Google Play Market.

Слухати

Безсмертна класика

Перш ніж почати співати колядки, варто послухати, як їх співають інші. Для цього не обов’язково одразу вирушати в етнологічну експедицію чи шукати архівні записи: щороку українські музиканти переосмислюють старі колядки та переспівують їх по-своєму.

  • закарпатська колядка «Ішла звізда» від Аліни Паш
  • «Народився Бог на санях» у виконанні Христини Соловій
  • «Ой сивая та й зозуленька» від музиканта-мультиінструменталіста Гордія Старуха
  • «На городі, на кургані» від гурту Torban
  • «Небо і земля» з різдвяного альбому Тіни Кароль

Карпатські колядки

Онлайн-проєкт Carpathian cult збирає чимало цікавих фактів про культуру і життя у карпатських селах. Та напередодні свят автори проєкту виклали окремий плейлист з автентичними колядками, які співають у гуцульських селах.

«Наше Різдво»

У 1999 році лідер гурту «Плач Єремії» Тарас Чубай разом з Андрієм Підлужним, Юлією Лорд та «Скрябін» записав альбом «Наше Різдво». Це традиційні українські святкові пісні у авторських аранжуваннях.

Послухати альбом можна, наприклад, тут:

Можна також переглянути ефір програми «Меломанія», що виходила на 1+1, де «Наше Різдво» презентували «Нічлава», «Скрябін», Юлія Лорд і Тарас Чубай

На цьому стосунки Тараса Чубая з Різдвом не завершились. У 2017 році він випустив вже сольний альбом, що отримав назву «Наше Різдво (Продовження»).

Послухати його можна на Spotify, Deezer, Google Music, Apple Music.

«Щедрий вечір з добрим jazzом»

Львівський джазовий гурт ShokolaD добре відомий своєю любов’ю до джазового переосмислення всім відомих пісень і тягою до української музики. Наприклад, нещодавно вони записали триб’ют-альбом, присвячений пісням композитора Володимира Івасюка.

Мають вони й святкову платівку. «Щедрий вечір з добрим jazzом», що вийшла у 2015 році, особливо хочеться відзначити за колядку на слова Богдана-Ігоря Антонича «Народився Бог на санях».

Послухати альбом можна на Spotify.

Дивитись

Різдво з «Піккардійською терцією»

Акапельне Різдво у львівському Гарнізонному храмі Петра і Павла влаштувала у 2013 році «Піккардійська терція». Гурт виконував як українські колядки, так й інші популярні пісні.

Фестиваль «Наше Різдво»

У 2008 році в Києві відбувся перший концерт-дійство «Наше Різдво», що відтворював традиційний український вертеп. Чорта грав Остап Ступка, Янгола — Олександр Положинський, а сам концерт зібрав на одній сцені чи не всіх можливих артистів.

Різдвяний концерт Руслани

Продовжити занурення в атмосферу 2000-х можна за допомогою музичного фільму «Різдвяні легенди» (який насправді є телеверсію концерту Руслани, який та давала в 2002 році у львівському оперному театрі).

Різдвяні Карпати, дикі танці, старі колядки та спогади про те, яким було українське телебачення 18(!) років тому — чим не подарунок на свято?

Розколяда «Дай Боже!»

Відносно новою святковою традицією можна вважати розколяду, яку влаштовують у львівському театрі імені Леся Курбаса. «Серцем» концерту є гурт Kurbasy, до якого входять Наталія Рибка-Пархоменко, Марія Копитчак і Мирослава Рачинська. Утім, в самому дійстві беруть участь й інші актори театру.

P.S.

Не забудьте про геть некласичну колядку від Drumтиатр, спільного електронного проєкту двох письменників — Юрія Іздрика та Григорія Семенчука. Хоча з нею ви навряд виступите перед родинним колом.

І не забувайте про один зі старих різдвяних віршів Сергія Жадана, який він виконує з «Собаками» (але дітям цей трек краще не вмикати).

 

Читайте також:

Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: