До Великодня залишається кілька днів. І якщо ви ще не визначились, що саме хотіли би приготувати до святкового столу, у редакції «Куфера» є кілька ідей.
Ми звернулись до франківської журналістки Ольги Мончук, письменниці Леони Вишневської та зазирнули до української кулінарної класики — книжки рецептів Дарії Цвєк, аби обрати три різних і незвичних рецепти. Це традиційна покутська баба, італійський великодній кекс та сирна паска.
Сирна паска
У Франківську Ольга Мончук відома не лише як журналістка, але й завдяки своєму кулінарному блогу «Кулінарні варіації вар’ятки».
Серед її великодніх рецептів ми обрали сирну паску.
Інгредієнти:
- 1 кг м’якого домашнього сиру
- 4 жовтки
- 200 г масла кімнатної температури
- 200 г цукру
- 200 мл 33% вершків
- 1 пачка ванільного цукру
- цедра з 1 лимону
- 100 г кураги
- 100 г родзинок
Для помадки:
- 100 г чорного шоколаду
- 40 г масла
- 160 г вершків чи солодкої сметани
Перевага цієї паски полягає в тому, що для неї не потрібна спеціальна форма — підійдуть і пластикові упаковки від різноманітних молочних продуктів.
Рецепт розрахований на три сирні паски.
Родзинки треба промити і залити гарячою водою. Курагу порізати і також залити кип’ятком, залишити запарюватися. З лимона за допомогою тертки зняти цедру.
Сир перетерти через сито, вершки збити в пишну масу, а вершкове масло — з цукром.
Жовтки збити міксером (чи вінчиком) до світлої пишної маси на водяній бані. Для цього потрібно довести до кипіння воду. Коли вода закипить — зменшіть вогонь, поставте зверху миску з жовтками і збивайте. Вода не має сильно кипіти.
Вилийте в сир жовткову суміш, додайте ванільний цукор та цедру лимона, змішайте з допомогою блендера. Тоді додайте збиті масло та вершки — і знову збийте блендером.
До суміші додайте запарені і відтиснуті родзинки та курагу, легенько вимішайте.
У дні форм для пасок зробіть кілька прорізів — для стікання сироватки. Складіть марлю у два-три рази і вистеліть нею кожну форму. Кінці марлі бажано закріпити резинкою, щоб не сповзали. У кожну форму викладіть сирну масу, злегка втрамбовуючи.
Відкотіть кінці марлі і накрийте ними паску, а далі накрийте кришкою. Переставте форми з пасками в тарілки чи мисочки, а зверху покладіть вантаж. Ним може бути все, що спаде на думку — наприклад, закрутки. Поставте паски до холодильника на 12-24 години, час від часу зливаючи рідину, котра стікатиме.
Наступного дня зніміть вантаж, кришку, розгорніть марлю та переверніть паску на тарілку, після чого акуратно зніміть марлю.
Коли паски готові, можна приготувати помадку. В каструльці розтопити до однорідної маси шоколад, вершки та масло. Трішки остудити і полити шоколадною сумішюю паски. І знову поставити їх до холодильника, щоб глазур застигла.
Панеттоне
Італійські кекси панеттоне зовні схожі на українські паски — високі, з родзинками чи горіхами. Утім, на смак і за рецептом вони помітно відрізняються від українських традиційних рецептів.
Як готувати таку смачну святкову випічку розповідає франківська письменниця та авторка кулінарного блогу «Запитай у Едіт» Леона Вишневська.⠀
Інгредієнти:
- 1 столова ложка (або 11 грам) сухих дріжджів
- 200 г теплої води
- 100 г цукру
- 2 жовтки
- 120 мл нейтрального йогурту
- 1 чайна ложка ванільного екстракту
- 1 столова ложка цедри лимону
- 100 г родзинок
- 100 г сушеної журавлини
- 1 столова ложка вершкового масла
- 50 г цукрової пудри
- 600 г борошна
Дріжджі розведіть у теплій воді, додайте дрібку цукру. Залишить опару в теплому місці на 15-20 хвилин до утворення пінки зверху.
Додайте до готової опари жовтки, йогурт, розм’якшене вершкове масло, ваніль, лимонну цедру, дрібку солі і починайте поступово просіювати борошно.
Замісіть м’яке, еластичне тісто і залишіть його на годину в теплому місці, щоб воно підійшло.
Сухофрукти посипте цукровою пудрою і, коли тісто підійде, введіть їх у тісто. Викладіть майбутній кекс у форму для випікання і залишіть його на кілька годин, щоб тісто ще раз підійшло (воно має піднятися до країв форми).
Випікати 45 хвилин при температурі 175°С.
Баба покутська
Певно, найвідоміша франківська кулінарка Дарія Цвєк залишила не один рецепт святкової випічки. Ми пропонуємо звернути увагу на покутську бабу.
Тісто:
- 1 кг борошна
- 1 склянка молока
- 15 жовтків
- 100 г дріжджів
- 300 г вершкового масла (або маргарину)
- 400 г цукру
- 100 г родзинок
- 0,5 чайної ложки солі
- ванілін
Помадка:
- 1 білок
- 250 г цукрової пудри
- Сік з 1 лимона
- Ванілін
У теплому молоці розвести дріжджі з 1 столовою ложкою цукру і 3 столовими ложками борошна і поставити, щоб почали бродити. Каструлю з жовтками, цукром і ваніліном поставити у більшу каструлю, в якій кипить вода, і збивати жовтки, поки не утвориться однорідна пухка маса. Дати їй охолонути.
Приготовлену раніше розчину посолити і влити в посуд з борошном, додати збиті жовтки і вимісити. Під кінець вимішування влити розтоплений маргарин і знову місити, поки жир рівномірно розійдеться в тісті, додати перебрані і помиті роздинки, знову перемісити, накрити і поставити тісто в тепле місце, щоб підійшло.
Потім частину тіста перекласти у змащену вершковим маслом, посипану сухарями і вистелену промащеним пергаментним папером форму, заповнивши її на 2/3; накрити і поставити, щоб воно підросло.
Тоді змастити білком і пекти в гарячій духовці (190-200 С) протягом 45 хв. Спечені баби можна змастити білковою помадкою.
Помадку приготувати так: збити міксером або розтерти дерев’яною ложкою білки з цукровою пудрою до утворення однорідної пухкої маси, додати до смаку лимонний сік або лимонну кислоту, ванілін.