fbpx

Газові питання. Як змінити постачальника у Франківську та чому у вас дві платіжки

З 2020 року в Україні триває газова реформа, через яку ми всі відчули зміни: з’явилося кілька постачальників газу з різними тарифами, а також додалася одна платіжка за газ. Що відбулось з газом для населення та як змінити компанію-постачальника «Куфер» розпитав завідувача Сектору Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг в Івано-Франківській області Володимира Серединського.

Що взагалі відбулось?

До 1 серпня 2020 року ціни на газ встановлював Кабінет Міністрів України, і за постачання газу населенню відповідала держава.

1 серпня 2020 року в Україні запрацював конкурентний ринок природного газу для населення. Відмовитись від державного регулювання ціни на газ було однією з вимог Міжнародного валютного фонду для чергового кредиту.

В результаті з’явилися інші газопостачальні компанії, які самостійно встановлюють ціну на газ. Якщо споживача не влаштовує сервіс та тариф постачальника, він може його змінити. При потребі це можна зробити кілька разів.

Чому приходять дві платіжки?

З 1 січня 2020 року споживачі отримують дві платіжки:

  • за газ як товар — ці гроші ви платите компанії-постачальнику
  • за розподіл (доставку) газу — ці гроші отримує оператор газорозподільних мереж

Як пояснює Володимир Серединський, плата за доставку газу не є новим чи додатковим платежем. Раніше вона була включена в загальну ціну спожитого газу, а люди отримували одну платіжку.

В Івано-Франківську гроші за доставку газу отримує АТ «Івано-Франківськгаз» (що експлуатує та утримує газові мережі).

Тариф на доставку газу встановлює Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг. Розмір плати визначається для кожного споживача індивідуально, залежно від обсягу спожитого газу раніше.

У лютому тариф був 2,15 грн за м³.

Які є постачальники газу?

Найпопулярніші компанії, які постачають газ франківцям:

1. ТОВ ГК «Нафтогаз України»

Засноване дочірньою компанією «Газ України» НАК «Нафтогаз України». Директор — Максим Рабінович. Деталі можна знайти на сайті.

Тариф — 6,86 грн за м³.

2. ТОВ «Івано-Франківськгаз збут»

Власність акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Івано-Франківськгаз». Власник – Михайло Сурков, директор – Юрій Пилипів.

Деталі можна знайти на сайті.

Тариф — 6,99 грн за м³.

3. ТОВ «Прикарпатенерготрейд»

Власність Тараса Гнатюка. Деталі є на сайті.

Тариф — 6,99 грн за м³.

Також на території області ліцензію на постачання газу мають:

  • «Газпромсервіс», «Галенерго-Рогатин», «Осова» — Рогатин;
  • «Західнадресервіс» — Богородчани;
  • «Рожнятівнафта» — Цінева;
  • «Карпатнафтохімік» — Калуш;
  • «Газсервіс» — Долина;
  • «Нафтохімік Прикарпаття» — Надвірна;
  • «Надраенерджі», «Добробутнафтогаз», «Нафтогазова компанія «Бангаз», «ІФ Енергія» — Івано-Франківськ.

Як перевірити, чи мій постачальник надійний?

У постачальника газу має бути відповідна ліцензія Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Перевірити, чи чинна ліцензія, можна на сайті Нацкомісії у вкладці «Ліцензійний реєстр». У завантаженому документі подивіться графу «статус ліцензії».

Також на цьому сайті є повний список постачальників природного газу: натиснути вкладку «природний газ», далі «перелік постачальників природного газу». Їх понад пів тисячі, але врахуйте, що ще не всі створили інфраструктуру для роботи з клієнтами (контакт-центри, системи формування платіжок тощо).

Скільки коштує газ в березні?

У зв’язку з пандемією коронавірусу у січні Кабмін обмежив ціну на газ для побутових споживачів: вона має бути не вище, ніж 6,99 грн за м³. Рішення діятиме під час карантину, але не довше, ніж до 31 березня 2021 року. До цього ціна за паливо у франківських газопостачальників становила від 7,22 до 9,89 грн за м³.

Чому у різних постачальників різні ціни?

Газ у всіх постачальників однаковий, але дехто зменшує тариф, щоб привабити клієнтів.

При виборі компанії можна також орієнтуватись на сервіс, умови співпраці, акції та бонуси, які пропонують споживачу. Також варто запитати про враження від компанії у користувачів її послуг, прочитати відгуки у соцмережах та у ЗМІ.

Як обрати нового постачальника?

Пропозиції від постачальників та інформацію про них можна знайти:

Також на сайті YouControl можна глянути, які судові справи мала компанія й чи відповідально виконує свої договірні зобов’язання.

Що далі, як його змінити?

Після вибору постачальника, перевірки чинності ліцензії, треба:

1. Завантажити на сайті компанії, заповнити та надіслати заявку-приєднання. Це можна зробити онлайн, відправити заявку на електронну пошту або ж зробити це у відділенні компанії.

Але врахуйте: щоб зробити це онлайн, потрібний кваліфікований електронний підпис (КЕП). Його можна отримати, наприклад, через банк або ДП «Дія» (ось тут є перелік установ, які його роблять)

У заяві слід вказати ЕІС-код. Його можна знайти на платіжці про розподіл газу, в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу чи персональному кабінеті операторагазорозподільних мереж.

2. До заяви треба прикріпити такі документи:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • документ про право власності чи право користування приміщенням;
  • інші документи, які може вимагати постачальник (наприклад, останній рахунок за постачання чи розподіл газу).

Якщо газопостачальника змінює не власник приміщення, а орендар чи довірена особа, то до попереднього списку додаються:

  • довіреність;
  • копія паспорта та ідентифікаційний код власника.

3. Після подачі документів — очікуйте на повідомлення від нового постачальника про дату, з якої буде здійснюватися постачання газу.

«Нова компанія розглядає документи та приймає рішення. Вона має для цього 20 днів, але конкуренція змушує реагувати швидше. Зазвичай постачальник зв’язується з клієнтом за 2-3 дні, а вся процедура оформлення триває близько 10 днів», — пояснює Володимир Серединський.

А що робити зі старим постачальником?

Повідомляти вашому старому постачальнику, що ви його міняєте, не треба. Новий постачальник сам повідомляє про це на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи. Тож старий постачальник дізнається про це автоматично.

«Споживач не контактує зі старим постачальником та не зобов’язаний утримувати довідку про відсутність боргу», — додає Володимир Серединський.

Як дізнатись, чи є борги за газ?

Старий постачальник протягом 6 тижнів має надіслати вам остаточний рахунок за спожитий газ. Якщо у вас є борг, його треба сплатити протягом 10 днів.

Якщо ви не погоджуєтеся із сумою боргу, варто звернутися до суду. До слова, наявність боргу для деяких компаній є підставою для відмови у підписанні угоди.

Головне фото: John-Mark Smith

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: