fbpx

6 способів зробити зимові свята екологічними

Напередодні Нового року та Різдва ми схильні робити багато ситуативних покупок: ялинкові прикраси, гірлянди чи блискітки. А ще треба обрати подарунки, загорнути їх, можливо, надіслати поштою.

Усе це, з одного боку, є приємними святковими турботами, проте водночас є серйозним викликом для тих, хто протягом року намагається не створювати додаткових відходів. Тож головна експертка в редакції «Куфера» зі свідомого споживання Олександра Сосніна пояснює, як підготуватись до свят і при цьому не нашкодити планеті. 

Грудень — місяць суцільних спокус у вигляді непотрібного мотлоху. Похід до Jysk’у або «Епіцентру» перед святами перетворюється у зачарований квест. Тут уявляєш себе персонажем казки, де тобі заборонено торкатися всіх блискучих дрібничок — інакше вони почнуть множитися й заповнять собою увесь простір. 

Від необдуманих покупок може втримати хіба лавина роботи або відсутність грошей на картці. А ще написання інструкції про те, як пережити свята екологічно.

Бо соромно писати про екологію й купувати непотріб, що навіть не переробляється.

Скажіть блискіткам «Ні»

Звертайте увагу на скляні кулі, іграшки з дерева та тканини. Прикраси для ялинки мають бути без блискіток — океанам не потрібно ще більше мікропластику. Дощик можна замінити власноруч зробленими гірляндами з переробленого паперу або із залишку обгорток для подарунків. 

Фото: lenagorbachova / Instagram
І заради Бога Землі, не купуйте щосезону нові ялинкові іграшки, бо Pantone оголосили новий колір року.

Через відсутність сонця зараз особливо сильно хочеться оточити себе світлом, тобто вогниками та свічками. Відмовтеся від гірлянд на батарейках на користь світлодіодних гірлянд, що під’єднуються до електромережі.

А замість парафінових свічок придбайте соєві. Вони не містять токсичних речовин, оскільки виготовлені з соєвої олії, яка, до того ж, є відновлювальним ресурсом, на відміну від нафти, з якої роблять парафін. 

До речі, купувати різдвяний декор можна не лише в «Епіцентрі». Знайти вінтажні скляні шишки, кулі зі снігом всередині та хатинки-підсвічники можна у крамницях вживаних речей (або покопирсатися на горищі у батьків — раптом ваша мама ще не читала книг Марі Кондо про мистецтво прибирання).

#залишялинкувлісі

«Куфер» вже писав про те, яку ялинку краще обрати: живу чи штучну.

Та насправді існує й третій варіант вирішення цієї дилеми — альтернативна ялинка. Святкове дерево можна зробити з будь-чого: з книжок, з пляшок з-під вина, з драбини або сухих гілочок. Одного року я робила ялинку з книжок, а якось надихнулася прикладом знайомої твітерянки, яка прикрасила велосипед клубками ниток — моя версія була зі звичайною гірляндою.

Іноді замість ялинки достатньо велосипеда

Шукати ідеї для альтернативної ялинки можна на Pinterest або в Instagram за хештегом #alternativechristmastree. Останні кілька років львівська крамниця «Щось цікаве» популяризує український хештег #залишялинкувлісі та ідею альтернативних ялинок.

Пофантазуйте, використайте ті матеріали, що вже маєте вдома, а якщо нічого не придумаєте — завжди можна просто прикрасити вазон. 

«Потворний» светр і сентиментальні знахідки

Щоб створити святковий настрій друзям, не обов’язково купувати нову й дорогу річ. Спечіть імбирне печиво або штолен, а у секондах пошукайте «потворний» різдвяний светр

Ugly Christmas sweater — це яскравий светр з кумедними святковими малюнками, балабонами тощо. У 1990-х та 2000-х такі светри були жартівливим подарунком, а тепер у США щороку проводять конкурси на найкращий «потворний» різдвяний светр.

Пам’ятаєте, як у серіалі «Друзі» Чендлер знайшов для дівчини, яка йому подобалася, перше видання її улюбленої дитячої книжки — «Вельветового кролика»? Такий сентиментальний подарунок можна спробувати знайти у букіністичних крамницях.

Кілька років тому я випадково натрапила на старе видання книжки свого дитинства «Karolcia» польської письменниці Марії Крюгер, і вона стала для мене теплим привітом зі старої квартири у спальному районі Житомира, де я читала її на теплому залитому сонцем балконі, перебираючи в руках намистинки. Такі зворушливі подарунки для мене є найціннішими, і приємно ще й знати, що комусь вже непотрібна річ отримала нове життя.

Для пакування подарунків використовуйте перероблений папір або повторно використовуйте збережені обгортки з ваших подарунків.

Якщо ж надсилаєте щось друзям та рідним в інші міста, запакуйте подарунки власноруч вдома — у вашій шафі, певно, знайдеться кілька картонних коробок. При пакуванні використайте малярний скотч замість звичайного, та перев’яжіть шпагатом для надійності. «Нова Пошта» хоч і відмовилася від пінопласту, але поліетиленову плівку й скотч поки що використовує.

А ще, не соромтеся передаровувати подарунки, які вам непотрібні — ліпше, нехай ця річ принаймні матиме шанс принести комусь користь перш ніж опиниться на смітнику.

Подарунок в смартфоні

Якщо ви вже вийшли на новий рівень екосвідомості та не хочете продукувати жодного сміття, є подарунки, які не потребують пакувального паперу та коробок. Підписка на Netflix, Bookmate або Spotify, онлайн-курси на Udemy або подарунковий сертифікат у Steam — це практично і без відходів.

І давайте цього разу без відра олів’є 

Так-так, перше січня прекрасне тим, що не треба нічого готувати — цілий день можна доїдати салати, які не подужали у новорічну ніч. Та під час планування святкового меню, розрахуйте свої сили, щоб пізніше не довелося викидати продукти та страви, що зіпсувалася.

У 2017-му році громадська організація ReThink разом з Українським клубом аграрного бізнесу проводили опитування, щоб визначити, скільки їжі українці викидають під час новорічних свят — тоді відсоток недоїдків, які опинялися на смітнику, склав 15% від усіх придбаних продуктів. 

Будьте відповідальними — купіть стільки їжі, скільки зможете з’їсти ви, а не двадцять уявних кремезних козаків.

Плюс одна причина не запускати феєрверки

Феєрверки у новорічну ніч — це красиво, але на цьому переваги такого дійства закінчуються. Окрім очевидних ризиків при необережному поводженні з піротехнікою, феєрверки є шкідливими для довкілля. Вони виділяють в повітря дим та мікропил, що може містити важкі метали та інші токсичні речовини.

В той час, як у деяких країнах діє заборона на використання піротехніки приватними особами без спеціальної ліцензії, українці мають додатковий привід не запускати салюти.

Війна на Сході України триває, і потужний звук феєрверків може стати травматичним тригером для учасників бойових дій та переселенців, які пережили обстріли.

Наче все просто в теорії, правда ж? Менше пластику й необдуманих покупок, більше повторного використання вживаних речей, розумне планування. Якщо ж буде складно, просто уявіть себе персонажем якоїсь магічної історії, де ваша місія — якщо й не врятувати Землю, то принаймні не нашкодити їй ще більше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: