fbpx

Є питання: що не так з новим виглядом готелю «Дністер»?

Вже кілька років у центрі Івано-Франківська тривають роботи у готелі «Дністер». Утім, те, що мало бути реставрацією, фактично нею не стало: проєкт штрафували за порушення під час проведення цих робіт.

«Куфер» разом з дизайнером та архітектором Юрієм Хмельовським пояснює, чому саме не варто захоплюватись оновленим виглядом готелю.

Чому готель «Дністер» — важлива будівля для міста?

Будівлю на нинішній вулиці Січових Стрільців звели ще у 1913 році. Готель, при якому також працювали ресторан, кінотеатр та крамниця, назвали «Австрією». Після Першої світової війни, коли влада у місті змінились, готель перейменували на «Варшаву».

У часи ЗУНР (особливо коли в 1919 році Івано-Франківськ став її столицею) тут жив президент ЗУНР Євген Петрушевич, а також зупинялись Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко.

Для міської (та загальноукраїнської) історії цей готель особливо важливий через дві події:

  • 3 січня 1919 року тут був підписаний Акт злуки УНР та ЗУНР.
  • У пам’ять про цю подію в січні 1990 року саме звідси починався Ланцюг єдності: коли майже 3 мільйони людей, тримаючись за руки, створили ланцюг від Івано-Франківська до Києва.

Що не так з його реставрацією?

У червні 2016 року готель закрили на реставрацію. Але щось пішло не так.

1. Будівля стала вищою

Якщо придивитись до старих фотографій і порівняти їх з тим, як будівля виглядає сьогодні, можна помітити: під час робіт суттєво підняли дах.

Модель реконструкції готелю (вигляд з вулиці Січових Стрільців)

Порівняйте на ілюстрації нижче: праворуч — старий дах, ліворуч — новий.

Порівняльна модель реконструкції готелю (вигляд з вулиці Шевченка)

Це можна помітити, якщо порівнювати фотографії фасаду. Зверніть увагу на кількість мансардних вікон (на даху над карнизом): колись було одне, зараз над ним додали ще один ряд.

Приблизно 1920-ті, 2012, 2020

Не було й вікон-вітрин на останньому поверсі під вежею.

Зміну висоти будинку можна помітити і на фотографіях з процесу будівництва. На них видно додаткові колони, які надбудували.

Серпень 2017-го року

2. Змінили матеріал покриття даху

Це помітно на попередніх фотографіях: якщо ще в 2012 році дах було вкрито старою червоною черепицею, то зараз будівля вкрита металевим покриттям чорного кольору.

3. Вежа з годинником іншої форми

Колись на даху готелю справді була дерев’яна вежа з годинником. Її можна побачити на старих фотографіях. Оригінальна вежа згоріла ще у 1998 році.

Проте, знов же таки, нова вежа не схожа на стару ані за висотою, ані за формою куполу чи шпилю, ані за виглядом самого годинника.

4. Колір фасаду та вікна

Раніше будівля готелю була іншого кольору (це видно на кольорових фотографіях до ремонту).

Зараз це не так: частину споруди перефарбували у світлий колір, інша частина лишилась сірою з червоними вставками. У підсумку маємо одну будівлю, пофарбовану по-різному.

А також змінили частину вікон — на вікна іншої форми.

Вигляд на будівлю готелю з вулиці Січових Стрільців

Що взагалі можна робити зі старими будівлями?

Є кілька варіантів, як архітектори можуть працювати зі старими будівлями:

  • Реставрація — це максимально обережне відновлення оригінального вигляду будівлі, включно з її внутрішнім оздобленням та будівельними конструкціями.
  • Реконструкція — це перебудова будівлі, коли можуть змінюватись його розміри та/або призначення.

Згідно з українським законодавством, пам’ятки архітектури можна тільки реставрувати. А готель «Дністер» є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Читайте також:

Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: