fbpx

Станіславське море. Як змінювалось франківське озеро за свою історію

Хоча зараз важко уявити Івано-Франківськ без озера, насправді міське озеро — штучне і з’явилося лише в 1955 році (раніше на цьому місці була лише невелика водойма). «Куфер» разом із краєзнавцем Іваном Бондаревим розповідає, яких змін зазнало міське озеро за час свого існування.

Як і коли з’явилось озеро? 

Це не перше штучне озеро в місті — дрібні штучні озера існували в сусідньому парку (тоді — приватному парку барона Ромашкана) з середини ХІХ століття. На них містяни катались на човнах, а взимку влаштовували ковзанки та навіть грали в хокей. Але цього було малувато.

У 1954 році радянська влада прийняла рішення, що місту потрібне центральне міське озеро площею 36 га та глибиною від 3 до 5 м. Для цього треба було викопати 98 тисяч кубометрів ґрунту, укласти дамбу, впорядкувати прилеглу територію. Озеро копали на болотистій місцевості, де річка Бистриця мала кілька протоків.

План озера, яким його бачили в радянський час

«Будувалося воно спільними зусиллями: приходило багато людей, колективами. На будівництві працювала передова тогочасна техніка: скрепери, бульдозери, грейдери та катки. За радянським звичаєм, збудувати об’єкт намагались у рекордні строки (впорядкували озеро за один рік), використовуючи для цього суботники, на які «приганяли» людей з лопатами — працівників підприємств і відомств та, зрозуміло, студентів і учнів», — каже Іван.

Які були його функції?

За ідеєю радянських розробників, міське озеро, площею 36 гектарів, мало стати улюбленим місцем відпочинку містян.

Озеро в місті з'явилось саме через потребу великої рекреаційної водойми. Тож в радянський час тут відпочивало багато містян

Є й на озері місце, куди мешканці ходять по джерельну воду. До речі, згадане джерело — це чи не єдиний, окрім опадів, наповнювач озера протічною водою. Без нього Станіславське море почне міліти, як пересохлі ставки, і зрештою перетвориться на болото.

Прокат човнів від початку створення озера був однією з популярних послуг ще з 1950-х

Як змінювалось озеро? 

В 1969 році була масштабна реконструкція озера. Тоді водойму чистили, бо вона заросла водоростями, спускали воду, а потім знову наповнювали.

Наступна чистка від бруду була у 1980-х роках і тривала понад два роки.

Панорама озера. Приблизно 1980-ті роки

«Форма та структура озера залишилася незмінною. Єдина відмінність — міст на Острів кохання був дерев’яним, а не бетонним. А територію, що біля входу з Мазепи, заставили бруківкою — раніше там була тополина алея», — розповідає краєзнавець.

З 2014 року територію довкола озера забудовують багатоповерхівками. Проте за словами Івана Бондарева, це створює небезпеку для водойми: якщо надмірну забудову не припинити, то без притоку свіжої води, черпаючи її тільки з опадів, озеро почне міліти, а через забруднення каналізаційними стоками з новобудов перетвориться на болото.

2020 рік. Прогулюючись берегом озера важко не помічати багатоповерхівки

Остання реконструкція озера почалась у квітні 2017 року. Завдяки реконструкції озеро мають перетворити на єдину відпочинково-рекреаційну зону, що починатиметься від центру і продовжуватиметься аж до озера.

Так територія біля озера виглядає весною 2021 року

Головне фото: Роман Тихий

У матеріалі використані фото Куфера, а також фото зі збірок Краєзнавчого музею, Леоніда Орла та Наталі Кірюхіної, опубліковані на Репортері

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: