fbpx

Сквери та парки, де можна ховатись від спеки: 14 місць в Івано-Франківську

Якщо вам теж набридло гуляти виключно центром та парком Шевченка, то цей гайд для вас. Редакція «Куфера» пропонує пройтись найцікавішими (найдивнішими, найгарнішими) скверами,  дворами та вулицями міста.

Сквер Слави

Колись сквер мав назву Повиставова площа. У 1875 році на цій площі відбувалась сільськогосподарська виставка, потім там виступали мандрівні театри і цирки-шапіто. Після Другої світової війни ця територія перетворилась на щось середнє між пустирем та закинутим садом.

У 1946 році радянська влада вирішила відкрити тут меморіальний комплекс в пам’ять про солдатів, які загинули під час війни. Частиною цього комплексу є й братські могили солдатів: після завершення війни їх перепоховали тут, хоча перед цим захоронення були розкидані по місту. Територію реконструювали в 1967 році, тоді ж тут і з’явилась скульптура матері з двома дітьми.

Де знайти: на перехресті вулиць Лепкого та Гаркуші. 

Сквер на вулиці Ґрюнвальдській

Сама вулиця була закладена у 1908 році для того, щоб скоротити шлях від вокзалу до центру міста. Свою назву вона отримала за два роки на честь 500-річчя перемоги у битві 1410 року польсько-литовсько-української армії над хрестоносцями під Грюнвальдом.

Частиною цієї вулиці є сквер, який оновили у 2019 році. Тут облаштували територію, замінили покриття та встановили нові освітлення та лавочки.

Де шукати: біля міського суду, що на вулиці Ґрюнвальдська, 11.

Фото: Центр розвитку міста та рекреації

Сквер на Валах

Нинішнього вигляду сквер набув у 2001 році. Але взагалі цей сквер — пам’ять про колишні оборонні вали та бастіони станіславської фортеці.

Під час будівництву палацу (який розташований поблизу) поруч насипали величезні вали — щоб підняти будівництво над іншими будівлями міста. На валах шириною 30 метрів височіли два бастіони, які були оточені високими дубовими стінами. Проте коли в XIX столітті нова австрійська влада вирішила знести стіни фортеці, аби розширити місто, на вивільненій території розбили новий міський сквер, що тоді називався Гетьманські вали.

Де шукати: у центрі міста, за палацом Потоцьких.

Парк воїнів-визволителів (Піонерський парк)

У цієї території складна історія. Раніше тут продавали худобу, поки у 1920-х ринок худоби не перенесли. Місце залишалось вільним до кінця 1930-х, коли його перейменували на парк маршала Ридз-Смігли. Повноцінним парком його вже зробила радянська влада, яка назвала його Піонерським. В кінці 1980-х його перейменували на честь Воїнів-інтернаціоналістів, які брали участь в Афганській війні. А вже за незалежності він став парком воїнів-визволителів.

Де знайти: між вулицями Сестер Василіянок та Галицької.

Фото: Центр розвитку міста та рекреації

Сквер біля медичного університету

У 2012 році на центральній клумбі скверу встановили пам’ятник Руській трійці (Якову Головацькому, Маркіяну Шашкевичу та Івану Вагилевичу) — між іншим, перший в Україні. Ініціатором спорудження пам’ятника був історик і краєзнавець Богдан Гаврилів.

Де знайти: на вулиці Лесі Українки, поруч із центральним корпусом Івано-Франківського національного медичного університету.

Площа Міцкевича

Одна з найстаріших площ міста водночас одне з найпопулярніших місць для відпочинку. Площу заклали у 1870-х і відтоді вона жодного разу не змінювала своєї назви.

У 1898 році з нагоди святкували 100-річчя від дня народження Адама Міцкевича на площі встановили пам’ятник (хоча поет жодного разу в місті не був). Свого сучасного вигляду він набув у 1930 році: пам’ятник постраждав під час Першої світової війни, тож довелось змінювати п’єдестал та переставити його в інше місце на площі.

Де знайти: між вулицями Грушевського та Лесі Українки.

Сквер біля Вічевого майдану

Сквер вже майже сто років є однією з частин Вічевого майдану, між фонтаном та вулицею Мазепи. Цей сквер був відкритий у 1827 році і назвали Краттерівкою. Краттерівка була першим громадським парком у місті.

Пізніше сквер трохи зменшили, і він став звичайною площею.

Де знайти: розташований на перехресті вулиць Галицької, Бельведерської та Мазепи.

Сквер на вулиці Страчених Націоналістів

Сквер відкрили у 2012 році, під час святкування 350-ї річниці міста. Тоді ж тут звели пам’ятник першій українській церкві у місті, яка раніше знаходилась на цьому місці.

Де знайти: біля ресторану «Fabbrica», поруч з міською Ратушею.

Сквер на вулиці Євгена Коновальця

Сквер облагородили в 2012 році: тоді тут встановили пам’ятник засновнику ОУН Євгену Коновальцю, а також лавочки та вуличне освітлення.

Де знайти: Коновальця, 80.

Сквер Героїв Чорнобиля 

У 2014 році в сквері відкрили пам’ятник «І мертвим, і живим, і ненародженим чорнобильцям Прикарпаття».

Де знайти: на розі вулиць Незалежності та Шухевичів.

Сквер на Молодіжній

Цей сквер був закладений радянською владою у 1950-х. Це друга за розміром зелена зона в місті, після парку Шевченка.

Де знайти: вулиця Молодіжна, між вулицями Парковою, Покутською та Української дивізії.

Фото: Центр розвитку міста та рекреації

Сквер «Первоцвіт»

Цього скверу могло й не бути, адже ця ділянка на Пасічній ризикувала бути забудованою. Проте через активну участь мешканців сквер вдалось зберегти, і в 2016 році його добряче оновили і заново відкрили.

Де знайти: вул. Галицька — Витвицького, 9.

Озеро поблизу школи-ліцею №21 (Озеро з лебедем)

У цього озера є ще одна назва — Цеголка, адже, колись тут був кар’єр, що забезпечував роботу цегельні.

З часом озеро дещо замулилось і засмітилось, проте протягом останніх кількох років (не без зусиль ініціативи фестивалю Сеанс міського сканування), озеро повертає своє значення для містян.

Де знайти: поблизу школи № 21 між вулицями Сахарова і Слави Стецько.

Привокзальний сквер

Сквер неподалік залізничного вокзалу сформувався у 1920-30-х роках. Раніше тут стояли двоповерхові кам’яниці.

Де знайти: знаходиться поруч із центральним вокзалом міста.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: