fbpx

Разом в онлайн. Як три франківські бізнеси об’єднались, щоб врятувати інших і ...

Креативна індустрія чи не першою відчула наслідки запровадження жорсткого карантину: замовники почали скорочувати всі не обов’язкові витрати, і різноманітна реклама стала не на часі. Водночас у бізнесів, які до початку пандемії мали тільки офлайнові точки, з’явилась потреба швидко і недорого перейти в інтернет. Тож три франківські креативні студії об’єднались, аби вижити самим (і все ж знайти клієнтів) й надати бізнесам комплексне рішення їхніх потреб.

Як різним проєктам вдалось працювати спільно та які нові таланти розкриває карантин — «Куфер» дізнався у засновника продакшн-студії Multimedia lab Василя Гошовського, співвласниць SMM-студії МЕДІА КІТ Юлії Безрукової та Мілени Вітровської, та засновника веб-агенції Artme design agency Володимира Яковчука. Усі разом вони — MMLcollaboration.

Від коворкінгу до партнерства

Василь Гошовський — молодий франківський підприємець, режисер та оператор. Заснував громадську організацію «Кінороби», що згодом трансформувалася у Multimedia lab. Лабораторія включає відео-фотостудію, студію звукозапису і місце, де представники креативної індустрії можуть збиратися для спільної роботи — коворкінг. Там всі четверо і зібрались.

Рік тому Володимир Яковчук був «звичайним стартапером, що шукав місце для роботи», а Мілена і Юлія стали резидентками лабораторії.

«У коворкінгу ми познайомились і подружились. Так у нас виникла перспектива хорошої співпраці», — розповідає Володимир.

У березні, після запровадження жорсткого карантину через пандемію коронавірусу, стало зрозуміло, що насувається криза. Тож необхідно вживати термінових заходів, аби врятувати бізнес. Довго не думали — від задуму до реалізації ідеї минув тиждень.

«Ми обговорювали, що треба за будь-яку ціну рятувати бізнес. До карантину ми все одно перебували в одному просторі, але більше як коворкери», — каже Василь.

«Наші компетенції якраз перетиналися. І ми вирішили, що було би добре їх об'єднати та запропонувати пропозиції щодо виходу в онлайн. Для цього в нас є все: ми можемо зробити і сайт, і контент, і його просування в соціальних мережах».

Об’єднання пройшло досить гладко й через те, що студії раніше перетинались в роботі, вважає Юлія. «Вася запропонував нам цю ідею, бо ми були резидентами лабораторії, тож він бачив, з якими проєктами ми працюємо. Також ми разом працювали над фільмом «Співає Івано-франківськтеплокомуненерго» — він як оператор, а ми робили SMM. Думаю, у нього склалося враження, що ми надійні».

«До того ж, певний час ми вели соцмережі MML, і він бачив нас в роботі», — додає Мілена.

Над проєктами колаборації працюють по двоє людей від Multimedialba і МЕДІА КІТ та троє від Artme.

Що пропонують

Карантин зрівняв всіх — принаймні малий бізнес опинився в однаково скрутному становищі. За словами співвласниць, під час карантину прибутки МЕДІА КІТ зменшились приблизно в п’ять разів. Частково це через те, що студія мала багато локальних клієнтів, які більше не могли собі дозволити просування в соцмережах. Веб-студія Artme також відчула наслідки карантину, адже частина проєктів заморозились, а ще частина повністю вийшли. Криза спонукала адаптуватися до нових умов та змінити підходи до роботи.

«В нас була задача зекономити і свій час, і час клієнта, а також взяти більше проєктів. В цей складний період не всі можуть дозволити собі наші послуги за звичайним прайсом», — пояснює Володимир.

«Наприклад, сайт може людині обійтись від тисячі доларів — це нормальна ціна на ринку. Тож коли ми вигадували рішення, які допоможуть завести бізнес в онлайн швидше і дешевше, ми застосовували конструктори сайтів, що дозволило створити сторінку буквально за два дні, замість звичних півтора місяця».

В результаті оптимізації процесів клієнт суттєво економить і отримує більше користі, ніж міг би від послуг однієї студії, зазначають підприємці. Комплексне рішення, що пропонує MMLcollaboration, — стартовий пакет для бізнесу, щоб вийти в онлайн.

«Ми даємо бізнесу те, з чого можна почати, і в перший місяць одразу запускати продажі.

Згодом це можна буде допрацьовувати — наприклад, дороблювати дизайн та продовжувати створювати й просувати контент», — розповідає Василь.

Artme, Multimedia lab та МЕДІА КІТ в колаборації пропонують пакет послуг вартістю 600 доларів. У вартість входить створення сайту разом з його доменом та місячним хостингом, консультація від продакшену, відео, анімація та 10 фотографій, а також стратегія продажів і контент план, заповнення профілю в Instagram, створення рекламних сторіз та постів та співпраця з блогерами. Кожна студія працює над своєю задачею паралельно.

Також додались нові формати роботи. Так, у МЕДІА КІТ можна замовити послуги погодинно. «Часто малому бізнесу не потрібен місяць супроводу. Йому потрібно умовно замовити кілька креативів, дати на рекламу і все», — каже Юлія. «В нас і раніше була можливість дрібнити пакет, але ми просто на калькуляторі ділили суму за місяць на тиждень, наприклад. Зараз ми вирішили це систематизувати».

Як це відбувається

«Клієнт залишає заявку на сайті, згодом Володимир зв’язується з ним, щоб з’ясувати деталі щодо бізнесу та замовлення. Вже маючи розуміння задачі, ми домовляємося про загальні напрямки роботи. Після цього робимо зідзвон між собою, під час якого окреслюємо план і одразу починаємо працювати над проєктом», — каже Василь.

Робота починається швидко, адже колаборація надає послуги клієнту впродовж трьох-п’яти днів. Такий крок був придуманий на випадок, якщо комусь дуже горить перехід з офлайнових продажів в інтернет. Проте більшість клієнтів, говорять підприємці, не потребували настільки термінових рішень.

Де шукати клієнтів

Спочатку підприємці запустили сайт MMLcollaboration, де оголосили про об’єднання трьох компаній і розказали спектр послуг, що надаватимуть. Згодом цим повідомленням поділились на сторінках кожного проєкту. Також інформацію поширила фейсбук-група Save FOP Galicia. Завдяки цьому, а також знайомствам, знайшлися клієнти, зацікавлені в пропозиції.

«Сайт спрацював як місце, де ми розмістили інформацію. Але люди, що прийшли на нього по колаборацію, все одно так чи інакше знайомі з нами. Це така дуже локальна воронка продажів», — каже Юлія.

Першим клієнтом, який зайшов у колаборацію, була франківська консалтингова компанія «Парасоля». На кейс пішло від 3 до 5 днів. Сайт створювався майже з нуля — компанія лише мала старий неактивний домен. Multimedia lab робили фотоконтент та відео, а МЕДІА КІТ — контент, неймінги, дизайни соцмереж та пости.

Юлія та Мілена кажуть, що карантин став каталізатором створення системи пошуку клієнтів. До цього клієнти завжди приходили по рекомендаціях і розрахунок був саме на це.

«Ми працювали з фестивалями, а це велика тусовка навколо одного проєкту. Коли він закінчується, є люди, що могли радити нас далі як агенцію. А під час карантину, оскільки явно зменшився попит від платоспроможних клієнтів, сарафанне радіо перестало бути ефективним».

Тому вони зробили для себе рекламну кампанію і заповнили соцмережі. Зізнаються — шкодують, що не зробили цього раніше. «Можна сказати, що ми були тим бізнесом, який частково не був виведений в онлайн. При тому, що ми працюємо з онлайн. В нас не було Instagram — чотири роки не відчували в цьому потреби, адже клієнти самі приходили. Але коли закінчився потік, ми зрозуміли, що варто переходити в онлайн максимально».

Як повторити

Василь каже, що для того, щоб не мати провалів, треба наперед все продумати і чітко проговорити механіку роботи. Юлія додає, що важливо «на березі» обговорити усі основні моменти.

З чого почати

  • Зберіться на планірку, де з’ясуйте: які очікування у кожного учасника проєкту, хто скільки готовий вкласти в нього — часу, ресурсів; скільки грошей плануєте заробляти;
  • Ціноутворення: визначте які послуги надаватимуться за які гроші;
  • Знайдіть (або оберіть) людину, яка контролюватиме команду та спілкуватиметься з клієнтами.

Серед помилок, які можуть трапитись, Юлія та Мілена виділяють неправильно прораховану кількість годин на роботу.

«Ми заклали меншу кількість годин, ніж було треба. Думали, що вкладемося, а насправді треба було закладати більше. Але це завжди так — проєктна штука. Рахуєш одні години, а потім все одно є якийсь виліт».

Співпраця після карантину

За словами підприємців, співпраця показала, що можна працювати ефективніше та витрачати менше часу на деякі завдання. «Переваги в тому, що колаборація дає змогу робити комплексне рішення, зменшити час на комунікацію, уникнути дискомунікації — це зручно і нам, і клієнту», — каже Василь.

Володимир зізнається, що спільний проєкт — радше іміджева історія, аніж спосіб отримати великі заробітки. Хоча співпраця дозволила закрити питання оренди, що вже дуже великий плюс. «Робота проходить швидко, злагоджено, спільно з іншими професіоналами ринку. Хіба що хотілось би більше таких кейсів».

Юлія та Мілена розповідають, що до них вже надходили пропозиції від інших підприємців щодо спільної роботи.

«Нашу колаборацію побачила одна знайома, яка захотіла співпрацювати з нами. Тобто люди побачили, як ми щось прикольне робимо, і теж захотіли щось робити спільно».

В майбутньому MMLcollaboration планують мати спільні проєкти, але ситуативно. Наразі вже намічені кілька планірок щодо нових продуктів для клієнтів, які поступово виходять з карантину.

«Ця пропозиція [колаборація] на той час, коли життя повернеться до норми, певно, буде вже не актуальна. Можливо, буде щось схоже, трохи в іншому форматі, але не таким, як було під час карантину», — каже Василь.

Читайте також:

Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.

Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: