Партнер:
Чи є біг чимось більшим за просто спорт і навіщо люди взагалі бігають в місті? Бігуни — початківці й професіонали — кажуть, що біг не лише покращує їхню фізичну форму, але й неабияк змінює їхні життя. Ті, хто бігають, вчаться краще розуміти своє тіло, вміють ставити цілі й досягати їх, краще контролюють час (ще б пак, адже дехто готовий прокидатись на світанку заради ранкової пробіжки).
«Куфер» спільно з Frankivsk Half Marathon досліджує бігову культуру у Франківську. І починає з історій франківців, які почали бігати й зрозуміли, як це змінило їхній спосіб життя.
Сергій Грабовенко
любитель бігу
Я почав бігати ще в 2014 році. У мене за плечами кар’єра пловця і досить непогані виступи з баскетболу. Але я отримав досить серйозну травму коліна. Після цього лікар порадив мені покинути цей вид спорту і закачати коліно тренажерами та бігом. Можна сказати, що біг мене повернув в струю.
Тоді я жив в Тернополі. Тамтешнє озеро, як і франківське, манить людей, щоб бігати довкола нього. Я втягнувся в процес, почав знайомитись з людьми. У мене з’явився друг Юрій Забава, який вже брав участь в півмарафонах і готувався до свого марафону. З 2015 року ми бігаємо разом.
Моя перша «офіційна» довга дистанція — це Франківський півмарафон, який я пробіг у 2016 році.
Біг, як і весь спорт — це стиль життя. Ми тягнемось одне до одного, створюємо події, робимо ком’юніті. В життя людей, які приходять в біг, додаються нові речі: годинник, нове взуття, спеціалізований одяг, вітаміни.
Наше тіло багато чого може. Колись здавалось, що марафон — це багато. А тепер ти думаєш, що це — просто дистанція, до якої треба тренуватись. Немає дистанції, яку неможливо здолати, є час, який треба виділити на підготовку.
Порада для новачків: зверніть увагу, чи є в вашому оточенні бігуни — і спитайте їх, чому вони бігають і де.
Головне — практика і стабільність. Чим стабільніше займатись, тим швидше біг вам полюбиться і перші 5 км не будуть для вас недосяжні.
Тетяна Заведюк
«адептка бігової секти»
Я почала бігати 6 років назад. Тоді я жила сама, працювала переважно з дому, мало спілкувалась з людьми. Біг став для мене заняттям, яке відволікало від відчуття самотності.
З того часу я вже пробігла не одну тисячу кілометрів, неодноразово приймала участь в різних забігах. Найбільше запам’ятовуються ті, які були першими в своєму роді: перший півмарафон (Франківськ, жовтень 2014), перші 30 км (Забіг Друзів, січень 2015), перший марафон (Стамбул, листопад 2015).
Хочеться пробігати кожне наступне змагання з покращенням попереднього результату, незалежно від дистанції та місця проведення забігу. Встановлення особистого рекорду (а при можливості і «попадання» в призи) — ось основна причина, чому я беру участь в змаганнях. А якщо це ще буде в якомусь гарному, цікавому місці — це тільки плюс.
Біг з самого початку був для мене своєрідним бальзамом для душі. Крім того, що він допомагає мені залишатись в хорошій фізичній формі, він ще є засобом для зняття стресу та боротьби з поганим настроєм.
А ще — це цікаві подорожі, нові знайомства та спілкування з однодумцями. Саме завдяки бігу я познайомилась з багатьма чудовими людьми, серед яких знайшла друзів і майбутнього чоловіка.
Біг — це, мабуть, найбільш доступний вид спорту, яким найлегше почати займатись. Основне, що потрібно — це бажання і пара хороших кросівок.
Бігати може кожен! Якщо, звісно, немає фізичних протипоказань.
Шукайте свій підхід до тренувань. Тяжко заставити себе прокинутись швидше і піти на пробіжку? Бігайте ввечері! Потрібно, щоб хтось давав вам завдання і контролював їх виконання? Займайтесь з персональним тренером або відвідуйте безкоштовні тренування і займайтесь під наглядом тренера з групою таких же любителів бігу. Дуже тяжко бігати, і ви схиляєтесь до думки, що біг — це не ваше? Просто не намагайтесь одразу подолати довгу дистанцію чи бігти швидко.
Будь-який тренер з бігу скаже, що починати бігати потрібно в повільному, комфортному (коли ви можете під час бігу говорити) для вас темпі. Дайте вашому серцю і організму в цілому звикнути до нових для нього фізичних навантажень.
Приймайте душ одразу після пробіжки. По-перше, цього вимагають (і, повірте, не даремно) правила гігієни. А по-друге, після пробіжки, коли ви добре «розігріті», найбільш комфортно спробувати контрастний душ, який також славиться своєю користю для людського організму.
І ставте доготривалі цілі (наприклад, «скинути 5 кг за 3 місяці», «з кожним тижнем збільшувати дистанцію, яку пробігаєте», «підготуватись і пробігти на час на Франківському півмарафоні 2/5/10/21 км», «стати прикладом для друзів/дітей/вашої другої половинки», «кинути палити»). Маючи конкретну ціль, легше мотивувати себе до регулярних тренувань
Василь Лецин
заступник начальника відділу забезпечення діяльності апарату Івано-Франківської обласної державної адміністрації
Перша свідома пробіжка, на яку я вийшов, була десь на початку 2013 року. Тоді ми з товаришем планували собі пробігти 3 км, але зазнали повного фіаско: довелось двічі зупинятись на перепочинок, віддихуватись та чекати поки обличчя набуде природнього кольору.
Саме тоді прийшло розуміння про те, що біг — це не тільки біг, як нас вчили на фізкультурі.
До 2016 року мої відносини з бігом не дуже складались. Бігав, коли було бажання і натхнення (а його майже не було ) тому регулярності чи системності не було зовсім. Новий період настав у 2016 році. Ключовими були два моменти:
- укладене парі (чи зможу я за рік пробігти 1 тисячу кілометрів) з моєю дружиною. Ця угода була “чарівним пенделем”, який мотивував до пробіжок та щоденній роботі над собою;
- відкриті тренування від Frankivsk Half Marathon. Саме тут, завдяки тренеру Володі Юрчуку, майже з нуля почав освоювати основи правильного та системного підходу до бігу.
Кожен забіг є особливим та неповторним, навіть якщо ти біжиш в цьому місці вже не вперше. Для себе я обрав шлях під кодовою назвою “гра в довгу”. Основна суть — бігати дуже довго, щоб тобі ніколи це не набридло. Одна з цілей на майбутнє — пробіг на 100 миль (160 км).
Коли почав бігати, то у житті змінилось практично все: коло спілкування, друзі, звички. Всі ці зміни проходять еволюційно та з розумінням. Наприклад, вже півтора роки я не вживаю алкоголю і абсолютно не шкодую про це. Життя, як і біг, має свої злети та падіння. Якщо правильно робиш висновки з поразок, то в певний момент вони стануть твоїми перемогами та допоможуть стати сильнішим.
Окрім фізичної форми, біг дає впевненість в собі, навички досягати поставлених цілей, тайм менеджмент та life balance.
Природа наділила нас вмінням бігати вже при народженні. Але я б радив перед початком занять пройти кваліфіковані медичні обстеження. Не зашкодить.
Юлія Ляхович
співзасновниця центру розвитку «Дрібнота», соціальна інвесторка
Я почала бігати десь у 2015 році, під час програми індивідуальних фізичних тренувань. Але серйозно розпочала бігати в березні цього року. Крім того, що я хотіла трохи схуднути, мені потрібен був час, який я могла провести наодинці з собою. І ранкова чи вечірня пробіжка — це був ідеальний момент.
Найбільше запам‘яталась моя перша довга дистанція у 16 км під час одного з вечірніх тренувань. Але також пам‘ятаю свою першу тренувальну десятку. Було відчуття, що обігнала саму себе. Відтоді намагаюсь так тренуватись, щоб було швидше, ніж вчора.
Я б дуже хотіла пробігти свою персональну дистанцію не для медальки, а якнайдовше як зможу. Мені цікаво, скільки зможу пробігти: 16, 21, 25 чи більше км? Цікаво випробувати свою внутрішню мотивацію і силу. Коли захочеться зупинитись і сказати «на сьогодні досить», і тоді подивитись на трекер.
Такі події, як Франківський півмарафон, дуже стимулюють тренуватись і провокують моду на біг.
Відколи я почала бігати, багато чого змінилось у моєму житті. Стало більше енергії і вона стала іншої якості. Змінилась увага до часу — я можу бігати вже о 6:30, щоб встигнути зробити все заплановане на день. Я схудла на 10 кг і стала стрункою, мені зараз дуже добре в своїй фізичній формі і я далі тренуюсь.
Навчилась відпочивати під час бігу — я так відновлююсь. Коли біжу, то дуже концентруюсь і слухаю себе. Я стала більш витривалою і познайомилась з новими людьми — бігунами-любителями і професіоналами.
Але найголовніше — я почуваюсь зовсім інакше внутрішньо. І це помітно.
Біг допомагає мені відпочити після складного дня чи напруженого тижня. Це моя медитація.
Біг дає неймовірне відчуття контролю над своїм тілом і взаємодії з ним. Ти вчишся слухати себе, своє дихання, своє серце, пульс. Відчуваєш, коли приходить момент виснаження, чи як виділяється адреналін під час бігу. Як тремтять ноги від втоми, а потім болять м‘язи — і ти розумієш, як все працює в твоєму тілі.
Хорошу фізичну форму зараз я вважаю приємним бонусом, хоча мала намір скинути зайву вагу.
Теоретично бігати може кожен. Але є люди, які просто не люблять бігати.
Просто треба зрозуміти свою точку комфорту, знайти мотивацію (чи компанію для бігу) і тренуватись регулярно — тоді це приносить задоволення. Рух — це дуже природньо для тіла. Я шалено захоплююсь людьми, які бігають всупереч: віку, хворобам, звичкам, іншим особливостям. Нещодавно прочитала про дівчину, що має часті епілептичні приступи, і це не заважає їй бігати. З нею поруч біжить її лікар, що допомагає в критичний момент.
Кожного разу, коли бігаю, почуваюсь дуже щасливою, що можу бігти не всупереч чомусь, а просто тому що хочу і можу.
Я сама новачок, і мої поради новачкам дуже прості: взуйте зручні кросівки, вибіжіть на пробіжку, зробіть так кілька разів підряд.
Бажання бігати, коли ти вже просто не можеш без бігу ніяк, не виникне за 21 день. В мене на це пішло 3 місяці регулярних забігів по кілька разів на тиждень. За цей час я набігала більше 400 км сумарно. Та коли цей момент настає, його вже ні за що не хочеш відпустити. Тоді вже не ти працюєш на біг, а біг — на тебе.
Віталій Бандалак
біговий клуб Gutsul Running Club
Бігати я почав досить давно. На 3 курсі університету, напевно. Головною причиною була зайва вага. Пробував різні види спорту, але саме біг став найближчим.
Тоді мені здавалося, що це — найбільш доступний і простий вид спорту. Але як я помилявся!
Кожен забіг для мене був великим досвідом, на яких я вчився. Найбільш «емоційним» забігом був, напевно, Будапештський марафон. Там ми круто побігали і відпочили з одноклубниками з Gutsul Running Club. Саме там я поставив собі ціль вибігти з 3-х годин. Працюю над цим.
Завдяки бігу змінилося все: спосіб життя, харчування, сон. Кожного ранку я прокидаюся і йду на тренування, незалежно від погоди чи пори року. Це прекрасні відчуття, коли ти керуєш своїм часом. Такий спосіб життя робить тебе дуже сильним, і не тільки фізично.
Біг приніс в життя нових людей, без яких це було б важче в рази. Ми з одноклубниками разом страждаємо і веселимося, а наші тренування — дуже круті.
Хто яку ціль ставить — те й отримує. Схуднути? Ок. Ціль виконано, можна далі йти на кухню канапки їсти, а через рік знову почати? Це теж вибір.
Я часто порівнюю життя зі спортом. Спорт робить нас сильнішими і витривалішими в повсякденному житті. Підвищується самооцінка, підвищується продуктивність на роботі. І, звичайно, покращується здоров’я і сон.
Поради новачкам:
- Бігай. Спробуй, чи це твоє. Але не переплутай своє «ліниве я», яке буде говорити тобі, що це не твоє.
- Починай з малого. Не треба відразу йти бігти півмарафон чи взагалі марафон.
- Найголовніше: всім новачкам раджу звернутися до професіоналів. Під наглядом тренера ваші успіхи швидко підуть вверх.
Володимир Юрчук
тренер Frankivsk Half Marathon, керівник Gutsul Running Club
Ще у школі я був активною дитиною, в молодших класах відвідував секцію спортивного орієнтування. Пізніше, вже в 5-му класі, до нас в школу прийшов молодий тренер з пропозицією всім охочим вступити в секцію легкої атлетики. Мені стало цікаво. Дуже скоро біг на довгі дистанції став моїм новим захопленням, у яке я поринув з головою. З роками біг для мене став способом життя і самовираження.
Для мене біг — це пізнання себе, меж свого організму. Щоб бути успішним в цій дисципліні, потрібно володіти морально-вольовими якостями, мати стійкий характер та витримку.
Якщо немає протипоказань лікаря, тоді бігати може кожен. Головне — бажання.
Найважче піднятись з дивану, взути кросівки і вийти на вулицю. Щойно це зробити, як лінь швидко зникне.
Три основних правила, яких потрібно дотримуватись бігунам, а особливо початківцям:
- Поступовість навантаження. Розпочинати з легких тренувань і з часом, коли організм адаптується, тоді можна збільшувати навантаження.
- Індивідуальність. Підбирати навантаження під свій рівень тренованості
- Систематичність в тренуваннях. Виконувати заплановані заняття, не пропускати їх.
Але головне — поставити собі ціль, повільно, але впевнено рухатись до неї, ніколи не засмучуватись і не розчаровуватись, якщо стане важко і все піде не по плану.
Головне фото: Frankivsk Half Marathon
У тексті використані фото з Facebook-сторінок героїв