fbpx

Жива чи штучна? 6 речей, які треба знати, щоб купити ялинку в Франківську

Питання «жива чи штучна» часом може стати визначальним напередодні Різдва та Нового року. Щоби не перетворити ситуативну святкову покупку на велику проблему, «Куфер» пояснює, яка ялинка краща для довколишнього середовища і де її можна купити в Івано-Франківську.

Що таке вуглецевий слід і при чому тут ялинки?

Вуглецевий слід — це огляд всіх парникових газів, що виділяються в процесі виробництва, використання та утилізації продуктів. Чим більший вуглецевий слід, тим шкідливішою для планети є продукт та його виробництво.

Під час розрахунку вуглецевого сліду враховують всі етапи: видобуток сировини, безпосереднє виробництво, пакування, доставка, добирання споживача до магазину, використання товару та його утилізація.

І новорічних ялинок це теж стосується.

Ялинки — продукт сезонний, їхні продажі тривають лише кілька тижнів на рік. За цей час і різко зростає їхній вуглецевий слід (більше людей купують ялинки — їх більше привозять та виготовляють). А ще ялинка — покупка емоційна (через атмосферу свята загалом і суперечливим бажанням «врятувати ліс та зменшити споживання пластику» одночасно). Тож є сенс трохи подумати наперед і обрати ту ялинку, яка зашкодить природі менше.

Жива чи штучна?

Якщо обирати ялинку не за довжиною голок, запахом та відчуттям свята, а за тим, яка з них менше шкодить природі, коротка відповідь буде: жива краще.

Вуглецевий слід живої ялинки суттєво менший, адже вона росте сама (а не її виготовляють на фабриці), та й шлях з сусіднього лісу додому значно коротший, ніж доставка з Китаю.

Згідно з дослідженнями британського проєкту Carbon Trust, який заохочує до зменшення викидів вуглецю та стале споживання,

штучна ялинка виправдовує себе тільки якщо використовувати її понад 10 років. Тоді ресурси, витрачені на її виготовлення та доставку, будуть меншими за ті, що витратила б планета на 10 живих ялинок щороку.

Як порахувати вуглецевий слід моєї ялинки?

За даними британських дослідників, вуглецевий слід 2-метрової штучної ялинки еквівалентний 40 кг викидів парникових газів. Це вдвічі більше, ніж у справжнього дерева, якщо його викинуть на смітник, і понад 10 разів більше, ніж у справжнього дерева, яке згоріло.

Але це — британські дані. Перерахувати вуглецевий слід саме вашої ялинки можна за допомогою спеціального калькулятора. Тут можна обрати, яке саме дерево ви купуєте (живе чи штучне), його розміри, скільки кілометрів вам треба їхати за ним та на якому пальному, а також те, як ви будете його утилізовувати. У випадку штучної ялинки треба вручну ввести відстані: від Гонконгу до Одеси (7743 км) і від Одеси до Івано-Франківська (797 км).

Christmas Tree Footprint Calculator

Де купити живі ялинки у Франківську?

Державні лісогосподарські підприємства заготовляють новорічні дерева на спеціальних плантаціях або під час планових рубок лісів без шкоди для лісу. Купити ялинки, які виростили у лісогосподарських підприємствах, можна, наприклад, на ярмарку у Палаці Потоцьких. Маленькі (30 см) коштуватимуть до 200 грн, великі (2,5 м) — близько 2500 грн. Там же можна замовити доставку (по місту — безкоштовно).

Фото: Софія Дейчаківська

Або можна звернутись напряму до держлісгоспу: ДП «Івано-Франківський лісгосп» працює на вулиці Василіянок, 48; телефон: (03425) 3-02-63. Контакти держлісгоспів області можна подивитись на сайті Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Як перевірити, чи ялинка легальна?

На легально заготовленій ялинці має бути етикетка або бирка зі штрихкодом та індивідуальним номером. Перевірити законність походження дерева можна на сайті ДП «Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр» (розділ «перевірка походження деревини» — «перевірка новорічних дерев). Або за допомогою додатку на Android.

Покарання за незаконну вирубку хвойних дерев у передноворічний час — адміністративна відповідальність за статтями 65 та 66 Кодексу України про адміністративні правопорушення і штраф — від 510 до 1020 гривень.

Що робити з деревом після свят?

Після використання не викидайте ялинку на смітник. Щороку у Франківську працює пункт прийому ялинок за адресою Максимовича, 11. Ці ялинки будуть згодом використані для опалення.

Якщо ж ви купите ялинку в горщику, її можна буде висадити у парку чи на власному подвір’ї. А штучну доведеться потримати у шафі років 10-15.

Головне фото: Alisa Anton

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: