fbpx

Здається, у Франківську знову руйнують пам’ятку архітектури. Що робити?

В Івано-Франківській територіальній громаді є більше пів тисячі пам’яток архітектури. Здавалось би, це чудово, але через байдужість власників чи незаконні роботи поблизу вони часом втрачають свою унікальність чи зникають. Але частково вплинути на це можуть свідомі франківці.

На які дії з будинком треба звертати увагу, як реагувати, кому повідомляти та на які результати очікувати, «Куферу» пояснювали архітектор і вебдизайнер Юрій Хмельовський та головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини департаменту містобудування та архітектури Володимир Ідак.

Чому потрібно цінувати старі будинки?

Будинки — свідки історії та відображення певної епохи чи етапу розвитку суспільства. Вони цінні унікальними елементами декору, стилем, у якому були зведені, будівельною технологією, яку тоді застосовували. Тому до міських будинків слід бути уважними. До цього заохочує Юрій Хмельовський.

«У пам’яток не тільки культурна цінність, а й архітектурно-практична. Завдяки різним школам та різним підходам до зведення споруди, сучасні архітектори можуть аналізувати старі практики й на їх основі створювати нові», — вважає Юрій.

будинок на Тарнавського, 19 є пам'яткою архітектури місцевого значення

Будинки-пам’ятки можуть бути маркерами, візитними картками місцевості. Вони зацікавлюють туристів не тільки зовнішнім виглядом, а й через визначні події, які там відбувалися. Наприклад, у готелі «Дністер», через нищення якого зчинився скандал, підписували Акт злуки УНР та ЗУНР й творили історію непересічні особистості.

«Прикро, що зникають унікальні споруди чи їх тотально змінюють. У нових будинках не ті відчуття, не та атмосфера. У старих — специфічний дух, бо є натяк на події, які тут відбувалися: холод, спеку, пожежу, розливи Бистриць, забиті каналізації і навіть запах страв, які тут готували. Так відчувається час. Це як відтворити з сучасних матеріалів домівку вашого дитинства. Вона може бути на 99% ідентичною, але особливою її роблять саме відбитки часу», — додає архітектор

Реагувати на підозрілі дії з будинками рідного міста має кожен свідомий громадянин, щоб зберегти його унікальність.

Пам’ятка чи ні?

Визначити, чи споруда є пам’яткою можна у Реєстрі пам’яток архітектури Івано-Франківська. Там вказано, як будівля використовується — це житло, магазин, установа тощо. Щодо деяких є інформація про технічний стан.

Наразі у списку є 591 пам’ятки — з них 5 національного, а інші місцевого значення. Категорію «пам’ятка національного значення» призначають, якщо споруда зберегла автентичність, мала вплив на розвиток культури країни, пов’язана з історичною подією чи видатною особистістю, є культурною спадщиною нацменшини чи етнічної групи. Категорію «пам’ятка місцевого значення» — якщо вона мала аналогічне значення для конкретного населеного пункту чи регіону.

До пам’яток національного значення відноситься Пивоварний завод Ріхтера. Зараз тут працює бургерна

Також є близько 70 будинків, які наразі в «списку очікування» — департамент містобудування та архітектури рекомендуватиме облдержадміністрації теж внести у реєстр.

Хто відповідальний

Утримувати в належному стані, ремонтувати, захищати від пошкоджень та руйнувань пам’ятки зобов’язані його співвласники, якщо мова про багатоквартирний будинок, чи власник.

Вони мають укласти охоронний договір з Управлінням культури, національностей та релігій ОДА. У ньому описують технічний стан будинку та цінних предметів, як споруду використовуватимуть тощо. Проте якщо договір не уклали, то власники все одно зобов’язані берегти пам’ятку та дотримуватись Закону України «Про охорону культурної спадщини».

За дотриманням цього закону мають слідкувати міський департамент містобудування та архітектури та управління культури ОДА.

До слова, дізнатися, хто власник будинку, можна у Кабінеті електронних сервісів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Та, за словами Володимира Ідака, ці дані можуть просто бути не внесеними туди — тож не дивуйтесь, якщо не знайдете там потрібну інформацію.

Які документи потрібні?

Щоби робити будь-які роботи з пам’яткою архітектури, потрібно мати дозвіл на виконання будівельних робіт, який видають в Державній архітектурно-будівельної інспекції України в Івано-Франківській області (ДАБІ), та висновок від міських та обласних чиновників.

Як їх отримують: для замовника проєктант (сертифікований архітектор) збирає пакет документів, яких можуть бути десятки (містобудівні умови та обмеження, технічні умови тощо). Далі міський департамент містобудування та архітектури й управлінням культури, національностей та релігій ОДА дають свій висновок на початок проведення робіт. Готовий пакет документів подають у ДАБІ, який і дає згаданий дозвіл.

Що не можна робити?

Насторожити мешканців мають незаконні дії з будинком:

  • зміни зовнішнього вигляду пам’ятки та автентичних архітектурних рішень, у тому числі елементів декору (ліпнини, мозаїки, рельєфу тощо);
  • заміни «рідної» столярки (вікон, дверей та інших декоративних елементів) на металопластикову із зміною конструкції і декору вікон;
  • застосування сучасних матеріалів, які не характерні певній епосі, як от пінопласт;
  • добудова поверхів, балкону, мансарди;
  • нові написи чи позначки.

Чи належно ставляться до архітектурних пам’яток в Івано-Франківську слідкує відділ охорони культурної спадщини департаменту містобудування та архітектури.

Згідно з законодавством, і за місцеві, і за національні пам’ятки відповідають разом їхні власники, міський департамент, та управління культури ОДА. Хоча, як розповіли «Куферу» в ОДА, якщо це стосується пам’яток, які розташовані в місті, в обов’язки їхнього управління входить тільки видавати дозволи на роботи і звітувати за порушення.

Наприклад, не можна робити так, як зробили з "Дністром"

Що робити, якщо пам’ятці шкодять?

Якщо франківці підозрюють, що пам’ятку пошкоджують, то вони мають:

  1. зафіксувати порушення на камеру;
  2. дізнатися, чи ремонт, реставрація або інші дії з пам’яткою законні;

Володимир Ідак зауважує, що стороннім особам дозвільні документи не показують й інколи з цим є проблеми й у працівників департаменту. Були випадки, коли перевірку не пускали на територію, де велися роботи. Однак в Юрія Хмельовського є досвід, коли робітники чи навіть власник будинку були відкритими до діалогу й показували дозвіл. Ця інформація має бути публічною і її мають надавати також ЗМІ.

2019 рік. Будинок на площі Ринок, 5, повністю перебудовують. Фото: Місто

Цікавитися варто, бо іноді поточні роботи дозволені та не загрожують пам’ятці. Буває навпаки: власник отримує дозвіл, проводить інші роботи (наприклад, замість реставрації реконструкцію), платить за це штраф і після цього узаконює зроблене. Також був випадок, коли суд виключив будівлю на Площі Ринок, 6 із реєстру пам’яток архітектури, яку перед цим розбирали без дозволу.

2020. Той самий будинок на площі Ринок, 6. Фото: Суспільне
  1. Викликати поліцію. Вони, якщо є підстави, реєструють адмінпорушення, а  якщо є ознаки кримінального порушення — на місці працює слідчо-оперативна група. Вона з’ясовує обставини події, при потребі відкриває кримінальне провадження й проводить досудове розслідування. Про хід справи свідок може цікавитися у міському відділі поліції — для цього треба знати номер справи.
  2. Повідомити про подію в департамент містобудування та архітектури по телефону 55-27-03, у Facebook або на пошту if.mvk@gmail.com

Також про проблему можна інформувати Управління культури, національностей та релігій ОДА — телефон 55-18-92.

  1. Контролювати хід справи. Якщо людина написала скаргу на незаконні дії з пам’яткою, то їй мають відповісти не пізніше, ніж за 15 днів, якщо не потрібне додаткове вивчення питання, або місяць. У відділі з питань охорони архітектурних пам’яток кажуть, що співпрацюють із активістами, яких цікавить стан справ.
  2. Розповісти про подію в соцмережах, ЗМІ чи провести акції протесту проти руйнування пам’ятки.

Що далі?

Володимир Ідак пояснює, що мешканці можуть тільки проінформувати департамент архітектури й надати справі розголосу. Все інше — справа департаменту архітектури, обласного управління культури, поліції та суду, якщо власник не відреагував.

Відділ з питань охорони пам’яток архітектури має провести інспекційну роботу (з’ясувати, який технічний стан будинку, які роботи ведуться, чи є дозвільні документи тощо). Якщо виявляють порушення, то на власника будинку складають припис, який зобов’язує порушника припинити роботи, або розпорядження, де вказують проблему та спосіб її вирішення.

Що загрожує за нищення пам’ятки архітектури:

  • фінансові санкції;
  • адміністративна відповідальність;
  • кримінальна відповідальність;
  • зобов’язання відновити пам’ятку, або, якщо це неможливо, відшкодувати шкоду.

Ці рішення власник чи виконавець робіт, який пошкодив пам’ятку, може оскаржити у судді.

Щоб припинити нищення пам’ятки варто об’єднатися активістам, представникам влади, юристам, правоохоронцям та іншим фахівцям. Спільними зусиллями легше отримати бажаний результат. Хоча треба бути готовим до того, що це не завжди вдається.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: