Більше року ми живемо в умовах пандемії і це впливає на те, як ми проводимо час, працюємо й про що говоримо. А з посиленням карантину гостро обговорюється тема вакцинації.
Чи можна запитувати про те, чи вакцинована людина, як взагалі говорити про вакцинацію і чи законними є обмеження невакцинованих «Куфер» запитав у психологині, фахівчині з етики та адвоката.
Тетяна Вовк
психологиня-консультантка в методі позитивної психотерапії, консультантка з психічного здоров’я в організаціях, співзасновниця психологічної агенції Псікультура
Люди схильні уникати суперечливих тем, аби зберегти стосунки. І питання вакцинації є однією з таких тем, оскільки тема здоров’я досить стигматизована у суспільстві.
Запитати чи людина вакцинована — цілком доречне питання до тих людей, з якими ви перебуватиме в тісному особистому контакті. При цьому важливе не саме запитання, а те, як його ставите.
Розмови про вакцинацію мають бути прямими, при цьому не провокативними. Найкраще ставити відкрите питання про те, як співрозмовник ставиться до вакцинації. Таке питання допоможе розпочати відкриту дискусію та сприяти довірливим відносинам. Натомість закрите питання “чи ви вакциновані” із короткою відповіддю “так” чи “ні” може викликати напруження та розрив контакту між людьми.
На початку розмови важливо озвучити причину вашого питання — чому для вас важливо знати чи вакцинована людина. Дайте зрозуміти, що ви не засуджуєте, а намагаєтеся якнайкраще вирішити для себе певне питання.
Аби встановити довірливий контакт в цій розмові, хорошою ідеєю також буде поділитися власним статусом вакцинації, особливо якщо ви погано знайомі з людиною.
Також можете поділитися тим, як невизначеність впливає на вас. Наприклад, якщо вакцинований статус співрозмовника має прямий вплив на вас чи здоров’я члена вашої сім’ї.
Озвучування ваших почуттів може допомогти зняти напругу в такій розмові.
Перед розмовою визначте, що плануєте робити з відповіддю та як це вплине на прийняття вами рішень (наприклад, відмова від офлайнової зустрічі, перенесення івенту на свіже повітря, скасування запрошення на сімейне свято тощо).
Анна Чаплигіна
фахівчиня з етикету й моделювання поведінки
Базово є кілька питань, які ми ніколи не обговорюємо з малознайомими і незнайомими людьми. Це політика, гроші, здоров’я, секс та релігія. Однак, оскільки, тема ковіду сьогодні має суспільний резонанс, є ситуації, в яких цілком доречно запитати про вакцинацію. Та це стосується лише професійної сфери.
Оскільки зараз ми маємо затверджену на законодавчому рівні обов’язкову вакцинацію для ряду сфер, то це питання стає питанням виживання бізнесу.
В цьому випадку роботодавець має етичне право запитати при наймні на роботу у потенційного працівника про його вакцинацію. Чи може питання вакцинації бути порушенням конституційних прав — питання до юристів.
У світській розмові, коли між людьми немає договірних чи грошових відносин, це ризикована й потенційно вибухонебезпечна тема. У людей різні погляди на питання вакцинації. І дуже часто люди не вміють вести дискусію тактовно, тому така розмова може закінчитись сваркою.
Віталій Гусак
адвокат
Закон не забороняє запитувати у людей чи вони вакциновані. Однак, у людини є право відмовитись повідомляти цю інформацію, покликаючись на таємницю про стан здоров’я, передбачену Законом України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.
Але в цьому випадку вона повинна бути свідома того, що на неї поширюватимуться обмеження і ці обмеження будуть законні. Наприклад, у “червоній” зоні кафе, ресторан, бар чи інший заклад громадського харчування, має заборону (постанова Кабміну) приймати гостей, які не підтвердили свою вакцинацію чи не показали негативний ПЛР чи експрес-тест.
Чи порушують обмеження права невакцинованих — питання дискусійне. На мою думку, порушення прав тут немає.
Ці дії є виправданими й необхідними в демократичному суспільстві та пропорційні їхній законній меті й спрямовані на захист суспільного інтересу та прав інших громадян на життя.