Сімейний лікар — людина, якій нам, людям без медичної освіти, хочеться довіряти й в компетенціях якої не мати жодних сумнівів. Знаєте, щоб діагноз точний, не гуглити симптоми після візиту і знати, що додаткових ліків не призначили. Тепер завдяки реформі МОЗ у нас є можливість пошукати для себе саме такого лікаря.
Якщо зовсім відверто, то свою сімейну лікарку мені шукати не довелося. Мені пощастило з моєю дільничною. Вона лікувала мою сім’ю останні два роки й нас, як співає Latexfauna, «всьо устраює». Та мені так часто довелось слухати від друзів й знайомих про муки пошуку, що на кілька днів уявила, що декларація з лікаркою не підписана і я починаю пошук.
Де шукати
Перше, що варто зробити, то запитати себе: а чи варто шукати? Можливо, вам, як і мені пощастило з дільничним лікарем. Якщо так, то дочитайте інструкцію до кінця (там будуть питання, які можна поставити лікарю, щоб пересвідчитись в тому, що він таки окей), запишіться на прийом, поговоріть з лікарем і підписуйте декларацію.
Заклади
Якщо з дільничним все погано, то берімося за пошук. Реформа дала можливість обирати сімейного лікаря без територіальної прив’язки та незалежно від форми власності медичного закладу (комунальний, державний, приватний).
Днями на сайті Національної служби здоров’я України оприлюднили мапу місць надання первинної медичної допомоги. У Франківську таких 65 (заклади і амбулаторії). На мапі є перелік закладів, їхні адреси та телефони. Також там є перелік лікарів, які працюють як ФОПи. З ними теж можна підписувати декларацію.
Кому і коли буде корисна мапа?
- Якщо ви не знаєте усіх медичних закладів у місті.
- Якщо для вас важливе розташування медичного закладу.
- Тут ви зможете перевірити чи може заклад надавати послуги офіційно.
- Тут є список з прізвищами і іменами усіх лікарів.
Лікарі
Питати про лікарів
І МОЗ, і наша звична поведінка при пошуку порад рекомендують попитати у друзів, знайомих, родичів, колег чи у друзів у Facebook. Розпитайте про їх персональний досвід взаємодії з лікарем, лікування, чи задоволені вони, що їх не влаштовує.
«Це Франківськ, крихітко! Тут всі один одного знають». Користуйтесь перевагами Франківська як невеликого міста. У вас точно знайдеться родич чи родичка, однокласник чи однокласниця, або одногрупники, які працюють медиками. Питайте про рекомендації у них.
Питайте у профільних лікарів, у яких лікуєтесь. До прикладу, є отоларинголог, стоматолог чи гінеколог, який вас обстежує чи лікує вже кілька років, якому ви довіряєте. Поговоріть про сімейного лікаря з ними.
Що розпитувати про лікарів?
- У друзів, знайомих, родичів питати про персональний досвід.
- У людей з медичними компетенціями дізнаватися про професійні якості лікаря.
Читати про лікарів
Якщо з персональними рекомендаціями не зрослось, то на допомогу прийде інтернет.
Medics — інтернет-ресурс для запису на прийом до лікарів. Однак, окрім цієї функції, на сайті ще є перелік усіх сімейних лікарів, а також коментарі їхньої роботи.
Doc.ua — схожий за функціоналом сервіс. Однак для Івано-Франківська має не повний перелік спеціалістів.
Ще є варіант пошукати інформацію на сайті закладів. Проте для Франківська це рідкість. Свої сайти мають лише окремі приватні клініки.
Що важливо пам’ятати?
Про те, що не всьому, що пишуть в інтернеті можна вірити. Коментарі на сайтах можуть допомогти побачити загальне враження про лікаря. Але не варто забувати, що практично неможливо відслідкувати хто ж насправді залишив коментар, та й часто коментарі залишають люди без медичних компетенцій.
Тому абсолютно вірити коментарям не варто.
Як перевірити
З персональних рекомендацій чи з інформації на сайтах оберіть кількох лікарів і обов’язково запишіться на прийом, щоб познайомитись.
Що питати в лікаря
Якщо вже шукаємо людину, якій хочемо довірити своє здоров’я, то під час візиту варто звернути увагу на такі питання: два аспекти: чому людина працює в медичній сфері, її професійний досвід, як ставиться до доказової медицини, медичних міфів й надмірного призначення ліків.
Рекомендуємо запитати про таке:
- Як ви ставитесь до вакцинації?
- Як ви ставитесь до гомеопатії?
- Чи призначатимете антибіотики під час застуди?
- Чи користуєтесь міжнародними протоколами надання допомоги?
- Чим будете керуватися при призначенні лікування (реклама фармкомпаній чи дані міжнародних досліджень рандомізованих)?
Людина
Якщо з професійними якостями все гаразд, тоді варто звернути увагу на те, як вам поряд з таким лікарем як з людиною. Чи комфортно вам спілкуватися, чи зможете ви відверто розповісти про свої проблеми, чи зможете їй довіряти.
Звісно, з одного візиту зрозуміти це не завжди просто.
Комфорт
В першу чергу вам має бути комфортно взаємодіяти з вашим сімейним лікарем, бо саме він є першою медичною ланкою, до якої звертаються пацієнти, коли їх щось турбує.
Перед походом на зустріч до лікаря не полінуйтесь сісти і спокійно подумати, які аспекти взаємовідносин пацієнт-лікар є для вас важливими.
До прикладу, можете запитати в лікаря чи погодиться він на комунікацію через месенджери (Telegram, Viber), чи можете ви дзвонити, писати йому за потреби у вихідні, до кого звертатися, коли лікар буде у відпустці тощо.
Декларація
Якщо отримані відповіді вас влаштовують — підписуйте декларацію.
Документи, які для цього знадобляться: ваш паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж ви підписуєте декларацію з педіатром (чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати вашу дитину), то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та документи (паспорт та код) обох його батьків або опікунів.
Лікар внесе ваші дані в систему, роздрукує декларацію, яку ви підпишете у двох примірниках (один із них залишається у вас), — і з цього моменту ви можете звертатись до лікаря у будь-який час.
Декларація підписується безстроково, тобто вам не потрібно буде перепідписувати її щороку.
А ще не варто боятися зробити помилку. Ви можете змінити свого лікаря у будь-який час, підписавши угоду з іншим.
Головне фото та інші ілюстрації: серіал “Scrubs”