fbpx

Як безпечно відзначити новорічно-різдвяні свята під час карантину

Цьогоріч, окрім трьох свят і колядників, до нас прийдуть тривога за здоров’я, соціальна дистанція та антисептики. Та все ж і під час карантину важливо відчути дух Різдва.

Як спланувати та зробити зимові свята безпечними в умовах пандемії «Куфер» розпитав у лікаря обласної інфекційної лікарні Сергія Федорківа. Інфекціоніст розповів, чи варто йти до ялинки, колядувати за межами дому та чому рекомендують зробити ПЛР-тест.

Із застудою сидіть вдома

Плануючи святкування, франківців просять звертати увагу на своє самопочуття. Якщо є ознаки ГРВІ (слабкість, висока температура, нежить, головний біль тощо) треба самоізолюватися, не йти у гості та не запрошувати нікого до себе.

«На щастя, Міністерство охорони здоров’я розпорядилося тестувати всіх людей з симптомами респіраторних захворювань. Людина може захворіти одночасно на грип та коронавірус, хоча таких випадків небагато і я особисто з таким не стикався. Якщо людина мала грип чи застуду, то є більш сприятливі умови для інфікування коронавірусом через знижений імунітет», — пояснив Сергій Федорків.

Берегтися треба й від переохолодження. Та якщо людина перемерзне, але не контактувала з хворим на ковід, то вона не інфікується.

Але через холод виникає інша незручність: якщо ваша шкіра суха та має тріщини, то спирт в антисептиках їй дуже не сподобається. У цьому випадку краще спершу наносити на руки захисний крем, а потім користуватись антисептиком. Не забувайте, що антисептик має  бути з високим вмістом спирту, щоб від нього був ефект.

«Не пізно вакцинуватись від грипу. Навіть якщо після цього захворієте, то захворювання легше пройде, не буде ускладнень. Краще витратити від 350 гривень за вакцину, ніж потім тисячі на лікування. А ймовірно з березня має бути доступна вакцина від коронавірусу», — закликав інфекціоніст.

Якщо залишаєтесь на свята в місті

Прогулянки на свіжому повітрі ніхто не скасовував: можна піти у парки чи до міського озера. При цьому варто уникати людних місць та одягнути захисну маску. Звісно, її можна зняти, якщо поблизу нікого нема.

До головної ялинки краще не йти. Та якщо ви вирішили це зробити, то оберіть час, коли у центрі мало людей, наприклад, зранку.

«Натовп не можна контролювати та важко розігнати. До того ж, на свята у центрі можна зустріти людей у стані алкогольного сп’яніння. Ви можете бути у рукавичках та масці, та де є скупчення людей, важко уникнути дотиків перехожих. Тож краще уникати таких місць та не забувати про заходи безпеки», — радить інфекціоніст. 

Не стійте в чергах у торгових центрах. Вони виникають особливо тоді, коли люди згадують про подарунки в останній момент. Такі речі краще замовити онлайн, де на вас не чхнуть і не будуть випадково торкатися. До речі, обгортку потім треба викинути, а самі подарунки обробити антисептиком. Якщо це іграшка для маленької дитини, то після використання антисептика її слід певний час провітрювати на відкритому вікні.

Службу в церкві краще відвідати онлайн. Адже під час свят, скоріш за все, там буде багато людей. До того ж взимку навряд чи багато хто буде готовий слухати службу на вулиці.

Якщо їдете у подорож чи гості

У січні очікують сплеск захворювань через подорожі та поїздки до рідних в інші населені пункти. Проте якщо ви все ж хочете поїхати, то найбезпечніший транспорт для цього:

  • власний автомобіль;
  • таксі, обладнане захисною перегородкою, що відділяє водія від пасажирів.

Якщо ви плануєте подорож літаком, то пам’ятайте, що інфікуватись можна й там.

«У них внутрішнє кондиціювання повітря. Є дослідження, якщо людина чхнула у хвості літака, то через циркуляцію повітря вірус може опинитися на його початку», — зауважив Сергій Федорків.

Про що треба подбати, щоб зробити авіаподорож безпечнішою:

  • не знімайте маску під час перельоту;
  • це має бути медична маска, а не багаторазова;
  • якщо ви летите за кордон, поцікавтесь, які правила карантину діють там зараз (можливо, вам доведеться здати ПЛР-тест чи провести кілька днів на самоізоляції).

Не забуваємо про безпеку поїздки у громадському транспорті. Хвора на коронавірус людина могла торкатися поручнів, сидіння та грошей, якщо не мала можливості оплатити проїзд безконтактно. Тому пасажиру обов’язково користуватися не тільки захисною маскою, а й одноразовими рукавичками, які потім треба вчасно утилізувати.

Гостей приймаєте?

Так, це сумно визнавати, але зараз їздити до родичів чи друзів у гості небезпечно. Людина з міста, яка контактувала з офісними працівниками, відвідувала різні заходи, може принести до рідних з села разом з гостинцями вірус.

Запрошувати когось до себе теж не варто. Не важливо, мова йде про одного родича чи десятьох. Відомо, що коронавірус може проходити безсимптомно. Тож один інфікований гість є загрозою для інших, особливо для людей старшого віку чи тих, у кого є супутні захворювання.

«В Америці всі проходять ПЛР-тестування. Там рівень економічного достатку дозволяє багатьом сім’ям протестувати родичів напередодні свят. Та в Україні інші реалії, тому це не буде масовим. Без цього ми не можемо точно знати, чи людина здорова. Та ми пережили Великодні свята. Знаю багато людей, які були вдома на самоізоляції. Нічого не станеться, якщо бути свідомим й зустрітися з родичами пізніше», — вважає лікар.

Якщо все ж гості прийшли:

  • треба помити руки;
  • не обійматися;
  • розсадити присутніх на безпечній відстані;
  • після завершення застілля обробити антисептиком дверні ручки та інші поверхні, яких торкалися ваші відвідувачі.

Можна заколядувати?

Ще одна неприємна новина: колядувати у чужих домівках не варто. Та якщо ж ви вирішили не зраджувати традиції, треба максимально дотримуватись заходів безпеки. Наприклад, майбутні колядники можуть разом зробити ПЛР-тест перед тим, як вирушати колядувати.

«Рекомендую виступати у відкритому приміщенні. Не контактувати з дверними ручками, грошима, солодощами, якими люблять пригощати колядників. Якщо все ж контакт був, треба помити руки і обробити поверхні, до яких доторкалися, антисептиком. Не забуваємо про маски та рукавички», — закликає лікар.

А взагалі, найкращі поради — прості. Не забувайте про соціальну дистанцію, вчасно змінюйте маски та рукавички, а потім правильно їх утилізовуйте.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: