fbpx

Тести на COVID-19: чим вони відрізняються і як їх здати у Франківську

Охочих здати тест на коронавірус щодня більшає: щоб підтвердити діагноз чи переконатись у його відсутності. 

«Куфер» довідався, які тести на коронавірус роблять в Івано-Франківську, кому та коли їх доречно робити, де, а також скільки це коштують. Про це розповів головний державний санітарний лікар Івано-Франківської області, генеральний директор Івано-Франківського обласного лабораторного центру МОЗ України Руслан Савчук.

Коли треба йти здавати тест?

Якщо людина запідозрила у себе COVID-19, слід негайно звернутися до сімейного лікаря. Він оцінить стан здоров’я, розпитає, чи контактували ви з хворими. Симптоми, які можуть свідчити про коронавірус:

  • температура
  • сухий кашель
  • слабкість
  • ускладнене дихання
  • біль у горлі
  • головний біль
  • біль у м’язах, відчуття холоду, нудота і блювота
  • втрата нюху і смаку

Якщо є підозра на коронавірус, вам дають направлення для здачі тесту або викликають мобільну бригаду додому. Також людина може здати аналіз у приватній лабораторії без направлення. Щоб здати тест, потрібно записатися на прийом або зайняти місце в живій черзі.

В Івано-Франківську роблять три види тестів на коронавірус: ПЛР (метод полімеразної ланцюгової реакції), ІФА (тест імуноферментного аналізу) та експрес-тести. 

Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР)

Коли та кому робити?

Пройти тестування потрібно з 1 по 9 день після інфікування. У цей період вірус локалізується у носоглотці та ротоглотці, пізніше він опуститься в легені.

ПЛР-тести

ПЛР-тест роблять, якщо є симптоми коронавірусної хвороби, був контакт з хворими, є потреба поїхати за кордон чи для власного спокою. Також цей тест роблять стаціонарним та амбулаторним хворим на COVID-19.

У комунальних лікарнях вам знадобиться направлення лікаря, у приватних закладах тестують без направлення.

Як працює?

Медики беруть мазки — носоглотковий змив (з роту та носу) у пацієнта. У спеціальному контейнері зразки доставляють у лабораторію. Тест-система визначає відсутність чи наявність РНК вірусу в організмі людині. Підтвердити діагноз може тільки ПЛР-тест.

Точність ПЛР-тесту — наближена до 99,9%. Можуть траплятись помилково негативні результати тесту (тобто, коли тест показує відсутність вірусу, а насправді він є) — таких випадків фіксують від 2% до 37%; помилково позитивні (коли тест каже, що вірус є, а у вас його нема) — наближені до нуля.

Причинами помилкових результатів можуть бути: неправильно зібрали біоматеріал, пацієнт не підготувався (їв, чистив зуби перед забором матеріалу тощо), або після інфікування пройшло замало часу.

Де проводять тест?

ПЛР-тест роблять:

  • у вірусологічній лабораторії Івано-Франківського обласного лабораторного центру;

у двох комунальних закладах:

  • Івано-Франківській обласній клінічній лікарні;
  • Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні;

а також у приватних лабораторіях:

  • «Діамеб»,
  • «Медекс Плюс»,
  • «Медлюкс»,
  • «Матриця»,
  • «Медсервіс»,
  • «Сінево»,
  • «Ескулаб».

Більшість досліджень в області проводить Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України. Сюди направляють біоматеріал з поліклінік, центрів первинної медико-санітарної допомоги, лікувальних закладів Івано-Франківська та області. Коли приватні лабораторії набирають перші 5 позитивних та 10 негативних результатів своїх клієнтів, вони надсилають повідомлення обласному лабораторному центру, який перевіряє достовірність цих даних.

Коли буде результат?

Результати мають бути готові за добу. За словами Руслана Савчука, великих черг в Івано-Франківському обласному лабораторному центрі зараз немає: якщо результат отримали пізніше, значить біоматеріал доставили не одразу після його забору.

Загалом у центрі щодня опрацьовують близько 1500 ПЛР та ІФА тестів — це дані зі всіх прикарпатських закладів, де здають відповідні аналізи.

Утім, якщо ж реальність виявляється іншою і вам таки доводиться довго чекати результатів, можна скаржитись до керівництва лікарень або лабораторних центрів, де здавали тест, або звернутись на гарячу лінію з питань коронавірусу: (099) 544 83 32, (0342) 56 69 28.

Приватні заклади видають результат через 1-3 дні.

Вартість

Якщо пацієнт має направлення від сімейного лікаря, є стаціонарним або амбулаторним хворим, то комунальні та державна лабораторії ПЛР-тест роблять безкоштовно.

Якщо людині потрібна довідка для поїздки за кордон або хоче перестрахуватися, то його ціна в обласному лабораторному центрі 640 гривень.

У приватних закладах ціна за послугу від 760 до 1700 гривень.

Тест імуноферментного аналізу (ІФА)

Коли та кому робити?

  • У перші дні після зараження — з’являються антитіла IgА;
  • через тиждень — IgM;
  • з 21 дня — IgG.

ІФА-тести

Цей тест радять зробити тест людям, які мають ознаки коронавірусу, але ПЛР-тест показав негативний результат. Також його роблять хворим на коронавірус, контактним особам, медикам. Дослідження дає змогу дізнатися, чи людина хворіла й чи виробився імунітет на вірус.

Як працює?

Медики беруть кров з вени. У лабораторії досліджують сироватку крові. Тест визначає імуноглобуліни IgА, IgM та IgG.

  • А — свідчить про хворобу з перших днів зараження;
  • М — про гострий процес захворювання;
  • G — чи людина перехворіла й до вірусу виробилися антитіла.

За цим треба спостерігати у часі та динаміці, бо рівень антитіл падає чи зростає. Якщо ІФА-тест позитивний, варто здати ПЛР-тест, щоб підтвердити чи заперечити хворобу.

Утім, негативний результат тесту на визначення IgG не обов’язково означатиме, що ви не перехворіли: згідно з дослідженнями, антитіла можуть залишатись в організмі до 5-7 місяців. Але якщо пройшло більше часу, тест може їх вже не виявити.

Достовірність ІФА-тесту — 90%.

Де роблять тест?

У державних та приватних закладах, які роблять ПЛР-тести, а також у Центральній міській клінічній лікарні.

Коли буде результат?

Дослідження проводять 2-3 години, на результат чекати 2-3 дні.

Вартість

Від 199 до 400 гривень за виявлення одного виду антитіл.

Швидкі, або експрес-тести на антитіла

Коли та кому робити?

Доцільно робити на 7-21 день після інфікування.

Підходить для самодіагностики: якщо результат негативний, згодом тест можна зробити ще раз; якщо позитивний — треба звернутися до сімейного лікаря та здати ПЛР-тест.

Експрес-тести

Як працюють?

Є два види швидких тестів — один аналізує кров з пальця, інший — мазок з носоглотки. Обидва визначають присутність в організмі людини антитіл до вірусу — IgM та IgG. Це не лабораторне дослідження, тож процедуру можна пройти самостійно вдома. Головне — дотримуватися інструкції, яка додається до тесту.

Ненадійні: похибка становить 30%.

Як брати зразок для експрес-тесту

Де купити?

Швидкий тест роблять у кількох приватних лабораторіях Івано-Франківська. Також його можна придбати в аптеках. На сайті tabletki.ua є 29 франківських закладів, де є експрес-тести, які аналізують кров, та 4 аптеки з експрес-тестами для біоматеріалу з носа.

Вартість

Експрес-тести в аптеках коштують від 270 до 500 гривень. У приватних клініках дорожче, адже дослідження проводить фахівець. Там ціна коливається від 540 до 800 гривень.

Швидкі тести на антиген

Коли та кому робити?

На ранніх стадіях вірус знаходиться лише на слизових оболонках. Тому тестування доцільне з першого дня після інфікування. Варто робити після контакту з хворими на коронавірус, якщо є ознаки ГРВІ, підозри, що захворіли. Результат відомий через 15-30 хвилин. Якщо вірус виявлений, рекомендують пройти ПЛР-тест.

Тест досить точний, його специфічність 99,6%.

Швидкі тести на антиген

Як працюють?

Аналізує мазок із задньої стінки носоглотки. Визначає наявність в організмі людини антигену. Тест показує, чи хвора людина у момент здачі аналізу. Дослідження можна пройти в лабораторії з допомогою фахівця чи вдома, дотримуючись інструкції. Самотужки правильно взяти мазок важко, адже процес викликає дискомфорт, тож радять звернутися до медиків.

Де купити?

Швидкий тест роблять у кількох приватних лабораторіях Івано-Франківська. Також його можна придбати в аптеках.  

У державних закладах тестів поки немає. Їх розподілить департамент охорони здоров’я облдержадміністрації після надходження в область.

Вартість 

В аптеках ціни від 450 до 500 гривень, у приватних клініках — 600-800 гривень. 

Який б тест з перелічених ви не здавали, бажаємо негативного результату.

Читайте також:

Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: