fbpx

Що у нас спільного з Тбілісі? Як міжнародний архітектурний бієнале потрапив у ...

17 жовтня розпочинає свою роботу міжнародний Тбіліський архітектурний бієнале, і через карантин Івано-Франківськ отримав можливість безпосередньо долучитись до цієї події.

«Куфер» пояснює, що треба знати про цю подію, чому вона буде цікава не лише для архітекторів, і як побачити представлені на бієнале проєкти — онлайн та офлайн.

Що це взагалі за подія — архітектурний бієнале?

Якщо пояснювати просто, бієнале — це форум, на якому збираються люди, які цікавляться темою міського простору і хочуть про це поговорити один з одним. Хтось досліджує причини, хтось документує явище, хтось пропонує свою візію розвитку (не обов’язково реалістичну). Головне — погляд на певне явище з різних боків та обмін ідеями.

Архітектурний бієнале — не про будинки чи вулиці, а загалом про середовище, в якому ми живемо: архітектурне, інформаційне, людське. Це про те, як ми поводимося та взаємодіємо у цьому середовищі.
Один з проєктів, Networked Homes, досліджує людський, емоційний, трудовий та вуглецевий слід на прикладі однієї квартири

Якщо бієнале у Тбілісі, при чому тут Івано-Франківськ?

По-перше, через карантин подія, яка справді мала б відбуватись в Тбілісі, відбувається онлайн — тож кожен має до неї доступ. Окрім онлайн-формату, заходи бієнале відбуваються на локаціях партнерів-організаторів.

По-друге, серед таких партнерів є і франківська урбаністична платформа MetaLab.

«Завести таку міжнародну подію як бієнале у Франківськ для нас було важливо, щоб запросити місцеву аудиторію подивитись на нові формати, як можна досліджувати місто і презентувати свої ідеї», — пояснює співкураторка MetaLab Анна Доброва.

Річ у тому, що минулого року під час франківського фестивалю Сеанс міського сканування команда Tbilisi Architecture Biennial була його учасниками. Їхню інсталяцію — затоплений гараж — досі можна побачити на озері Залізка. Так команди двох проєктів познайомились і стали партнерами у цій події.

Та сама інсталяція – затоплений гараж. До речі, у 2021 році його мають підняти з води і таким чином завершити проєкт

Зараз MetaLab відповідає за окремий павільйон на бієнале. Проєкти втілені за підтримки фонду Креативна Європа та Українського культурного фонду.

Яка тема події?

Тема цьогорічного бієнале: «Що у нас спільного?».

«Постсоціалістичні країни проходять болючий процес трансформації. Раніше все було спільне, але тепер ми знову здобуваємо своє тіло, думки та простір для життя. Так наші міста пережили і досі проходять через жорсткі хвилі приватизації та індивідуалізації простору. Тема цього року — спроба визначити, що у просторі міста є спільним і що це таке — спільне», — пояснюють організатори події.

Чому ця подія корисна не лише для архітекторів?

Бо це дуже мультидисциплінарний проєкт. Тут зможе знайти для себе щось кожен, хто цікавиться архітектурою, мистецтвом чи соціальними проблемами.

«Ми будемо піднімати гострі питання: про безхатченків, квір-спільноту, релігію. Це може бути цікаво будь-якій людині. Такі події корисні для розширення свого світогляду, бо через дуже глобальні теми можна дізнатись про дуже локальні проблеми у різних частинах світу. Це також нагода побачити українські проєкти, які представлені на високому рівні серед міжнародної спільноти», — каже Анна Доброва.

А ще може бути нагода надихнутись чужим проєктом чи знайти нових партнерів для власного.

Проєкт Earthmovers присвячений дослідженню насильства, як супроводу умовного прогресу

Де можна це подивитись?

Бієнале відбувається онлайн. Тож всі проєкти (і навіть більше) можна буде побачити на його офіційному сайті.

Сам сайт зроблений у вигляді вежі, що складається з модулів, які спланував ще французький архітектор Лє Корбюзьє (з чого взагалі почався модернізм — цей проєкт Дом-Іно з’явився ще у 1914 році). На кожному поверсі цієї віртуальної вежі буде розташований той чи інший проєкт або подія.

Скільки триватиме бієнале?

Подія відбуватиметься з 17 жовтня по 8 листопада.

А офлайн щось буде?

Так, але небагато. Частину об’єктів планували показати на Промприладі, виставка-павільйон мала тривати до 25 жовтня. Проте з 19 жовтня в Івано-Франківську діятиме «червона» зона карантину, яка обмежуватиме, зокрема, роботу культурних подій.

Наразі планується дві кураторські екскурсії: 17 жовтня, о 16:00 та о 19:00. Участь у них безкоштовна, але тільки після реєстрації, яка необхідна, щоб дотриматись обмежень щодо кількості учасників.

Гостям при вході мірятимуть температуру, всі мають бути в масках.

Які проєкти можна буде побачити?

В Івано-Франківську будуть показані такі проєкти:

KUMBIMA — The Collection of Thoughts: звуковий досвід про особливий шум, яким громада сповнює місто: мешканці наповнюють його власним досвідом, відновлюють та відтворюють традиції попередніх поколінь.

Earthmovers: відеоінсталяція, яка досліджує насильство, як супровід умовного прогресу та притча про жорстоку приватизацію й позбавлення громади свого майна у Тирані, Албанія.

Dostroyka: гра та інтерактивна модель тбіліського житлового будинку, що постійно будується користувачами впродовж Бієнале.

EASA, We. City: застосунок, який спонукає мешканців втілювати позитивні зміни у спільному просторі.

Center of Spatial Technologies, DOMA: Networked Homes: дослідження людського, емоційного, трудового та вуглецевого сліду будівництва й ремонту на прикладі однієї квартири.

Queer(ing) Common Space: співтворений архів портретів квір просторів в Тбілісі та Берліні. Розповіді, зустрічі та переживання, що розгортаються навколо створення просторів для спілкування, які можуть здаватися невидимими та швидкоплинними, проте суттєвими для спільнот LGBTQIA +.

Читайте також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: