3 березня, Міністерство охорони здоров’я підтвердило: в Україні є людина, яка захворіла на коронавірус. Першого хворого госпіталізували у Чернівцях.
«Куфер» зібрав усю доступну інформацію про цю хворобу і нагадує: паніка ще нікого не захистила від жодної хвороби.
Що таке коронавірус і звідки він взявся?
Під «коронавірусом» зараз в усіх новинах мають на увазі COVID-19 — нове інфекційне захворювання, спричинене коронавірусом SARS-CoV-2. Раніше цей вірус не був відомий науці. Спалах хвороби вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року, пояснює Hromadske.
Всього існує сім коронавірусів (разом з новим). Серед тих, які вражають людей — SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome або важкий гострий респіраторний синдром) та MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome — Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром). SARS-CoV ви можете пам’ятати як «атипову пневмонію» (бо саме так його здебільшого називали в новинах). Віруси SARS-CoV (старий) та SARS-CoV-2 (новий) генетично пов’язані між собою, проте це — різні віруси.
Більше про коронавіруси можна прочитати на сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я. Або принаймні ознайомитись з загальними фактами на сторінці ексочільниці Міністерства охорони здоров’я Уляни Супрун
Станом на 3 березня цим вірусом заразились 92 165 людей. Більшість випадків зафіксували у Китаї. Від хвороб, спричинених інфекцією (зокрема, пневмонії), померли 3 127 людей, а 48 002 пацієнтів одужали (цифри наводить South China Morning Post).
Оновлено:
Станом на 11 березня у світі зареєстровано 119 132 випадків захворювання COVID-19, з них 65 776 (55,2%) осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 38 176 випадків у 108 країнах/територіях/регіонах.
За словами лікарів, одужання залежить від імунітету людини: відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет, та були старшого віку.
Які його симптоми?
Коронавірус дуже схожий на застуду: його симптоми — головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання. Часом може бути діарея або кон’юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.
Чому всі бояться цього вірусу?
По-перше, це новий вірус: науковцям потрібен час, щоби його дослідити і виробити вакцину.
По-друге, він небезпечніший за попередні спалахи хвороб від коронавірусів. Для порівняння: від спалаху SARS-CoV в 2002-2003 роках під час епідемії померли 774 людини.
Як він передається?
Повітряно-крапельним шляхом, від людини до людини.
Він точно в Україні?
Так, про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко. Першого хворого госпіталізували 29 лютого: це чоловік, який разом з дружиною приїхав з Італії через Румунію. Під час перетину кордону йому вимірювали температуру (яка була в нормі), жодних симптомів хвороби в нього не було. Проте за кілька днів чоловік відчув першіння в горлі та звернувся до лікарів. Його госпіталізували, а дружину ізолювали.
Окрім цього, відомо про п’ять випадків зараження українців у світі: четверо інфікувалися на лайнері Diamond Princess та одна українка в Італії.
Оновлено:
Станом на ранок 11 березня в Україні зареєстровано 1 лабораторно підтверджений випадок COVID-19. Загалом за весь період Центр громадського здоров’я України отримав 43 підозри про захворювання на COVID-19. Наразі один зразок ще перебуває на стадії дослідження, 41 зразок отримав негативний результат, тобто коронавірус не виявлено.
Що робити, щоб не підчепити цей вірус?
Медики радять не панікувати і дотримуватись правил гігієни:
- часто і ретельно мийте руки (з милом!)
- користуйтесь антисептиками (спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину). Щоби у його використанні справді був сенс, обробляйте всю поверхню рук (зверніть увагу на нігті!) щонайменше 30 секунд
- не торкайтесь брудними руками очей, носа чи рота
- уникайте близьких контактів з хворими й не йдіть у натовп
Поки що вакцини проти коронавірусів не існує. Вакцина проти нового штаму 2019-nCOV (це той, про який всі говорять) на ранній стадії розробки.
Чи допомагають маски?
Гірше не буде, але маски більше потрібні хворим, аніж здоровим.
«Хвора людина із симптомами — це саме та людина, яка потребує одягання хірургічної маски, щоб зменшити відстань на яку поширюється збудник інфекційної хвороби», — нагадав головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
Як перевіритись?
Тести на коронавірус (принаймні поки що, як дізнались ВВС News Україна у МОЗ) є лише в Києві.
Тому перевірка, чи захворіла людина на цей вірус, наразі виглядає так:
- у лікарні, куди госпіталізують хворого, беруть аналізи на всі відомі види гострих респіраторних інфекцій
- якщо їх не знаходять, матеріали передають в обласну лабораторію
- якщо й там не знайшли нічого, то аналізи передають до Києва.
В Україні є 30 наборів реагентів для тестування на COVID-19, які містять приблизно 3 000 реакцій. Якщо говорити простіше: цього вистачить для дослідження понад 950 людей. З 10 березня Україна отримає нову партію тестів на коронавірус.
Тести для перевірки на коронавірус не можна придбати в аптеці і перевіритись самостійно. Якщо ви переживаєте за своє самопочуття та здоров'я, краще зверніться до сімейного лікаря.
А що в Івано-Франківську?
Станом на 3 березня жодного хворого на коронавірус у Франківську не зафіксовано. Двоє хворих поступили до лікарні, але підозри не підтвердились, заявила на брифінгу начальниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко.
Хворих з підозрою на коронавірус направлятимуть до обласної інфекційної лікарні. Телефони її гарячої лінії: 0 (99) 544 83 32, 0 (342) 56 69 28
Читайте також:
Франківськ і карантин. Як працюватимуть заклади, кінотеатри й громадський транспорт
Головне фото: Healthline