У холодні сірі дні листопада найбільше хочеться тепла і затишку. Авторка рубрики «Куфер на кухні» Олександра Сосніна пропонує шукати це тепло, готуючи їжу з локальних та сезонних продуктів — для себе, близьких чи друзів.
Листопад — місяць, коли хочеться користуватися можливістю ходити на ринок по сезонні овочі й фрукти, гриби й карпатський сир, а потім запрошувати додому друзів та рідних на теплі сніданки, обіди й вечері. Бо їжа — це один зі способів висловити любов, а без неї пережити цей карантин дуже складно.
Запечений батат з гливами, кунжутним соусом та бринзою
Інгредієнти:
- 4 бульби батату
- 400 г глив
- 1 стебло порею
- 100 г карпатської бринзи
- мікроґрін
- олія
Для соусу:
- 100 мл води
- 130 г тахіні (пасти з кунжуту)
- сік ¼ лимона
- сіль, суміш перців
- сушений часник
Батат злегка змастіть олією, викладіть на деко й поставте у духовку на 1 годину при температурі 190 градусів. Він має стати м’яким всередині.
Гливи промийте й поріжте вздовж на смужки й смажте під кришкою на пательні, допоки вони не почнуть рум’янитися (15-20 хвилин). Тоді додайте сіль, перець та порізаний кільцями порей і готуйте ще 5-7 хвилин.
На готовому бататі зробіть повздовжній надріз, розсуньте виделкою м’якуш, трішки посоліть і начиніть гливами з пореєм. На центр тарілок вилийте соус, зверху покладіть батат, посипте бринзою й прикрасьте мікроґріном (або будь-якою іншою зеленню).
Яєчний суп на грибному бульйоні
Відколи не їм м’яса, мені рідко бракує страв із ним, але у дні, коли почався, а парасольки з собою нема, промерзли ноги або просто накрила сезонна застуда, часом дуже хотілося звичайного курячого бульйону. Цей суп — нарешті гідна йому заміна для таких випадків.
Інгредієнти:
- 2,5 л води
- 40 г сушених лісових грибів
- 1 цибулина
- 1 запечена морквина
- 50 мл соєвого соусу
- гілочка тим’яну
- 4-6 яєць (залежить від того, наскільки ви голодні)
- сіль, перець
- зелень
Налийте воду у каструлю і поставте на вогонь. Цибулю почистьте й зробіть надрізи, але не до кінця, аби вона трималася купи. Додайте цибулю, запечену моркву та сушені гриби у киплячу воду, добре посоліть та поперчіть. Влийте соєвий соус, киньте гілочку тим’яну і варіть 20 хвилин на малому вогні.
Коли бульйон буде майже готовий, збийте у мисці яйця виделкою і поступово, тонкою цівочкою влийте їх у каструлю, постійно помішуючи. Готуйте ще хвилину й розливайте суп по тарілках. Посипте зеленню.
Подавати суп можна з гречаними хлібцями. Зробити їх просто: змішайте 150 г пшеничного і 100 г гречаного борошна, додайте ¼ ч. л. розпушувача, дрібку солі й 250 г теплого несолодкого йогурту. Замісіть тісто, розділіть на 8 частин, тонко розкачайте скалкою на присипаній борошном поверхні й готуйте на сухій пательні по 1,5 хв на кожній стороні.
Паста в соусі з гарбузом баттернат
Інгредієнти:
- 600 г баттернату
- 2 цибулини
- 150 мл вершків
- 400 мл бульйону
- 200 г пасти лумачо
- 300 г рікоти
- 2 зубчики часнику
- олія
Баттернат почистьте й поріжте невеликими кубиками, цибулю поріжте напівкільцями. У розігрітий сотейник налийте ложку олії, додайте баттернат і цибулю й готуйте 2 хвилини, після чого залийте гарячим добре посоленим бульйоном (або водою) і вершками. Готуйте 20 хвилин на середньому вогні. Готові овочі збийте блендером.
Тим часом зваріть у підсоленій воді пасту: готуйте її на дві хвилини менше, ніж вказано в інструкції. Тоді вийміть і дайте трішки охолонути.
Шпинат залийте кропом на 10 секунд, а тоді покладіть на сухий рушник. Натріть два зубчики часнику і додайте до рікоти разом зі шпинатом. Начиніть сиром пасту.
У форму для запікання вилийте соус з баттернату, а у нього викладіть начинені лумачо. Поставте у розігріту до 180 градусів духовку й готуйте 30 хвилин. За 5 хвилин до того, як паста буде готова, за бажанням посипте її сиром: тут — та ж таки карпатська бринза.
Яблучні тістечка
Схожий рецепт я знайшла ще підліткою, записаним на папірці у маминих кухонних шафках, і це мій найпростіший (і найулюбленіший) яблучний десерт з того часу.
Інгредієнти:
- 130 г борошна
- 130 г манки
- 100 г цукру + 1 ч.л.
- ½ ч. л. кориці
- 1 кг яблук
- 120 г масла + шматочок для змащення форми
- ½ ч. л. розпушувача
- 100 мл збитих вершків
Духову піч розігрійте до 180º. Борошно, манну крупу, цукор та розпушувач ретельно перемішайте. Яблука очистьте від шкірки та подрібніть грубою терткою. Форму для випікання змастіть маслом. Третину сухої суміші рівномірно насипте у форму й покрийте половиною яблук, знову насипте третину суміші й покрийте другою половиною яблук. Зверху присипте залишками сухої суміші.
Дуже холодне масло натріть або тонко поріжте й покрийте пиріг, а зверху посипте чайною ложкою цукру, перемішаного з корицею — завдяки цьому він буде рум’яний. Випікайте 30-35 хвилин у духовій печі. Охолоджений пиріг поріжте квадратиками та полийте збитими вершками. Можна солодкими, але ліпше звичайними, без цукру.
Читайте також:
- «Куфер» на кухні. 6 карантинних рецептів
- «Куфер» на кухні. 5 рецептів сніданків
- «Куфер» на кухні. 5 рецептів для вечора в компанії друзів