2019 рік почався для українців із спалаху кору, який став найпотужнішим у світі і переріс у епідемію. Кір — одне з найбільш заразних захворювань, яке є в світі. До того ж, ліків проти нього не існує. Єдиний спосіб боротись з ним — вакцинація.
«Куфер» пояснює, які зараз є ризики захворіти на кір у Франківську та розповідає, як зробити щеплення від кору та інших хвороб (особливо, якщо ви не впевнені, чи зробити вам всі необхідні щеплення у дитинстві).
Що там з кором у Франківську?
Щоп’ятниці у Департаменті охорони здоров’я Івано-Франківської облдержадміністрації оновлюють дані про захворюваність кором. Від початку епідемії, а саме від січня 2019 року, у місті зафіксували 320 звернень із захворюванням на кір (станом на 10 квітня): 270 — від дітей, 54 — дорослих. В області ж захворіло понад 1800 осіб (станом на 5 квітня).
У лютому й березні рівень захворюваності знизився, та наприкінці березня і на початку квітня кількість звернень зросла, розповідає керівниця управління охорони здоров’я в Івано-Франківську Марія Бойко. Серед хворих — переважно діти, які під час канікул могли контактувати із зараженими особами.
За словами експертки з епідеміології Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Євгенії Чурпіти більше 50% з тих, хто захворів, були не вакцинованими.
Як зараз в Україні борються з кором?
«Для того, щоб подолати спалах кору і в Україні, і в області треба проводити максимальну імунізацію тих, що підлягають щепленням, а також декретованих осіб», — каже Євгенія Чурпіта.
Декретованими називають ті групи осіб, які мають значний ризик заразитися. Це медичні працівники, які мають прямий контакт з пацієнтами, викладачі, військовослужбовці, поліція, працівники МВС, прикордонної служби, СБУ та державної служби охорони.
Експертка зазначає, що чим вищим буде рівень охоплення щепленнями, тим меншою ймовірність розповсюдження інфекції.
А вакцини є?
Щеплюють проти кору і дорослих, і дітей комплексної вакциною КПК, яка забезпечує профілактику трьох інфекцій — кору, паротиту, краснухи.
На даний момент для мешканців Івано-Франківська є 2,5 тис. доз вакцин КПК, але, як зазначає Марія Бойко, цього може бути недостатньо.
Дітей держава забезпечує вакциною безкоштовно.
А що ж робити дорослим?
Дорослим, які хочуть вакцинуватися, доведеться купувати вакцину за власні кошти. Цей процес потребує дотримання ряду умов.
Спершу треба пройти огляд у сімейного лікаря, який підтвердить, що ви здорові для щеплення. Далі необхідно замовити вакцину у аптечному пункті. Забрати її і транспортувати до лікарні потрібно у спеціальній сумці-холодильнику. Не можна забувати про чек, який підтверджуватиме час і дату покупки. Тільки коли лікар впевниться, що вакцину не зіпсовано, дотримано необхідний температурний режим, а також час (не більше двох годин з моменту покупки), тоді вам зроблять щеплення.
Або можна звернутись до приватної клініки.
Коли взагалі ми мали робити ці щеплення?
Щеплення бувають обов‘язковими або рекомендованими.
Переважну більшість обов’язкових щеплень людині роблять у дитинстві, від народження і до 18 років. У дорослому віці необхідно продовжити вакцинуватися проти дифтерії і правцю. Відповідно до календаря, перше таке щеплення в дорослому віці потрібно зробити в 26 років. До того з двох місяців до 18 років дитина має отримати 6 щеплень.
Планові щеплення від кору діти отримують в 1 рік, а потім — в шість.
Я не впевнений, що мені зробили всі щеплення, що тепер робити?
Для того, щоб дізнатися, які щеплення вам потрібно зробити, варто звернутися до сімейного лікаря або в будь-який медичний заклад за місцем проживання. Всі щеплення реєструвалися і реєструються за місцем народження і проживання людини у карті профілактичних щеплень (форма 063/О). Ці дані також дублюють в амбулаторну картку пацієнта.
Якщо ж у вас немає даних про вакцинацію проти дифтерії і правцю або ви їх не робили, то необхідно зробити три щеплення проти цих захворювань з мінімальними інтервалами: перші два — з інтервалом у місяць, а третє — через півроку після другого. Вони становитимуть основу для подальших щеплень кожні десять років, а також створюватимуть базовий імунітет проти цих інфекцій.
Читайте також: Як знайти «свого» сімейного лікаря у Франківську. Інструкція
Євгенія Чурпіта стверджує, що повторна вакцинація проти дифтерії і правцю у дорослому віці необхідна: «Імунна пам’ять зберігається, але з часом сам імунітет послаблюється і для того, щоб його постійно підтримувати на належному рівні, людина повинна отримати ревакцинацію».
Інформацію про необхідні щеплення також можна знайти на сайті МОЗ, як і в будь-якому медичному закладі, де є календар щеплень.
Пропустити щеплення — не біда
Календар щеплень і наказ, який їх передбачає, свідчать: якщо ви пропустили будь-яку дозу щеплень, не потрібно починати їх спочатку. Достатньо ввести чергову дозу вакцини і продовжувати далі вакцинуватися відповідно до дат в календарі.
Медики планують щеплення відповідно до кількості людей, які проживають на певній території, і користуються послугами медичного закладу, після чого серед своїх пацієнтів підбирають тих осіб, яким необхідні щеплення: за віку, станом здоров’я і згідно з даними про щеплення. Тих, кому час робити чергове щеплення, і запрошують на вакцинацію.
Перед самим щепленням пацієнт дає інформовану згоду або ж відмовляється.
З температурою на щеплення — ні ногою
Йти робити щеплення, якщо у вас температура, не можна.
Підвищена температура свідчить про певний патологічний процес, який відбувається в організмі або ж гострий період захворювання, а це є протипоказом для будь-якого щеплення.
Погано почуваюся після щеплення. Хто у цьому винен?
Вакцина починає діяти не швидше четвертого або шостого дня, та аж ніяк не в перший день. Медичний працівник відповідає за людину, яка отримала щеплення в закладі охорони здоров’я, лише протягом 30 хвилин після вакцинації. Далі — відповідальність на самій людині.
Сімейний лікар або педіатр, до якого ви звернулися, повинен проінформувати вас, що може бути після щеплення і в який період часу.
«Організм починає виробляти антитіла на введення вакцини і відповідно зреагувати: може піднятися температура, буде почервоніння або набряк, алергічний прояв», — розповідає Євгенія Чурпіта.
Це все передбачено нормативними документами і будь-яка реакція на вакцину минає через 72 години. Але якщо вас щось турбує, варто проконсультуватися з лікарем.
Чи потрібно робити аналізи на антитіла перед щепленням?
Марія Бойко розповідає, що аналіз на антитіла потрібен робити тільки для діагностики симптомів певного захворювання, щоб з’ясувати, яка тактика потрібна для його лікування.
В Україні такі аналізи є дуже дорогими, їх роблять у спеціально акредитованих лабораторіях.
Які ще бувають щеплення?
За кордоном рекомендують робити позапланові щеплення проти пневмококової інфекції, доросле населення там вакцинують проти герпесу, вірусного гепатиту B, особливо тих, хто має хронічну ниркову патологію.
Щорічно дорослі мають також вакцинуватися від грипу і захищати себе від тяжких вірусно-бактеріальних пневмоній. Варто робити таке щеплення перед початком сезону — у вересні-жовтні.
Жінкам до 45 років бажано вакцинуватися проти папіломи вірусної інфекції, вірусу, який викликає рак шийки матки. В Європі, наприклад, молодим жінкам, які планують вагітність за три місяці наполегливо рекомендують проводити щеплення.
У свою чергу Марія Бойко зазначає, що щеплення не дає гарантії, що людина не заразиться і не захворіє: «Вакцинація покликана зробити перебіг захворювання легшим і запобігти ускладненням після його завершення та летальним випадкам».