Від 31 січня у тролейбусах Івано-Франківська діє система електронної оплати за проїзд. «Куфер» запитав у директора КП «ЕлектроАвтоТранс» Віталія Голутяка, як працюватиме нова система і що треба знати пасажирам перш, ніж прикладати свою банківську картку до валідатора.
Як тепер можна заплатити за проїзд в тролейбусі, якщо немає готівки?
Для оплати підійде будь-яка безконтактна банківська картка (з технологією PayPass — на ній мусить бути позначка, схожа на знак Wi-Fi). Також оплатити проїзд можна за допомогою додатків Google Pay чи Apple Pay. У випадку використання додатку, картка, з якої здійнюється оплата, може бути не безконтактною, а стрічковою чи чіповою.
І де вже працює така система?
Наразі переносні валідатори, встановлені біля водія, є лише в тролейбусах MAN. В одному з них також встановили три стаціонарні пристрої. Протягом лютого таким чином мають обладнати ще кілька тролейбусів. Та у більшості тролейбусів стаціонарні валідатори з’являться ближче до червня.
Скільки MANів (тобто, тролейбусів, де встановили нову систему) є в місті і на яких маршрутах вони курсують найбільше?
Всього в Івано-Франківську 15 таких тролейбусів. На маршрути щодня виїжджають приблизно 12-13. В основному це маршрути №6 і №7.
Гаразд, я в тролейбусі. Що робити?
Пристрої для оплати (валідатори) мають бути біля водія або в салоні.
Щоби оплатити проїзд, достатньо прикласти до валідатора банківську картку або телефон з включеним додатком Google Pay чи Apple Pay.
Я маю отримати якийсь квиток, щоб підтвердити оплату проїзду?
Якщо ви оплатили проїзд на переносному валідаторі, то отримаєте квиток (чек про оплату), який треба зберігати до кінця проїзду.
Якщо ж скористаєтесь стаціонарним валідатором, то контролер зможе перевірити оплату за допомогою спеціального пристрою: для цього до нього треба прикласти картку, з якої була здійснена оплата. Також після оплати проїзду пасажир може отримати сповіщення від банку про зняття коштів, якщо така опція підключена.
Ой, щось пішло не так (не прийшла смс про оплату, наприклад, або на картці бракує коштів).
У разі оплати через переносний валідатор — підтверджень про оплату від банку не потрібно, достатньо роздрукованого квитка.
Якщо ви скористались стаціонарним валідатором, то у випадку вдалої транзакції на ньому засвітиться зелений сигнал і з’явиться відповідне повідомлення на екрані.
Якщо ви випадково приклали дві картки одночасно, або на картці немає достатньо коштів чи вона заблокована, пристрій їх не прочитає — на ньому засвітиться червоний сигнал.
Чи це безпечно для власника картки?
Так само безпечно, як розраховуватись карткою у будь-якому магазині чи ресторані.
Скільки коштувала ця інновація?
Всього на впровадження нової системи оплати проїзду КП «ЕАТ» витратив 1,5 млн грн. 98% з цієї суми витратили на обладнання: 36 стаціонарних валідаторів, 26 переносних та стабілізатори напруги. Закупівля була зроблена через систему Prozorro.
«Також ми купили частину софту для транспортної картки і частину доступу до центру обробки транспортних транзакцій (ЦОТТ). Решта треба буде докуповувати, коли валідаторів стане більше. Щодо банківської картки, то програмне забезпечення саме для банківських транзакцій було оплачене компанією VISA в рамках меморандуму, який ми підписали з ними у жовтні», — пояснив Віталій Голутяк.
Головне фото: Богдан Досюк для КП «ЕлектроАвтоТранс»