fbpx

Безготівкова оплата у франківських тролейбусах. Як це працює?

Від 31 січня у тролейбусах Івано-Франківська діє система електронної оплати за проїзд. «Куфер» запитав у директора КП «ЕлектроАвтоТранс» Віталія Голутяка, як працюватиме нова система і що треба знати пасажирам перш, ніж прикладати свою банківську картку до валідатора.

Як тепер можна заплатити за проїзд в тролейбусі, якщо немає готівки?

Для оплати підійде будь-яка безконтактна банківська картка (з технологією PayPass — на ній мусить бути позначка, схожа на знак Wi-Fi). Також оплатити проїзд можна за допомогою додатків Google Pay чи Apple Pay. У випадку використання додатку, картка, з якої здійнюється оплата, може бути не безконтактною, а стрічковою чи чіповою.

Фото: блог Руслана Марцінківа
І де вже працює така система?

Наразі переносні валідатори, встановлені біля водія, є лише в тролейбусах MAN. В одному з них також встановили три стаціонарні пристрої. Протягом лютого таким чином мають обладнати ще кілька тролейбусів. Та у більшості тролейбусів стаціонарні валідатори з’являться ближче до червня.

Скільки MANів (тобто, тролейбусів, де встановили нову систему) є в місті і на яких маршрутах вони курсують найбільше?

Всього в Івано-Франківську 15 таких тролейбусів. На маршрути щодня виїжджають приблизно 12-13. В основному це маршрути №6 і №7.

Гаразд, я в тролейбусі. Що робити?

Пристрої для оплати (валідатори) мають бути біля водія або в салоні.

Щоби оплатити проїзд, достатньо прикласти до валідатора банківську картку або телефон з включеним додатком Google Pay чи Apple Pay.

Фото: блог Руслана Марцінківа
Я маю отримати якийсь квиток, щоб підтвердити оплату проїзду?

Якщо ви оплатили проїзд на переносному валідаторі, то отримаєте квиток (чек про оплату), який треба зберігати до кінця проїзду.

Фото: блог Руслана Марцінківа

Якщо ж скористаєтесь стаціонарним валідатором, то контролер зможе перевірити оплату за допомогою спеціального пристрою: для цього до нього треба прикласти картку, з якої була здійснена оплата. Також після оплати проїзду пасажир може отримати сповіщення від банку про зняття коштів, якщо така опція підключена.

Фото: блог Руслана Марцінківа
Ой, щось пішло не так (не прийшла смс про оплату, наприклад, або на картці бракує коштів).

У разі оплати через переносний валідатор — підтверджень про оплату від банку не потрібно, достатньо роздрукованого квитка.

Якщо ви скористались стаціонарним валідатором, то у випадку вдалої транзакції на ньому засвітиться зелений сигнал і з’явиться відповідне повідомлення на екрані.

Якщо ви випадково приклали дві картки одночасно, або на картці немає достатньо коштів чи вона заблокована, пристрій їх не прочитає — на ньому засвітиться червоний сигнал.

Чи це безпечно для власника картки?

Так само безпечно, як розраховуватись карткою у будь-якому магазині чи ресторані.

Скільки коштувала ця інновація?

Всього на впровадження нової системи оплати проїзду КП «ЕАТ» витратив 1,5 млн грн. 98% з цієї суми витратили на обладнання: 36 стаціонарних валідаторів, 26 переносних та стабілізатори напруги. Закупівля була зроблена через систему Prozorro.

«Також ми купили частину софту для транспортної картки і частину доступу до центру обробки транспортних транзакцій (ЦОТТ). Решта треба буде докуповувати, коли валідаторів стане більше. Щодо банківської картки, то програмне забезпечення саме для банківських транзакцій було оплачене компанією VISA в рамках меморандуму, який ми підписали з ними у жовтні», — пояснив Віталій Голутяк.

 

Головне фото: Богдан Досюк для КП «ЕлектроАвтоТранс»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: