fbpx

Без вчителів. Як у Франківську працюють безкоштовні курси з програмування

Колись думали про те, щоб вивчити програмування, але це було дорого/довго/складно? Можливо, це ваш шанс: восени у Франківську стартували безкоштовні курси з програмування, на які беруть всіх охочих. Аби були вмотивовані, були готові слідкувати за часом та працювати в команді. Адже, як пояснюють у проєкті, його мета — не просто вивчити нових франківських програмістів, а «створити самозарадну спільноту». 

«Куфер» розібрався, як це — вчитись без викладачів і хто може це зробити.

Що це за програма?

«Система peer-to-peer — це освітній підхід, в якому використовується принцип «рівний рівному». Тобто, люди, які вчаться в одній групі, пізнаючи якийсь матеріал, освоюючи його, потім обмінюються знаннями і вчать один одного», — розповідає координатор проєкту Сергій Никоноров.

У Франківськ ця система потрапила з Кропивницького, завдяки місцевому активісту та програмісту Роману Шмельову. Вісім років тому він почав викладати програмування, а чотири роки тому заснував ІТ-простір «Коло» та відкрив безкоштовну школу програмування Ш++. Він же адаптував курс з комп’ютерних наук, який викладають у Стенфордському університеті, а також створив онлайн-портал, який дозволяв викладати програмування практично без участі менторів та викладачів.

«Вони відкатували програму 1,5 роки. Потім ми з ним познайомились — і я запропонував їм масштабувати цей проєкт на Івано-Франківськ. Таким чином була написана нова версія порталу для Івано-Франківська, що й було частково профінансовано Urban Space 100», — розповідає Сергій.

Тож як це працює?

Особливість навчання за системою Peer to peer — у вас справді немає викладача чи ментора. Натомість є графік, завдання та група.

Людина, яка хоче стати програмістом, заходить на портал, реєструється та отримує доступ до особистого кабінету, де обирає дату наступного старту програми, що триватиме чотири місяці. У день старту (зазвичай це неділя) учасник отримує пакет матеріалів та завдання, яке треба зробити за цей рівень. Рівень триває 10 днів.

Матеріали складається з трьох частин: відео, текстові матеріали та перелік питань (на які немає відповідей ні в відео, ні в тексті).

Читайте також: Ліга коду і справедливості. Які супергерої працюють в ІТ-компаніях та як стати одним з них

У понеділок вся група може прийти на необов’язкову зустріч, щоб обговорити завдання та визначити, як можна вирішити проблему і виконати задачу за 10 днів. Дедлайн — опівночі наступного вівторка, до цього часу учасник має завантажити свій код у вигляді zip-архіву. Якщо ви не встигли, то система ставить вам попередження і дає ще 10 днів на виконання завдання. Але в неділю ви все одно отримаєте наступне завдання.

Всі, хто залив своє домашнє завдання, приходять у середу на обов’язкову зустріч до офісу «Іншої освіти». Тут відбувається рев’ю: кожен учасник отримує трьох людей, які будуть перевіряти її код і трьох людей, чий код треба перевірити самому.

Саме взаємна перевірка коду та взаємний контроль і є запорукою успіху в цій системі.

«Кожна людина отримує видиму оцінку за свій код — і невидиму оцінку за те, як вона перевіряє чужий код. Ця невидима оцінка допомагає визначати та прибирати з групи неадекватних людей, які не можуть спілкуватись з іншими чи не приходять вчасно», — каже Сергій. І додає: 

«У цій системі людина стає самоорганізованою і вчиться розподіляти свої задачі. А також вона вчиться взаємодіяти з іншими людьми. Це ті навички, які не дасть жодна комерційна школа».

Що вчать на цьому курсі?

Це сертифікований курс Стенфордського університету «Computer science» (CS106A / CS106B), який заснований на мові програмування Java. Тобто, ви не вивчаєте саме Java, проте опановуєте логіку програмування та користуєтесь цією мовою.

Скільки триває навчання?

Курс триває 19 тижнів, у нього входять 16 задач. Ви маєте можливість тричі взяти «відпустку» на тиждень — якщо раптом не маєте можливість оперативно виконувати задачі.

З досвіду Кропивницького, до фінішу доходять 55% учасників. За словами Сергія Никонорова, порівняно з іншими онлайн-курсами, це багато. Та якщо порівнювати з комерційними курсами, це мало.

Читайте також: Суди, психологія, державні комунікації. Сім нових українських подкастів

Хто може взяти участь?

«У нас стоїть вікове обмеження від 16 років, але у першу ж групу потрапив 15-річний хлопець», — каже Сергій Никоноров.

Загалом середній вік учасників – 30-45 років. Найстаршому учню у Франківську зараз — 61 рік.

Серед учасників проєкту багато людей, які хочуть змінити професію, матері в декреті, вчителі зі шкіл, випускники комерційних курсів та навіть колишні заробітчани, які вбачають у програмуванні альтернативу заробіткам за кордоном.

«Обмежень немає. Але відсутність досвіду має бути компенсована кількістю часу, який ви готові витратити. Якщо людина хоча б розбиралась в інформатиці на рівні школи, в неї може йти 10-15 годин на тиждень на ці задачі. Якщо людина взагалі нульова, то це може бути 30-40 годин на тиждень. Але досягнути цього можна», — пояснює координатор проєкту.

А якщо мені мало лише онлайн-освіти?

По-перше, peer to peer освіта неможлива без зустрічей з іншими учасниками — для обговорень та рев’ю. По-друге, проєкт в майбутньому планують підсилювати менторами та волонтерами (ними можуть стати як випускники програми, так й представники франківських ІТ-компаній, з якими співпрацює «Інша Освіта»).

А також команда готує серію воркшопів з програмування, які мають підсилити онлайн-навчання, аби учасники були більш готові до того, що їх чекатиме на співбесідах.

Це безкоштовно?

Для учасників — так.

«Але не треба забувати, що насправді навчання небезкоштовне, за нього хтось платить: частково Urban Space 100, частково «Інша Освіта», частково Кропивницький. Ми всі платимо, грошима або часом, бо хочемо, щоб це було потрібно місту», — каже Сергій.

А таке є тільки для програмістів?

За словами Сергія Никонорова, у системі peer to peer можна вивчати будь-який онлайн-курс. Зараз «Інша Освіта» готує запускати курс з UI\UX дизайну та курс з самокерованого навчання.

Хочу взяти участь! Що для цього треба зробити?

Зареєструватись на сайті проєкту. Там, за потреби, можна пройти короткий підготовчий курс. А також пройти вступне тестування (не переживайте, у разі провалу його можна буде повторити через місяць).

Зараз набирається п’ята хвиля, яка стартує 2 лютого. Тоді ж ви й отримаєте свої перші завдання.

 

Фотографії надані організаторами

Головне зображення: Marvin Meyer

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: