Партнер:
У рамках фестивалю міських культур «Межа», який відбудеться в Івано-Франківську 10-11 жовтня, створили мобільний додаток, який пропонує влаштувати собі квест вулицями міста, а заодно дізнатись щось нове про його історію. «Куфер» дізнався в ініціатора та співавтора цього проєкту, письменника Остапа Українця, що це за квест, як його проходити і кому потрібна публічна історія в місті.
Що це за додаток і як він працює?
Додаток — це лише частина квесту. Щоб його пройти, треба скачати додаток (він доступний для iOS для Android), ввести своє ім’я — і отримати перше завдання:
«Воно звучить як «Твоя пригода починається там, де починається Франківськ – veni ad ovo. Це перекладається як «йди до яйця» — і у Франківську не так багато варіантів вирішення цієї задачки», — пояснює Остап Українець.
На першій точці квесту треба знайти табличку формату А5, відсканувати її за допомогою додатку, подивитись спеціальне відео, отримати підказку чи питання — і йти до наступної точки.
«Тобто, коли людина відсканувала табличку і виконала завдання, вона отримує коротку історичну довідку. З одного боку, це дає підказки до наступних точок, з іншого — виконує екскурсійну функцію. Тобто, допомагає людині дізнатись більше про місто, навіть якщо вона тут живе», — каже Остап Українець.
І великий цей квест?
Відносно. За словами його творців, весь маршрут складається з 9000 кроків.
«Тут немає рівного кола, але ти постійно йдеш вперед. Навіть якщо додаток приводить тебе дуже близько до місця, де вже була одна з точок, це стається вже ближче до фіналу. Ти робиш велике коло середмістям», — каже Остап.
А скільки локацій?
Включно зі стартовою та фінальною — 26. Всі локації розташовані у межах середмістя. Найвіддаленішою від Ратуші є локація на вулиці Орлика.
А як обирали локації?
«Ми намагались брати цікаві точки, про які можна щось розповісти і які казали би щось самим людям. А на тих, які нічого не кажуть людям, ми не давали надто складних задач. Взагалі, складних задач у нас штуки три. Все інше — питання тестового формату. Якщо мати уявлення про історію міста, це буде прогулянка з невеликим викликом», — пояснює ініціатор додатку.
Питання складні?
Хоча більшість інформації про місто та його історію, яку отримують учасники квесту, є досить непересічною, самі питання вирішити цілком реально — вистачить здорового глузду та інтернету. За словами Остапа Українця, квест зможуть пройти навіть люди не з Франківська — вони перевіряли. Просто доведеться добре погуглити.
Тобто, все, що можна дізнатись з під час екскурсії, чистісінька правда?
Так, переважно це будуть реальні історичні факти. Утім, там знайшлось місце й міським легендам чи міфам — правда, це буде обов’язково зазначено.
«Одна з локацій, розташована на вулиці Вагилевича, абсолютно не історична, але вона прикметна і легендарна суто для франківського міського простору. І дуже багато людей мого віку і старші її знають. Те, що ми про неї розповідаємо — це правда, але це легендарна правда», — наводить приклад Остап Українець.
А якщо я не знаю правильної відповіді на питання?
Не страшно, просто тисніть «Далі» і переходьте до наступної локації. Ви всього лиш не отримаєте балів за це завдання.
Тобто, хтось рахує бали?
Так, у додатку є турнірна таблиця, де ви можете результати — свій та інших учасників. Найкращих учасників, до речі, планують нагородити під час фестивалю.
Навіщо це все?
Як каже Остап Українець, їхньою метою було зацікавити містян історією міста та залишити по собі інструмент для його дослідження, який працював би й після фестивалю. До речі, проєкт справді зацікавив людей, правда, не в тому сенсі, в якому хотілось би: одразу після встановлення хтось вкрав дві таблички квесту. Станом на 8 жовтня на їхнє місце встановили нові.
«На мою думку, такий проєкт потрібен саме містянам. Бо дуже мало людей насправді знають місто — його історію, культуру тощо. У нас дуже мало візуальної інформації про місто.
Я переконався в цьому, коли в межах фестивалю проводив екскурсію «Весною народів» [присвячену подіям 1848-1849 років]. По-перше, я розповідав 100% нової інформації для всіх присутніх. По-друге, на всьому маршруті не було жодної згадки про те, що ці події тут взагалі відбувались. А це перші вибори в історії Галичини, це історія, пов’язана зі скасуванням панщини на цих землях, створенням національних рад, національних гвардій. Це надзвичайно важлива історія українського демократизму, галицького зокрема. І в місті немає буквально жодного слова на цю тему. І не тільки на цю: якщо походити містом, надзвичайно мало речей нагадує, що тут була якась історія до ХХ століття», — пояснює Остап Українець.
«Ми хочемо популяризувати історію Франківська, бо у нас немає публічної історії. Є фільми, які робить Тарас Зень на ТРК «Вежа», є статті, які публікує «Репортер».
Медійна присутність історії є, натомість вуличної історії немає ніякої. І це — катастрофа. Люди не знають міста, в якому живуть, і звідси, не в останню чергу, беруться вандали, які ці таблички зривають», — переконаний він.
До речі, хто працював над додатком?
Історією міста та контентом для квесту займався Остап Українець. За дизайн та AR (технологією доповненої реальності) відповідав Денис Овчар, а програмуванням — Роман Цюпа.
Читайте також:
- Краса сірих коробок. Екскурсія міжвоєнною архітектурою Франківська
- Міські Мадонни. Фоторепортаж про каплички Івано-Франківська
- Камера часу. Як змінився Івано-Франківськ за 50 років
Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.