fbpx

Вічна їм пам’ять. Фоторепортаж з франківських цвинтарів

Цвинтарі — місця, де зберігається міська пам’ять. В прямому і переносному сенсі: це місця упокоєння мешканців, але також і свідчення того, яким місто було колись. Тобто, у випадку Франківська — містом з українцями, євреями, німцями.

«Куфер» продовжує говорити на тему смерті у місті. Наш фотограф Роман Тихий кілька днів блукав тихими цвинтарями Франківська. Гляньте, як вони виглядають на його фотографіях. 

Такі нетипові місця для прогулянок, як франківські кладовища, я вибрав після візиту на Личаківський цвинтар у Львові. Більшість пам’ятників на Личаківському — витвори мистецтва. Ти дивишся на красиву могилу і мимоволі читаєш ім’я її власника, дивишся на його (чи її) фото.

Імена давно померлих поляків, австрійців і українців звучать дотепер. Таким чином не тільки їхні вчинки, але їхній останній дім залишають по них вічну пам’ять.

Я відвідав кладовище біля Княгинина, старий єврейський цвинтар, кладовище біля траурного дому та центральний міський цвинтар на Чукалівці.

З усіх найбільше вразило старе єврейське кладовище біля міського озера. Мені здалося дивним, чому у нього така велика огороджена територія, але так мало пам’ятників.

Фото: Роман Тихий

Річ у тім, що місце, де були пам’ятники перетворилось на густий ліс. Усередині цього лісу я почувався ніби на розкопках древньої цивілізації. Пам’ятників насправді дуже багато, але від них майже нічого не залишилось. Вандали та час перетворили їх на руїни.

Також я помітив дивну річ: на багатьох пам’ятниках були розколоті горіхи. Потім я здогадався, що ворони так розколюють їх на твердій поверхні пам’ятника.

Дивно: тобі ставлять меморіальну плиту, а вона стає інструментом для розламування горіхів.

Ще одна особливість — я там не помітив жодної фотографії, тільки надписи. В цей момент я згадав фразу: «Якщо у світі не існує твого зображення, то немає доказів того, що ти існував».

Два кладовища, що розташовані в районі Княгинин та біля траурного будинку є одними з найстаріших у Франківську. Тут поховані люди різних віросповідань, мов та національностей. Тут є чимало цікавих монументів та багато закинутих могил. Зараз ці два кладовища закриті.

Чукалівське міське кладовище зараз — основне кладовище Франківська, яке діє. Його відкрили в 1970-х.

Фото: Роман Тихий

Колись був старий цвинтар біля драмтеатру. Частину склепів звідти перенесли на нове Чукалівське кладовище.

Це кладовище — дуже велике. Я його так і не обійшов.

Читайте також:

Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Читайте також з цієї рубрики:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: