Цвинтарі — місця, де зберігається міська пам’ять. В прямому і переносному сенсі: це місця упокоєння мешканців, але також і свідчення того, яким місто було колись. Тобто, у випадку Франківська — містом з українцями, євреями, німцями.
«Куфер» продовжує говорити на тему смерті у місті. Наш фотограф Роман Тихий кілька днів блукав тихими цвинтарями Франківська. Гляньте, як вони виглядають на його фотографіях.
Такі нетипові місця для прогулянок, як франківські кладовища, я вибрав після візиту на Личаківський цвинтар у Львові. Більшість пам’ятників на Личаківському — витвори мистецтва. Ти дивишся на красиву могилу і мимоволі читаєш ім’я її власника, дивишся на його (чи її) фото.
Імена давно померлих поляків, австрійців і українців звучать дотепер. Таким чином не тільки їхні вчинки, але їхній останній дім залишають по них вічну пам’ять.
Я відвідав кладовище біля Княгинина, старий єврейський цвинтар, кладовище біля траурного дому та центральний міський цвинтар на Чукалівці.
З усіх найбільше вразило старе єврейське кладовище біля міського озера. Мені здалося дивним, чому у нього така велика огороджена територія, але так мало пам’ятників.
Річ у тім, що місце, де були пам’ятники перетворилось на густий ліс. Усередині цього лісу я почувався ніби на розкопках древньої цивілізації. Пам’ятників насправді дуже багато, але від них майже нічого не залишилось. Вандали та час перетворили їх на руїни.
Також я помітив дивну річ: на багатьох пам’ятниках були розколоті горіхи. Потім я здогадався, що ворони так розколюють їх на твердій поверхні пам’ятника.
Дивно: тобі ставлять меморіальну плиту, а вона стає інструментом для розламування горіхів.
Ще одна особливість — я там не помітив жодної фотографії, тільки надписи. В цей момент я згадав фразу: «Якщо у світі не існує твого зображення, то немає доказів того, що ти існував».
Два кладовища, що розташовані в районі Княгинин та біля траурного будинку є одними з найстаріших у Франківську. Тут поховані люди різних віросповідань, мов та національностей. Тут є чимало цікавих монументів та багато закинутих могил. Зараз ці два кладовища закриті.
Чукалівське міське кладовище зараз — основне кладовище Франківська, яке діє. Його відкрили в 1970-х.
Колись був старий цвинтар біля драмтеатру. Частину склепів звідти перенесли на нове Чукалівське кладовище.
Це кладовище — дуже велике. Я його так і не обійшов.
Читайте також:
- Міста для живих і мертвих. Як цвинтарі впливають на міське життя
- Міські Мадонни. Фоторепортаж про каплички Івано-Франківська
- «Ти що, з трупами працюєш?» З чого складається робота судмедексперта
Дякуємо, що дочитали до кінця! Якщо вам сподобалось, то ви можете підтримати нас і допомогти «Куферу» робити більше матеріалів.